21

Re: aquapro 60 :D

aspi A scris:

,si dupa capul..meu..urmeaza sa il dau curand si sa fac cva pt ciclide..:D:D:D...hihi

sa inteleg ca asta-i motivul pentru care ai pus piatra aia din stanga, ......te antrenezi pentru ciclide.

pana te apuci de africani scoate-o.

22

Re: aquapro 60 :D

bogdivaio A scris:

in aceasta privinta asta sunt si eu de acord cu o nuanata mai inchisa a decorului,sincer celalalt decor era mai misto chiar daca ocupa mai mult spatiu

Sunt cateva greseli care le-am remarcat in poza ta:
..din cate am observat in poza ai pus aerarea(piatra cu bule) in spatele plantei gandind sa o maschezi,dar nu ai facut bine pentru ca vei distruge planta,se va oxida(principiu de baza).
..daca ai un acvariu plantat nu mai ai nevoie si de aerare suplimentara(plantele extrag CO2 din apa si in schimb dau oxigen)..ti-ar mai trebui cateva plante dar din cate ziceai urmeaza sa mai achizitionezi

In ceea ce priveste filtrul eu iti recomand sa-i indreti jetul de apa spre suprafata apei astfel incat sa valureasca suprafata apei asigurandu-ti o apa  suficient de oxigenata si o buna circulatie a apei cool

Ce mai observ in poza este ca ai un substrat de  pietris foarte subtire,ceea ce pentru un acvariu care se vrea plantat nu este bine deloc,ai nevoie de un minim de 5 cm grosime a substratului pentru ca plantele sa-si dezvolte in voie radacinile

salut..deci am 4cm de substrat...adica 10kg de 2-3MM...este rama neagra din gurul lui..poate de asta nu se vede calumea cat este de inalt...decorul...in cateva saptamani va prinde alta nuanta...o sa va dau poze peste 2-3 saptamani,,,acuma nici apa nu esre f limpede..nu se vede clar...

filtrul este orientat in sus..;)..doar ca nu se vede...oxigenarea,mai este asistata de pompa de aer externa...;)...

plante,,,dap...inca vreau sa mai cumpar...dar nu prea am idee ce sa iau..am mai luat unele...cele din primele poze,,cele inalte..nu echinodorus....si le putrezea repede tulpina..de la ce...???...o sa vad eu..;)..salut


despre loc...orcum este mic locul pt scalari 63de litri...de asta incerc sa  le fac mai mult loc...pt ca mai am si 2cory si 3 kuhli...salut

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

23

Re: aquapro 60 :D

ca plante iti recomand cele din categoria "easy" ,tocmai ca nu sunt asa pretentioase si o sa ai rezultate mai bune
Daca vrei sa ai un cavariu bine plantat ar trebuie sa pui si un substrat fertilizator sub pietrisul ala...apoi sa folosesti fertilizarea micro si macro pentru o buna crestere si dezvoltare a lor...iarasi trebuie sa ai o lumina buna,dar si asta depinde de cat de plantat e acvariul,pentru ca o lumina prea puternica intr-un acvariu slab plantat va duce la dezoltarea alegelor verzi...nu e chiar o joaca de copii daca vrei sa iasa ceva frumos si natural cool

24

Re: aquapro 60 :D

uite o poza mai clara

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

25

Re: aquapro 60 :D

Ce fain ii?

Mie imi place! wink

Simplitatea are frumusetea ei ... o anumita eleganta as spune.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

26

Re: aquapro 60 :D

mss frumos lucia...:D...or sa mai fie cateva plante micutze pein el..in rest atat...si mie imi placea mai mult primul decor..dar din lipsa de spatiu a trebuit sa construiesc cva mai micutz...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

27

Re: aquapro 60 :D

Mie mai mult imi place asta....
Stiu cum e cu spatiul... si eu am tras un an si ceva...

Abia astept sa vad modificarile! ... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

28

Re: aquapro 60 :D

A ! este o planta care se intende pe background (dar nu stiu cum o cheama sad ) cred ca ar da bine in coltul cu piatra.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

29

Re: aquapro 60 :D

ma bate capul la cva ciclide...asta inseamna sa iau un acvariu minim de 160litri...dar stau prost cu spatiu...:(...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

30

Re: aquapro 60 :D

Lucia A scris:

A ! este o planta care se intende pe background (dar nu stiu cum o cheama sad ) cred ca ar da bine in coltul cu piatra.

..planta aceea este muschi,se numeste moss(java moss,fire moss,christmas moss,etc.) , daca l-a ea faceai referire big_smile

31

Re: aquapro 60 :D

@bogdivaio
Merci frumos!
Nu stiu... sad
Da mie mi se pare ca ar arata frumos.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

32

Re: aquapro 60 :D

@aspi

De unde ti-ai luat pietrisul asta nou?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

33

Re: aquapro 60 :D

Daca e de ciclide, si mai mare. Adica, daca nu ai deja acvariu si vrei sa o iei direct cu ciclide sari de 200l. Eu am avut un acvariu micut pentru ele, dar el initial avea destinati alti locatari si mai era si spatiu, dar tu daca te apuci de ele, da`le ce merita:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

34

Re: aquapro 60 :D

Cezara A scris:

Daca e de ciclide, si mai mare. Adica, daca nu ai deja acvariu si vrei sa o iei direct cu ciclide sari de 200l. Eu am avut un acvariu micut pentru ele, dar el initial avea destinati alti locatari si mai era si spatiu, dar tu daca te apuci de ele, da`le ce merita:D

pai...eu vroiam unu de 160litri..doar ca nu stiu..inca ma mai gandesc...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

35

Re: aquapro 60 :D

Lucia A scris:

@aspi

De unde ti-ai luat pietrisul asta nou?

pietrishul e din hornbach..defapt cam tot inafara de pesti,plante si decor...este la punga de 10kg cam 20-22lei

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

36

Re: aquapro 60 :D

Merci !

Dar, eu nu am in Oradea hornbach...

ce am gasit la noi, e la 35 lei, 10 kg

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

37

Re: aquapro 60 :D

cam mult,...aici gasesc si cu 17lei 10kg...!!!..depinde de culoare,de granulatie,si piatra!!!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

38

Re: aquapro 60 :D

ce preturi...la mine ceva cat de cat ok, adica placut ochiului si natural e de la 3 lei/kg in sus. Doar nisipul de pe plaja e gratis:D:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

39 Editat de aspi (2010-02-18 16:06)

Re: aquapro 60 :D

...asta da...vin s eu pana acolo sa iau cva nisip..;)))....doar ca din bv pana acolo ma costa motorina mai mult decat merita...eh o sa imi iau la vara,,,:P...

preturi scumpe sunt si pe aici..doar ca e o gama mare si variata...poti sa cumperi 5kg cu 27lei..:-??..asta ziceam depinde ce vrei...

eu cu acvariul meu...am cheltuit cam 800lei in total...si acvariu filtru,incalzitoru,capacu ..au fost doar 249lei(noi)

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

40

Re: aquapro 60 :D

ieri am fost la un izvor,,si in apa gasisem un muschi,,care se intindea pana si deasupra apei pe peretele de stanca....am luat o bucata sa vad daca se prinde in acavriu...am tinuto o zi in apa cu albastru de metil..si azi am plantato in acvariu...a mai incercat cineva asta??..astept sa vad daca se prinde si traieste...imi mai iau..:D..

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!