Subiect: Despre filtru

Ar fi in regula daca as pune un filtru de 400 l/ora intr-un acvariu de 25 litrii? Nu se creaza un curent prea mare?

Re: Despre filtru

Poti folosi spray bar si robinetul dat la minim (daca are asa ceva). Eu am folosit un eheim de 450l/h la acvariu de 45 litri doar cu reglaj din robinet si in acvariu era un curent de apa moderat. Depinde si de producatorul filtrului pentru ca unii mai unfla valorile...am avut si o chinezarie (resun sau sunsun, nu mai retin) de 400l/h, dar nu scotea nici pe jumatatea eheimului lol Deci conteaza ce marca este filtrul...

Re: Despre filtru

Acesta-i filtrul: http://www.acvamax.ro/product_info.php?cPath=34&products_id=3552
Crystal 2.
Ma gandesc sa-l cumpar cu un debit mai mare, deoarece peste cateva luni imi voi lua un acvariu de vreo 50 de l, si nu as mai da banii pe altul...

4 Editat de HoploSternum (2014-03-28 18:14)

Re: Despre filtru

Scuze deabea acum am vazut subiectul da ai putea sa il iei .  :fok
:sok  De abea astept sa iti vad acvariul !!!
materialul filtrant conteaza .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

5 Editat de Ancistrus (2014-03-28 18:45)

Re: Despre filtru

HoploSternum A scris:

de aia mam inscris pe forum ca sa intreb si sa fiu ajutat  smile

HoploSternum A scris:

Scuze deabea acum am vazut subiectul da ai putea sa il iei

   Razvan, te recomanzi ca incepator, astepti sfaturi, cand deodata, dupa nici doua saptamani... POC! Te apuci de dat sfaturi! Cum sa fie pana la urma? Esti incepator sau nu? Intrebarea Elenei sigur nu era pusa pentru incepatori care-si dau cu parerea pe banii altora wink
   Acum daca tot ai inceput, dezvolta putin si ce ai vrut sa spui aici:

HoploSternum A scris:

materialul filtrant conteaza .

Re: Despre filtru

Materialul filtrant conteaza deoarece aculo se fac bacteriile benefice (nitrosomos un exemplu ) care transforma NH3 (amoniacul ) in NO2 (nitrit) .

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !

Re: Despre filtru

HoploSternum A scris:

Materialul filtrant conteaza deoarece aculo se fac bacteriile benefice (nitrosomos un exemplu ) care transforma NH3 (amoniacul ) in NO2 (nitrit) .

   "Acolo" unde, cum?

PS: Banuiesc ca Nitrosomonas ai vrut sa spui... in fine!

Re: Despre filtru

Ancistrus A scris:
HoploSternum A scris:

Materialul filtrant conteaza deoarece aculo se fac bacteriile benefice (nitrosomos un exemplu ) care transforma NH3 (amoniacul ) in NO2 (nitrit) .

   "Acolo" unde, cum?

PS: Banuiesc ca Nitrosomonas ai vrut sa spui... in fine!

Acolo in el ( acolo adica bacterile isi fac casa materialul filtrant )

Ape limpezi , pesti sanatosi si toate cele bune !