141 Editat de robi_rapid1923 (2014-06-03 02:50)

Re: Acvariu nou 180l

apa si-a revenit parametrii sunt normali. pesti si melcii o duc foarte bine dar am o mica problema culoarea apei care din cauza substratului( turba) este galbuie. nu ma deranjeaza foarte tare dar mama are o problema ca o vede tot murdara smile)

Re: Acvariu nou 180l

Cam asa arata..

Re: Acvariu nou 180l

Mici schimbari

144 Editat de MariusMinu (2014-06-05 11:38)

Re: Acvariu nou 180l

AdrianB A scris:

daca era nano ai fi putut spune ca i volcanitul vechi smile)

robi_rapid1923 A scris:

Adica?

Adica este prea mare marimea pietrisului (granulatia lui ideala 1-3mm)
Te-ai complicat inutil cu turba aia...Pe de-o parte ai pus turba sa mai scazi ph-ul, pe de alta parte ai pus cataroiaele alea rotunde (sigur sunt calcaroase si cresc ph-ul la loc). Iar la plantele care le ai nu vad rostul substratului fertil...

145 Editat de robi_rapid1923 (2014-06-05 15:26)

Re: Acvariu nou 180l

pietele nu sunt calcaroase  . le-am in cercat cu otet si cu domestos si nimic. Si am optat pt substratul asta ca o sa mai urmeze plante .. acum sa vad asptet sa termin cu scoala ca sa am timp sa ma ocup mai bine.

146

Re: Acvariu nou 180l

Salutare.
Ca prim sfat:citeste cat mai multe info de pe forum fiindca in momentul de fata acvariul nu arata deloc bine. Asa ai sa mai cultivi si imaginatia.
    Referitor la substrat; Daca citeai pe forum si urmareai subiectele de prezentare a acvariilor unor colegi puteai observa ca majoritate folosesc substrat inert si fertilizeaza in coloana apei. Pietrisul tau are o granulatie prea mare din ce vad eu in poze si ar sa acumuleze multa mizerie si totodata ar sa-ti fie greu sa-l aspiri. Cauta sa-l inlocuiesti cu unul mai fin , dar in niciun caz cu unul vopsit. Nu costa mult nici nisipul pe care il gasesti pe la magazinele de bricolaj si nici fertilizantii trace mix si pps pro.

Calitatea se plateste!

Re: Acvariu nou 180l

Pai fertilizanti o sa urmeze sa imi cumpar.si nu prea inteleg ce "nu arata bine " poti sa imi explici mai clar  inafara de pietris..

Re: Acvariu nou 180l

Inafara de pietris...... :stupid
Te-ai uitat si tu macar la cateva acvarii ale colegilor care incearca sa-ti dea niste sfaturi utile ??? Si nu numai la ei......
La plantele alea ce vrei sa fertilizezi ???
Daca poate cineva sa-i puna niste link-uri cu unele acvarii pe care sa le poata lua ca referinta,il rog sa o faca pentru ca eu nu ma pricep la chestiile astea...
In felul asta poate il aducem pe drumul cel bun !!!
Si nu il trimiteti la AGA sau IAPLC  lol  lol  lol

marian37