1 Editat de teologos (2014-03-11 20:38)

Subiect: Proiect nou, cer sfaturi

Salutare,
Într-o perioadă de tranziție de la un acvariu de 240L la unul de 100+-, am nevoie de sfatul vostru din mai multe motive:
1. Am anumite întrebări cu privire la grosimea sticlei
2. M-ar ajuta sfaturi/opinii referitor la dimensiunile acvariului.

Mă gândesc la un acvariu de aprox 100l.
L -55      /   55
l - 50      /   50
h - 40     /   35

T=110 L   / T=96 L
Am dat si varianta cu h 35, pentru ca ma gandesc si la ea.
Am cerut sfatul unor comercianti si mi-au recomandat sticla de 8mm și cu întărituri. Nu ma incanta ideea. La o față de 55x40, un cant de 8mm+silicon va arăta disproportionat, grosolan. Margini care sar in ochi

Pe un calculator de securitate, sticla de 6 mm este recomandata pana aproape de 5.5 factor de siguranta, in conditiile in care 3.8 este minimum.

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Eu NU vreau intarituri sub niciun chip. Va fi open top si se vede urât.
Il vreau cu silicon transparent (asa mi s-a pus mie pata) pentru ca fostul acvariu (cel de la vanzare de fapt) era cu dow corn. si vreau o schimbare. Așa am vazut si la acvariile de la competitiile internationale, gen ADA...majoritatea erau lipite cu transparent. In fine...chestie de gusturi

O intrebare ar fi daca sticla de 6mm, fara intarituri este chiar SAFE (sigura)
O alta intrebare este daca inaltimea de 35 va crea o vedere disproportionata -va parea fara luft, fara alonja, turtit etc.

Ma tenteaza deci o alura tip cub, desi nu sunt laturile chiar egale. intre 55 si 50 cm nu e f mare diferenta

Ma tenteaza si inaltimea de 35 cm pentru ca mai castig volum(in minus) Vreau sa il tin totusi in jur de 100 l. Si sa pastrez un raport de aprox 1w/L (generic vorbind, pt ca stiu si problema cu lumenii)

Acvariul va fi pt plantat, daca are vreo relevanta.

Asadar, astept un sfat de la voi, eventual de la cei care ati mai lipt acvarii si care inca nu va curg in casa sau care nu au facut burta.

Cu recunostinta,
O.

2

Re: Proiect nou, cer sfaturi

Salut, daca va fi plantat cu tipuri de plante inalte, 35 cm poate fi o problema, ca vor ajunge la luciul apei cam repede.
Restul tine de gusturi,inclusiv faptul ca vei avea lampa de 62 cm lungime pe un acvariu de 55 cm lungime.

3

Re: Proiect nou, cer sfaturi

salut,eu am un 60x40x40 cu sticla de 6 si fundul de 8 fara intarituri :sok

Re: Proiect nou, cer sfaturi

La o inaltime de 40cm cred ca merge cu sticla de 6...
Eu cel putin l-as face asa fara frica....

marian37

5 Editat de teologos (2014-03-13 17:43)

Re: Proiect nou, cer sfaturi

Asa e@tonin, la asta m-am gandit si eu cu inaltimea de 35. Acum, am in plan un scape cu plante mai scunde, dar pe viitor nu se stie, asa ca e bine sa imi iau masuri si pt plante mai inalte, deci sfatul tau e bun.

Da, @Octavian, sunt deja convins ca fara intarituri e ok si nu risc nimic.
Sticla de 6, rezista la lovituri de copii (nu cu ciocanul)? o jucarie in el, una-alta, va iriga sufrageria sau e robust. Tu ce zici din experienta?

6 Editat de tash2z (2014-03-13 19:49)

Re: Proiect nou, cer sfaturi

Am avut un acvariu de 90X50X45 cu sticla de 6mm home made  pentru ciclide si avea curbura la mijloc insesizabila.
Deci la tine daca mergi pe forma de cub fara probleme te tine. :fok

Iar pentru siliconul transparent, iti recomand de la Bison. Eu il folosesc si costa 16 lei, este special pentru sticla. daca te uiti atent pe tub ai sa vezi ca este reprezentat si un acvariu.  :acv

Edit:
Daca totusi iti este frica poti face intarituri din sticla (care sunt ok si aproape invizibile) la buza superioara iar fundul sa il lipesti pe interiorul peretilor (lipirea fundului in interior se foloseste mai mult la acvariile mari peste 300L daca nu ma insel).

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

7

Re: Proiect nou, cer sfaturi

merci de sfat @tash2z ! :noroc

Re: Proiect nou, cer sfaturi

cu siguranta poti sa folosesti sticla de 6mm iar fundul de 8mm fara intarituri, stiu bine ce vb.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9 Editat de tash2z (2014-03-18 07:37)

Re: Proiect nou, cer sfaturi

acvariidevis A scris:

cu siguranta poti sa folosesti sticla de 6mm iar fundul de 8mm fara intarituri, stiu bine ce vb.


Da am uitat sa mentionez asta  :smoke 
Multumesc :apl

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

10

Re: Proiect nou, cer sfaturi

multumesc pt ajutor,

fundul de 6 ma expune vreunor riscuri, sau e o masura de securizare totala?