1

Subiect: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Va salut. Am cumparat zilele trecute (pentru fiul meu in varsta de 6ani si 7 luni)de la un coleg de pe forum un Acvariu  RESUN DM 320 - 32 L - 320x250x395 mm
Caracteristici tehnice:
* capacitate acvariu 32 L;
* dimensiuni acvariu : 320 x 250 x 395 mm;
* iluminare : 1 x 18 W;
* sistem de filtrare si aerare SP-500 cu filtrare mecanica si biologica;
Acvariul este populat  cu o perche de Apistogramma Agassizii Double Red cu mai multe depuneri la active(dupa cum spune colegu).
Vreau si eu sa imi dati va rog mai multe sfaturi, cum ar fii: Ce sa le dau sa manance, am inteles ca trebui sa le scad ph-ul, (Stie cineva ce ph are apa de la robinet in zona colentina-fundeni?)ce pesti pot sa mai pun cu ei in acvariu si orice alte sfaturi considerati ca sunt bine venite.
Va multumesc

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Salut! Nu pui nici o poza? smile
   Apa Nova se lauda ca testele de apa din zona ta arata cam asa.

3

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Si tu ai incredere in ce zic astia de la apanova???
Eu nu. Intelesesem ca ph apei de la retea difera de zone. Oare o fi adevarat?

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

filip A scris:

Si tu ai incredere in ce zic astia de la apanova???
Eu nu. Intelesesem ca ph apei de la retea difera de zone. Oare o fi adevarat?

   Daca nu ai incredere foloseste teste de apa, simplu big_smile
   Am pus mai sus testul de apa, facut de Apa Nova, al zonei unde stai tu!

5

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Ceva poze cu acvariul si cu pestisori.

6

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Multumesc. Sper ca nu te-ai suparat.

7 Editat de sefer jesirah (2014-03-27 18:26)

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Daca sunt deja obisnuiti cu apa de la retea din bucuresti (declorinata, normal!), nu-ti complica viata si nici lor cu artificii. Schimbul periodic de apa, curatarea corecta a filtrului si mancarea diversificata si nu in EXCES, ar trebui sa te scuteasca de batai de cap. Nu ai spus nimic de plante, exista? Dupa mine, fara sa te influentez, e un acvariu cam mic pentru apisto, cu atat mai mult si alti locatari in plus! Eu as opta pentru 2 variante: ramai la acvariul asta si ii lasi singuri sau mergi la unul mai mare si mai adaugi. Daca esti la inceput, tentatia de a cumpara multi pesti este foarte mare. Repet, am spus cum as proceda eu, nu e o directiva, doar un sfat.
Am vazut si pozele acum, maricei! Din cate stiu, acvariu pentru ei tre sa fie destul de bine plantat si cu ascunatori.

8

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

plantele care se vad in poza sunt natural dar nu stiu cum se numesc exact. In legatura cu spra popunarea nu vreau sa fac asta.

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

La suprafata ai Hydrocotyle leucocephala, iar in nisip, ceva Cryptocoryne.

filip A scris:

Sper ca nu te-ai suparat.

   Ce motiv as fi avut? big_smile

10 Editat de sefer jesirah (2014-03-27 18:48)

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Noroc cu atlasul aka ancistrus, am aflat cum se cheama balaria care-mi pluteste in acvariu!
^:)^
In ce zona locuiesti? Te pot ajuta cu cateva plante, le mobilezi un pic casuta.

11

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Colentina.
Vrei sa faci cinste ca ai aflat" cum se chiama balaria care iti pluteste in acvariu"?

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Nu era stress, dar e bine de stiut. Cam departe, eu stau in mogosoaia. Daca ajung prin centru maine, e k? Sa-mi lasi un numar de tel

13

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Apistogramma Agassizii Double Red din ce am inteles sunt niste pesti pasnci, merg cu discusi? Stiti cumva?

14

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

filip A scris:

Apistogramma Agassizii Double Red din ce am inteles sunt niste pesti pasnci, merg cu discusi? Stiti cumva?

    Banuiesc ca intrebarea asta este pusa pentru un acvariu de o alta capacitate lol

PS: Berea se pare ca eu trebuie sa o primesc, si apropo, "balariile" alea mie-mi plac chiar foarte mult smile

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Mai mult ca sigur pentru alt acvariu, doar nu crezi ca face conserve ,,mixt ciclide sud americane''.  lol
Berea, oricand cu mare placere! Se anunta o intalnire...

16 Editat de filip (2014-03-27 19:46)

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Daca este sa ii pun, in pun in acvariul mare de peste 250 litrii.

17 Editat de mariuspopa69 (2014-03-27 21:02)

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Sal,  eu am avut apistograme, cel mai bine se simt singuri, cand se pregatesc de depus ii vor fugari pe ceilalti, pana ii lesina:))) Iti trebuie nisip fin pt ca il cara cu gura din locul unde vor depune. Iti mai povestesc diseara cand ajung acasa daca vrei

18 Editat de filip (2014-03-27 20:29)

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

ok. Dabia astept. Vb la tel.
O zi buna

19

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Cu ce pot scade PH-ul din acvariu??

20

Re: O incercare -Apistogramma Agassizii Double Red

Din cate stiu eu: frunze de migdal (terminalia catappa), conuri de arin, lemne/cioate, adaugarea de CO2, filtrarea apei cu turba, apa de RO (osmoza inversa).