1

Subiect: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Totul a inceput de MOS CRACIUN cand baietelul meu de 6 ani si-a dorit sa primeasca un acvariu si l-a primit.Am intrat si-am cautat (m-am informat) cateva zile despre acvarii si am fost cat de cat pregatita sa vina Mos Craciun cu acvariul la baiatul meu.Am achizitionat pentru inceput 2 guppy,2platty,1molly,1 sanitar.Dupa o saptamana sanitarul din pacate a fost ciupit de inotatoare (cred ca de platty) si nu-l mai am...Am cumparat un alt sanitar
(asa mi-a spus vanzatoarea ca este desi nu seamana cu primul meu sanitar cu toate ca are mustati).L-am vazut insa aici si un utilizator il denumeste frelatus.Am cautat pe net si nimic.Cred ca l-a denumit gresit.Pestisorul e negru cu toate inotatoarele portocalii,lungut,subtire.Ce e pana la urma?Astept raspuns.Multumesc.P.S.:acvariul are o capacitate de 54 l si vreau sa mai achizitionez si 2 xipho helleri.Sunt incepatoare dar cu ajutorul vostru am aflat multe si ma pot descurca.

laura-rac

2

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

AM GASIT SE NUMESTE FRENATUS NU FRELATUS. Acel utilizator a gresit o litera...si de aceea mi-a luat ceva timp sa-mi indentific pestisorul.Acum acest frenatus mi s-a spus de vanzatoare ca e sanitar!!!!!!!! Dar nu prea cred.Astept sa-mi dai un sfat sa-l scot din acvariu pentru ca observ ca imi cam alearga viviparii mei dragi.te rog astept raspuns

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

In primul rand bine ai venit pe forumul nostru, speram ca aici sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie. Cred ca vorbim despre Labeo Frenatus, nu? Este un peste frumos cu un caracter puternic dar un pic posesiv, daca acum cand este mic face probleme, atunci cand va mai creste cu siguranta gupii nu vor mai avea codite. In plus este un peste ce creste destul de mare, in acvariul tau de 50 litri nu vei putea sa il ti mai mult de cateva luni. Si inca ceva iti recomand sa scoti melcul acela de apa sarata din acvariu. Daca vrei sa participi la concurs cu acvariul tau, te rog inainte sa citesti regulamentul concursului, printre altele poze obligatorii sunt 5, din care una de ansamblu. O zi cat mai buna.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

MULTUMESC,pentru raspuns ,pentru sfaturi.Am sa scot din acvariu atat acel melc ( nu stiam ca e de apa sarata,l-am cumparat din fata de la Acvariu Constanta in vara trecuta) cat si acest peste labeo Frenatus( il ''donez'' desi nu stiu cui).Am sa mai adaug poze negresit.Apropo cum schimb numele albumului?In loc de Acvariu de la mos Nicolae sa scriu Cadoul de la MOS CRACIUN.Aseara eram cam adormita si am gresit numele albumului.Stiu sa adaug alt album dar pe mine ma intereseaza doar sa-i schimb acestui prim album numele.O zi buna si tie.

laura-rac

5

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

O secunda...Eram sa fac o confuzie.Am doi melci.Melcul de apa sarata e cel in care ''sta'' molly? sau e acel melc din spatele acvariului ( acela e cel cumparat din C-ta si care nici nu stiu daca e un melc adevarat...).Astea da intrebari de incepatoare:)...se mai intampla,nimeni nu s-a nascut invatat,nu-i asa?.Unde gasesc o poza asa mica pentru avatarul meu?As vrea un mic rac, nu degeaba sunt nascuta in zodia rac, si poate din acest motiv am aceasta noua pasiune acvaristica.

laura-rac

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

daca sunt morti amandoi trebuiesc scosi.

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Daca vrei sa schimbi numele albumului trebuie sa faci un nou album cu numele dorit iar din acesta stergi toate pozele. Cat despre poza poti pune orice poza, dar trebuie sa o micsorezi, daca nu sti cum, trimite poza pe mailul nostru si o micsoram noi. O zi buna.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Problema rezolvata, spor la treaba si melcii trebuiesc scosi amandoi.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

9

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

MULTUMESCCCCCCCCCCC.AM vazut si portofoliul ACVARIIDEVIS.FELICITARIIIIII!!!!!!!!!!!SUPERB.Acum ma ocup sa scot melcii si acel frenatus.Cand imi voi cumpara un 'adevarat' sanitar sa-l iau 'pui' dar imi e teama sa nu pateasca la fel ca si primul sa-i ciupeasca codita asa ca m-am gandit sa-i iau mai mare.E bine? In legatura cu concursul nu e cazul sa particip pentru ca un acvariu de incepatoare cu vivipari chiar nu 'face fata' la acele acvarii ale'avansatilor' cu acei pesti superbi.Dar pun poze ca sunt si eu mandra tare de acvariul meu.:).O ZI BUNA

laura-rac

10

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

laura este bine ca esti mandra de acvariul tau si asa si trebuie si apropo poti concura linistit pt ca concursul nu este pt un anumit peste sau pt acvari mari  ..se poate castiga si cu un acvariu mic si frumos trebuie sa ai incredere in tine nu conteaza ca esti incepatoare toti am inceput de jos ...iti urez bafta in concurs .....si bine ai venit printre noi wink wink wink

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

11

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

multumesc sato_san pentru incurajari wink

laura-rac

12

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

cu placere si te mai asteptam cu intrebari

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

13

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

neonii fac 'casa buna' cu viviparii?( am 2 guppy,2platty,1molly, in curand 2 xipho helleri,1 sanitar) si vreau sa achizitionez 4 neoni.Deci neonii ' merg' pusi in acvariu alaturi de vivipari??

laura-rac

14 Editat de soto_san (2009-01-08 17:33)

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

si eu am in acvariu neoni  cu mollysi xipho asa ca poti sa cumperi linistita uitate la concurs editia 2 si vezi acvariul neu si vezi acolo ca si eu ii tin impreuna

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

15

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

am vazut acvariul tau soto_san cel la care ai subscris:''sper sa va placa acvariul meu''.Normal ca ne place ,e fff frumos.Acum pot sa-mi cumpar si neoni linistita.Multumesc.Ce capacitate are acvariul tau?Al meu 54 litri.o zi buna

laura-rac

16

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

al meu e de 337 l

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

17

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

Bine ai venit printre noi Laura.Si eu mi-am cumparat inca doi sanitari mai mici fata de cel care il am in acvariu si sa stii ca cel mare nu are treaba cu ei inca ii ocroteste parca ar fi puii lui.Si eu am doi frenatus dar nu au treaba cu pestii in acvariu,ei sunt cu treaba lor si pe deasupra daca ai vazut acvariul meu (la care mai am mult de lucru) am un castel acolo pe care nu pot sa il scot din cauza la fetita mea (iubeste mult acel castel),iar in acel castel isi fac veacul si frenatusul si sanitarii.Eu am scris frelatus in loc de frenatus ,imi cer scuze pt greseala.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

18

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr.soto_san :337 l ce mare !!!! Cand vreodata voi avea si eu un acvariu asa mare!! Dar nu ma grabesc,am tot timpul din lume.

laura-rac

19

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

acvariidevis A scris:

Daca vrei sa schimbi numele albumului trebuie sa faci un nou album cu numele dorit iar din acesta stergi toate pozele. Cat despre poza poti pune orice poza, dar trebuie sa o micsorezi, daca nu sti cum, trimite poza pe mailul nostru si o micsoram noi. O zi buna.

Florin pot sa iti trimit si eu o poza pt avatar ca nu gasesc asa de mica?

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

20

Re: Multumesc,ACVARIIDEVIS,o intrebare pentru Administrator

ptr.eragon:multumesc pentru primire.Asa e la tine am gasit pestele cu acea mica greseala de o litera..dar nu-i nimic acum stiu despre ce pestisor era vorba.scuze acceptate.din pacate eu scot frenatusul ca e destul de rautacios cu pestisorii mei .o zi buna

laura-rac