1 Editat de m.vanessa01 (2014-03-11 19:33)

Subiect: Betta afectat

Va rog foarte mult sa ma ajutati ca la randul meu sa il pot ajuta pe pestisorul meu in suferinta. Am un Betta Splendens mascul in varsta de cateva luni. In tin intr-un bol patrat de 2 litrii. In mijloc, in fundul bolului este un patratel pentru a pune o planta. Totul a fost frumos si bine pana acum ceva timp. Am observat caci micutul meu nu mai avea o "antena" de pe burtica. Nu mi s-a parut ceva prea grav si am zis ca o sa ii creasca la loc. A trecut ceva vreme de atunci cand am observat caci codita si mai ales chestia aia lunga de pe burta in apropierea cozii erau mancate. Probabil ca s-au agatat in planta de care este nedespartit. Cand a venit vremea sa ii fac curat i-am scos planta si am inlocuit-o cu 3 pietre mari ca sa se ascunda. Zilele acelea in care planta disparuse din bolul lui au fost un cosmar pentru el. Era atat de speriat caci nici nu prea se plimba prin bol. Mi-a fost mila de el iar cand a urmat din nou sa ii curat bolul i-am pus-o inapoi, sperand ca nu o sa se mai agate in plantuta. Probabil sa fi facut rau ca i-am inapoiat-o. Betta al meu este si mai afectat acum. Am observat asta acum cateva zile. Coada si acea chestie din apropierea cozii s-au rupt si mai tare. Coada este mai putin afectata dar acea chestie caci nu stiu cum se numeste are acum fix in mijlocul ei o gaura. Si pe langa asta s-a mai rupt si a doua antena. Sunt foarte ingrijotata. Sper sa ii creasca inapoi tot ce s-a deteriorat. Dar povestea inca nu s-a terminat. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este caci el sta cateodata linistit in acvariul lui dar fara vreun motiv incepe sa inoate repede si se da la propiu cu capul de gemurile acvariului. Uneori il surprind lovinde-se cu capusorul in pietre. Cu pietrele a reusit sa ma scoale o data din somn. Astazi imi pare ca se simte mai bine dacat ieri. Ieri cred ca a fost cea mai urata zi pentru el si pentru mine. Statea numai pe deasupra bolului cu coada si aripioarele stranse... nu a mancat aproape nimic toata ziua iar daca te apropiai de el nu avea nici o reactie. Statea pur si simplu nemiscat dar daca se auzea cumva ceva in camera si el te vedea ca esti langa el incepea din nou sa se dea cu capul de peretii bolului si de pietre. M-a sperai foarte tare ieri cand parea a fi mort. Nu plutea pe deasupra dar nu se misca. Am lovit usor in geam pentru a vedea daca are vreo reactie. Nimic. Am mai lovit odata mai tare dar abea atunci  a inceput sa inoate. I-am facut ieri curat dar cand l-am pus inapoi in bol nu a avut nici o reactie. Tot pe sus statea desi el era foarte bucuros cand vedea caci apa este curata. Astazi, in schimb vad ca se simte mai bine. A mancat de dimineata destul de binisor, cand am venit de la scoala el inota, nu ca de obicei dar era mai energic decat in ziua precedenta. A mancat si la pranz si ma bucur totusi caci se simte mai bine. Totusi este la fel de speriat. Cum aude ceva sau chiar daca nu se intampla nimic tot se loveste de peretii acvariului. Chiar cand scriam aceasta lunga poveste s-a intamplat asta. Va multumesc celor care au avut rabdarea sa imi citeasca aceasta lunga poveste si sper sa ma ajutati. Imi iubesc foarte mult puisorul si sper sa il pot ajuta, cum si el ma ajuta facandu-mi viata mai frumoasa. Daca aveti nevoie de poze cu el pentru a va da seama ce are, promit ca am sa va arat cateva. Sper sa ma ajutati si va multumesc inca o data pentru inimile voastre bune.

2 Editat de m.vanessa01 (2014-03-11 19:34)

Re: Betta afectat

m.vanessa01 A scris:

Va rog foarte mult sa ma ajutati ca la randul meu sa il pot ajuta pe pestisorul meu in suferinta. Am un Betta Splendens mascul in varsta de cateva luni. In tin intr-un bol patrat de 2 litrii. In mijloc, in fundul bolului este un patratel pentru a pune o planta. Totul a fost frumos si bine pana acum ceva timp. Am observat caci micutul meu nu mai avea o "antena" de pe burtica. Nu mi s-a parut ceva prea grav si am zis ca o sa ii creasca la loc. A trecut ceva vreme de atunci cand am observat caci codita si mai ales chestia aia lunga de pe burta in apropierea cozii erau mancate. Probabil ca s-au agatat in planta de care este nedespartit. Cand a venit vremea sa ii fac curat i-am scos planta si am inlocuit-o cu 3 pietre mari ca sa se ascunda. Zilele acelea in care planta disparuse din bolul lui au fost un cosmar pentru el. Era atat de speriat caci nici nu prea se plimba prin bol. Mi-a fost mila de el iar cand a urmat din nou sa ii curat bolul i-am pus-o inapoi, sperand ca nu o sa se mai agate in plantuta. Probabil sa fi facut rau ca i-am inapoiat-o. Betta al meu este si mai afectat acum. Am observat asta acum cateva zile. Coada si acea chestie din apropierea cozii s-au rupt si mai tare. Coada este mai putin afectata dar acea chestie caci nu stiu cum se numeste are acum fix in mijlocul ei o gaura. Si pe langa asta s-a mai rupt si a doua antena. Sunt foarte ingrijotata. Sper sa ii creasca inapoi tot ce s-a deteriorat. Dar povestea inca nu s-a terminat. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este caci el sta cateodata linistit in acvariul lui dar fara vreun motiv incepe sa inoate repede si se da la propiu cu capul de gemurile acvariului. Uneori il surprind lovinde-se cu capusorul in pietre. Cu pietrele a reusit sa ma scoale o data din somn. Astazi imi pare ca se simte mai bine dacat ieri. Ieri cred ca a fost cea mai urata zi pentru el si pentru mine. Statea numai pe deasupra bolului cu coada si aripioarele stranse... nu a mancat aproape nimic toata ziua iar daca te apropiai de el nu avea nici o reactie. Statea pur si simplu nemiscat dar daca se auzea cumva ceva in camera si el te vedea ca esti langa el incepea din nou sa se dea cu capul de peretii bolului si de pietre. M-a sperai foarte tare ieri cand parea a fi mort. Nu plutea pe deasupra dar nu se misca. Am lovit usor in geam pentru a vedea daca are vreo reactie. Nimic. Am mai lovit odata mai tare dar abea atunci  a inceput sa inoate. I-am facut ieri curat dar cand l-am pus inapoi in bol nu a avut nici o reactie. Tot pe sus statea desi el era foarte bucuros cand vedea caci apa este curata. Astazi, in schimb vad ca se simte mai bine. A mancat de dimineata destul de binisor, cand am venit de la scoala el inota, nu ca de obicei dar era mai energic decat in ziua precedenta. A mancat si la pranz si ma bucur totusi caci se simte mai bine. Totusi este la fel de speriat. Cum aude ceva sau chiar daca nu se intampla nimic tot se loveste de peretii acvariului. Chiar cand scriam aceasta lunga poveste s-a intamplat asta. Va multumesc celor care au avut rabdarea sa imi citeasca aceasta lunga poveste si sper sa ma ajutati. Imi iubesc foarte mult puisorul si sper sa il pot ajuta, cum si el ma ajuta facandu-mi viata mai frumoasa. Daca aveti nevoie de poze cu el pentru a va da seama ce are, promit ca am sa va arat cateva. Sper sa ma ajutati si va multumesc inca o data pentru inimile voastre bune.

Re: Betta afectat

Trebuie sa pui poze cu zona afectata...poate fi o infectie bacteriana ...columnaris, etc...fara poze nu putem dacat sa ne dam cu presupusul...

4 Editat de m.vanessa01 (2014-03-12 01:06)

Re: Betta afectat

După ce am scris lungul meu mesaj m-am decis sa îi scot planta artificială cam am constatat căci când se atingea de ea devenea agitat lovinduse de pereţii bolului. Nu am putut lasă locul unde s-a aflat planta si am pus 2 pietre destul de maricele. A început sa fie energic, înoată in tot bolul iar acum pe cei din familie nu îi mai respinge. Ma bucur mult dar sper sa îşi poată reveni la zonele afectate. Va rog sa ne ajutaţi.

Re: Betta afectat

Acestea sunt pozele... Sunt puţin cam neclare.

Re: Betta afectat

m.vanessa01 A scris:

Am un Betta Splendens mascul in varsta de cateva luni. In tin intr-un bol patrat de 2 litrii.

   La un recipient de doi litri banuiesc ca-i faci schimburi de 100% apa zilnic, la 26-27°C, lasata la declorinat!

m.vanessa01 A scris:

Cand a venit vremea sa ii fac curat i-am scos planta si am inlocuit-o cu 3 pietre mari ca sa se ascunda.

   Adica la cat timp ii faci "curat" si cum? Cum sa se ascunda dupa pietre... ? :omfg

m.vanessa01 A scris:

Tot pe sus statea desi el era foarte bucuros cand vedea caci apa este curata.

   Caci, exact asta incercam sa spun, adica apa curata = Betta sanatos smile
   Cat ii dai sa manance si ce?

PS:

m.vanessa01 A scris:

Cu pietrele a reusit sa ma scoale o data din somn.

   Cum adica? Dadea cu pietrele in geam, arunca cu ele in tine? :omfg

7

Re: Betta afectat

Ancistrus A scris:

Cat ii dai sa manance si ce?

Asta ma gandeam si eu sa intreb... pentru ca pare cam grasut in partea frontala a abdomenului.

Parerea mea e sa scoti pietrele... dupa ce ca are putina apa, ii mai ocupi spatiul si cu pietre. Pentru siguranta lui si mai mult spatiu in acvariu poti lua 1 anubias si gata. Ar mai fi varianta unui acvariu mai mare, undeva la 20L, unde poti sa ii pui si anubias si un ciot/radacina cu putin moss. Ca sa il faci te costa cam 20 Lei - sticla + 12-13 Lei - siliconul special pentru acvariu.

Re: Betta afectat

Pai îi schimb toată apa de două ori pe săptămână. Soluţia pe care o folosesc ca sa o pun in apă se numeşte Aqua Safe de la Tetra. Il hranesc cu fulgi TetraMin. Nu îi dau foarte multă mâncare deşi de multe ori el mai aşteaptă. Am nişte pietre mult mai mari decât cele care se află la fundul bolului( alea mici si multe). Cum a reuşit sa ma scoale in noaptea aceea? Sapă practic cu boticul in pietre făcând zgomot.

Re: Betta afectat

Eu spun căci are suficient loc in bol având in vedere căci la magazin îi tinea in pahare. Cât despre pietrele mari le-am pus numai pentru a nu se stresa căci nu mai are unde sa se ascundă. De mâncare este probabil sa îi fi dat cam multă. Bolul întreg acum arată ( va trimit o poza) si fiind un singur peste in acvariu cred ca are.loc sa se dezlănţuie.

Re: Betta afectat

Si da apa o las la decantat căci ştiu ca il afectează grav

11

Re: Betta afectat

Eu iti spuneam de 20 L ca sa ii oferi conditii normale. Nu vorbeam de subzistenta...
Ca sa iti povestesc din experienta proprie:
1. Betta rezista si la 3-5 grade C... Povestea: Betta pe care l-am avut fiind in Franta l-am adus in Romania intr-un pet de 2L umplut 15cm cu apa. Femela a fost adusa la fel... intr-un pet de 2L cu 15cm apa. Dupa 36 h in masina la caldura (temp. aprox. 20 grade C) si cu 1 schimb de apa am ajuns in Bucuresti. Am trecut pe la un prieten inainte sa ajungem acasa si ne-am prelungit la vorba vreo 3h. Cand am ajuns acasa pestii nu mai miscau deloc... temp. apei era undeva la 5 grade. Si a rezistat.
2. Betta rezista aprox. 10 minute pe jos. Dupa ce ne-am intors in Romania am decis sa imi iau un acvariu de 126 L si pentru betta sa fac un acvariu de 25 L. Pana a fost gata acvariul pentru el... a stat intr-un recipient de 2L si intr-o dimineata l-am gasit lipit de podea la propriu... si tot a mai trait vreo 6 luni in acvariul de 25L dupa toate incidentele astea.

Ideea e sa le oferim conditii bune animalelor pe care le tinem inchise in casele noastre si nu sa le tinem doar sa supravietuiasca. Daca nu latra/miauna cand are o problema nu inseamna ca ii este bine.
Punct.

Re: Betta afectat

Bun, bun am înţeles căci trebuie sa îi măresc acvariul. Dar ştie cineva dacă îşi va mai reveni la chestiile rupte? Măcar va puteţi da seama dacă are vreo infecţie bacteriana, cv?

Re: Betta afectat

Din pozele alea in nici un caz....uite aici o poza si faci comparatie cu ce are pestele tau, vezi daca se potriveste una din ele, apoi cauti tratamentul...

14 Editat de m.vanessa01 (2014-03-12 21:48)

Re: Betta afectat

Multumesc tare mult de ajutor

15

Re: Betta afectat

Daca nu se observa nimic altceva isi va reveni de la sine, insa un aport de hrana vie si vitamine i-ar face foarte bine. Si, bineinteles, schimburi de apa zilnice. Succes cu pestele!

16 Editat de m.vanessa01 (2014-03-12 23:52)

Re: Betta afectat

Multumesc tare mult. Nu are altceva înafara codita rupte. Este probabil sa aibă Fin Rot. Am sa ma duc la magazinul de unde l-am luat sa întreb totuşi si pe omul de acolo dacă ştie ceva si sa îi cumpăr tratamentele necesare. Probabil sa fi luat aceşti paraziti din apă. Chiar nu ştiu. Totul este posibil. Dacă îi cumpăr nişte antibacterian are cumva ceva?

Re: Betta afectat

Bun, bun am înţeles căci trebuie sa îi măresc acvariul. Dar ştie cineva dacă îşi va mai reveni la chestiile rupte? Măcar va puteţi da seama dacă are vreo infecţie bacteriana, cv?

18

Re: Betta afectat

Parerea mea e ca nu are fin rot... fin rot-ul ataca intai extremitatile inotatoarelor. Ti-am spus si mai sus ce cred ca i-ar prinde bine: hrana vie si vitamine. Eventual scos si pietrisul acela colorat deoarece poate aduce un aport de toxine apei si nici nu poti aspira prea bine resturile si excrementele.

Re: Betta afectat

Uite aici o situatie ciudata rau...in acvariul meu cu carasi aveam 4 cory...la un momentdat ma trezesc ca unul din carasi(18-20cm) avea un cory in gura(cu capul inainte)am incercat sa il extrag de frica sa nu pierd ambi pesti..prostie mare din partea mea(am rupt aproape in totalitate coada bietului cory si tot nu am reusit sa il scot)..in cursul aceleiasi zi ..cum ne cum carasul a reusit singur sa il elimine...viu dar foarte ciufulit(fara coada si restul inotatoarelor praf) eram 100% sigur ca nu va supravietui asa dar SOC( vb celor de la can can) pestele traieste si ia crescut si coada iar restul inotatoarelor reparanduse

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Betta afectat

Concluzie daca sunt inotatoarele rupte isi va reveni

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.