1

Subiect: boala gold barb

Salut,

Astazi am observat o pata alba mare pe unul dintre gold barb. Nu stiu sigur daca e saprolegnia sau nu. Pare sa fie ca un puf. Din ce am gasit pe net ar trebui sa cresc temperatura apei la 30 de grade si sa adaug sare in acvariu, dar nu stiu sigur cat si de care sare.
Pestele mananca, dar in rest sta ascuns. Pana acum statea in grup cu ceilalti gold barb.

Date acvariu:
160l
filtru extern JBL e700, cu Micromec si Cermec
2 x Platy
5 x Gold barb
4 x Arlechin
1 x Guppy
2 x Gourami
3 x Coridoras
2 x Ancistrus triradiatus

Ii hranesc cu fulgi si granule.
Am atasat si cateva poze, poate se intelege ceva din ele. Nu sunt tocmai clare

2

Re: boala gold barb

pozele

Re: boala gold barb

Daca n-ai acvariu carantina nu pune sare in acvariul principal deoarece corydorasi nu tolereaza sarea

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

4 Editat de george.r (2014-03-21 00:11)

Re: boala gold barb

Pare fungus, dar si al doilea sub el pare ca are dropsy (posibil de la infectie bacteriana sau alte probleme interne).
Ce schimburi de apa faci? Aspiri substratul? Cate mancare primesc si ce?
Poti sa te uiti aici si sa incerci sa identifici boala pana mai primesti raspunsuri.

P.S.: Posibil sa fie tot infectie bacteriana si la cel pe care l-ai observat tu...

5

Re: boala gold barb

Schimb 40l la 1-2 saptamani, in functie de cum am timp. Aspir doar ce este la suprafata pe nisip. Ii hranesc de 2 ori pe zi, dimineata cu fulgi si seara cu granule.

6 Editat de HoploSternum (2014-03-21 17:15)

Re: boala gold barb

george.r A scris:

Pare fungus, dar si al doilea sub el pare ca are dropsy (posibil de la infectie bacteriana sau alte probleme interne).
Ce schimburi de apa faci? Aspiri substratul? Cate mancare primesc si ce?
Poti sa te uiti aici si sa incerci sa identifici boala pana mai primesti raspunsuri.

P.S.: Posibil sa fie tot infectie bacteriana si la cel pe care l-ai observat tu...

Mie si acel platy din poza mi se pare ca are dropsy

P.S.:Ce parametri ai la apa ?

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

7

Re: boala gold barb

@george.r Celalalt gold barb e ok, nu cred ca are dropsy, asa e de cand l-am luat

@HoploSternum Si mie mi s-a parut ca s-a ingrasat prea repede platy-ul. Initial am crezut ca are pui, dar e asa de ceva timp, mai exact de prin august 2013. E foarte vioi si mananca. Ma gandesc ca daca avea dropsy ar fi murit de mult.
Am cumparat azi Medica FungiStop de la Tetra si am adaugat in apa.

NO3, NO2 - 0
GH - 16
KH - 3
pH - 6.4
Cl2 - 0

Re: boala gold barb

Usktu A scris:

NO3, NO2 - 0

   NO3 - 0?

9

Re: boala gold barb

Da, asa imi arata testele de la Tetra 6 in 1.

10 Editat de HoploSternum (2014-03-23 00:32)

Re: boala gold barb

Parametri apei sunt ok  .  Da ar fi murit . Dar am citit cazuri in care traieste mai mult de 1 luna si jumatate .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

11 Editat de Ancistrus (2014-03-22 14:32)

Re: boala gold barb

HoploSternum A scris:

Parametri sunt ok .  Da ar fi murit . Dar am citit cazuri in traieste mai mult 1 si jumatate .

   Nu am inteles nimic, mai ales treaba cu "parametri ok"!

12 Editat de HoploSternum (2014-03-23 00:39)

Re: boala gold barb

Cristi tastatura imi face figuri  cel putin de 2 ori pe zi de aia nu sunt scrise toate cuvintele . Imi pare rau . Parametri sunt ok adica sunt buni cu exceptia KH care e 3 cam mic  . Cel putin cam asta stiu eu   hmm  daca gresesc asta e  . Scuze pentru ca am gresit mai sus .
Sa stii acum cand m-am uitat mai sus m-am speriat si eu  lol  lol  lol

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

13

Re: boala gold barb

HoploSternum A scris:

Parametri sunt ok adica sunt buni

   Razvan, explica-mi si mie de ce NO3 - 0 este ok!

14 Editat de HoploSternum (2014-03-27 20:40)

Re: boala gold barb

Na am facut o gafa nu-s expert
stiu ca nu-i bun adica plantele folosesc no3 si n03 e 0

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !