1 Editat de adrian_matache (2014-03-16 16:30)

Subiect: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

de ieri am observat ca unul din ancistrusi are burta umflata.dar azi se pare ca a fost prea tarziu pt a mai face ceva.in ultimile zile i-am hranit doar cu castravete,salata si tetra wafer mixt cu spirulina.si foarte putin tetra discus pt cativa gupy.intrebarea mea este de ce s-a intamplat asta,cum s-a ajuns la asa ceva?
as mai vrea daca stiti sau daca aveti carti despre ancistrusi si despre bolile lor.vreau sa cumpar.

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

astea sunt pozele cu acel ancistrus din pacate mort    :-(

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

Salut, este posibil sa fi facut o oncluzie intestinala. Tratament nu prea exista.

4

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

iei pastile de metronidazol, dizolvi una in putina apa, le inmoi mancarea in pasta rezultata, pana se imbiba mancarea, si hranesti toti pestii  wink, le dai asa 4-5 zile, nu patesc nimic rau  :stupid

sau de la easylife multicura conform specificatiilor, 3 zile se administreaza


*ca boala, ar fi un dropsy  tongue

Multi vad, putini cunosc !

5

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

sa nu uitam : mai schimbale apa, ce valaore au nitratii ?

Multi vad, putini cunosc !

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

multumesc pt sfaturi.am inceput tratamentul si astept rezultate bune

7 Editat de Ancistrus (2014-03-18 01:28)

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

Albinosii sunt cei mai predispusi la "Bloat"! Se spune ca ar aparea din cauza bacteriilor Aeromonas, ajutate fiind si de calitatea proasta a apei sau alimentatia prea bogata in proteina animala,
   Unii recomanda Sare Epsom (Sulfat de Magneziu) dar se pare ca de fapt le face mai mult rau decat bine! Deci nu stiu daca este vreun remediu, dar, daca Gabi spune Metronidazol, cred ca stie ce spune! Mai ales ca si "africanii" sufera de aceeasi boala! Personal ma gandesc ca ar merge orice tratament pentru "dropsy"!

PS: Este o boala contagioasa si, nu este o regula, dar cand pestele se umfla asa tare nu prea mai exista remediu!

8

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

Foarte corect si bine punctat ce spune nenea Cristi mai sus. Intradevar bloat-ul este o boala al dracu de urata si de cele mai multe ori fatala , deoarece o depistam tarziu cand este intr-o faza prea avansata. Eu personal am avut in trecut probleme cu niste africani mai firavi de import care au inceput sa se umfle subit si sa crape, iar din 7 bucati am reusit sa salvez 4 bucati cu metronidazol, la restul probabil a fost prea tarziu ;-), intradevar eu mi-am facut-o cu mana mea la vremea respectiva deoarece le-am schimbat regimul alimentar cu o mancare nu tocmai potrivita lor si care probabil nu fusese tinuta nici in conditii tocmai bune, macarea find '''tetra discus varsat'', pe care personal nu am sa il mai folosesc in viata mea, cel putin la africani nu, chiar si la cei carnivori si omnivori.
Vorba multa saracia omului, asa ca o concluzie : schimburile de apa regulate si mancarea de calitate + pesti din surse sigure te pot scapa de multe necazuri (sunt multi factori, eu am mentionat doar 3).
Sa auzim numai de bine.

Multi vad, putini cunosc !

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

cred ca si la mine tot din cauza la tetra discus varsat este.
din pacate am mai pierdut inca un albino azi.vad ca restul momentan rezista.

Re: o explicatie daca imi puteti da si un tratament !

carti despre ancistrusi si bolile lor pe unde as putea gasi si eu?aveti idee? :stupid