Subiect: Ce peste e?

Am cautat peste tot, dar n-am gasit!
Am fost odata la petshop si am vazut pestisori asa cam de vreo 2-3 cm, roz,galbeni si verzi, culori puternice. Stiti cumva cum se numesc? Multumesc! :fok

Re: Ce peste e?

Pestisori de acvariu! Cu placere lol

3

Re: Ce peste e?

Boraras merah sau red zebra danio

4 Editat de Ancistrus (2014-03-09 00:36)

Re: Ce peste e?

Ala din poza e Boraras brigittae, merah nu sunt asa rosii si au niste pete mai rotunde si intunecate pe laterale! Dar cum ti-a venit sa-i bagi in discutie? De zebre am inteles, dar Boraras? big_smile

PS: Oricum tema e bestiala, "am vazut niste pestisori colorati... ghici cum se numesc!" lol  ^:)^

Re: Ce peste e?

Baga repede un concurs!  :pp

6

Re: Ce peste e?

pentru ca pesti si pentru ca acvariu
:noroc

7 Editat de george.r (2014-03-09 02:13)

Re: Ce peste e?

Ancistrus A scris:

Ala din poza e Boraras brigittae, merah nu sunt asa rosii si au niste pete mai rotunde si intunecate pe laterale! Dar cum ti-a venit sa-i bagi in discutie? De zebre am inteles, dar Boraras? big_smile

PS: Oricum tema e bestiala, "am vazut niste pestisori colorati... ghici cum se numesc!" lol  ^:)^

Daca poza aia e pe site... am luat-o de buna.  :noroc  M-am gandit ce pesti am vazut si eu prin pet-shop sau pe site care se incadreaza in descriere:

elena.iri A scris:

Am cautat peste tot, dar n-am gasit!
Am fost odata la petshop si am vazut pestisori asa cam de vreo 2-3 cm, roz,galbeni si verzi, culori puternice. Stiti cumva cum se numesc? Multumesc! :fok

Ideea e ca am retinut doar roz, daca luam in seama ca a spus si galbeni si verzi trebuia sa imi dau seama ca e vb Brachydanio rerio, mai ales ca boraras numai roz nu sunt...

P.S.: Ce peste e asta  :smoke
P.P.S.: Subiectul ar trebui facut sticky.  big_smile

Re: Ce peste e?

"george.r" multumesc de raspuns! Red zebra danio, insfarsit! Stiu ca intrebarea-i cam aiurea dar vad ca doar aici am gasit raspunsul. Multumesc! :sok  :hug