Subiect: problema

Am si eu o problema...am schimbat filtrul am pus filtru extern filtrul vechii intern rămânând in acvariu....de atunci mi-a murit un cory iar azi dimineata am vazut pe substrat o femela de gupy care nu mai poate înota...un sfat cv???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Chiar nimeni???...nu mai este nimeni pe forum??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Va multumesc pentru raspuns

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

4 Editat de Ancistrus (2014-03-30 12:46)

Re: problema

Fara detalii, nu-ti poate raspunde nimeni... dar, daca vrei sa-mi dau cu parerea conform detaliilor oferite de tine, suna cam asa: cory a murit de plictiseala smile
   Nu are nici o treaba filtrul extern, deci sunt alte cauze pe care nu le spui!

Re: problema

fara detalii fara dealii....dar daca nu sunt detalii ce ne facem???....am spus de filtru pt ca este singura schimbare din acvariu....apa o schimb la fel(o data pe sap 25-30%) aceiasi mancare(tetramin)...absolut totul este la fel...nu stiu care alte cauze care nu le spun ar fi....ma poti intreba daca este cv si am omis

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

katalin_razvan A scris:

fara detalii fara dealii....dar daca nu sunt detalii ce ne facem???....

   In cazul meu, nimic! smile In cazul tau, daca nu oferi detalii despre filtrare etc... poti sa te faci ce vrei, recomandat ar fi "acvarist" lol
   Cand am spus detalii ma refeream ca mai sunt si alti colegi de forum care nu-ti cunosc acvariul si te pot indruma doar in urma detaliilor pe care le oferi! Sau consideri ca este de datoria lor sa rascoleasca forumul, si sa vada ce acvariu ai si cum il intretii, prin alte topicuri?

Re: problema

Mai nou am alta problemă....un molly(mascul)...are un ochi umflat si nu mai poate înota cum trebuie....sta mai mult pe fundul acvariului cu burta in sus si capul în jos...nu este prea clara poza

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

8

Re: problema

Ma gandeam ca ai probleme cu bacteriile.
1. Scoate filtru ala intern afara.
2. Fugi si cumpara Verde de Malachit si baga in apa.

Ce ai tu acolo e o boala. Nu cred ca  s-a deciclat acvariu, oricum cand scoti filtru, scutura bacteriile din el in acvariu. Daca filtrul extern a fost folosit inainte sa il bagi la tine, e posibil sa fi luat vreo boala din filtru.

0771.496.835 Lucian

Re: problema

Era nou filtrul.....nou...nou....asa am sa fac....dar daca las filtrul nu il curată si pe el de bacteria rea?

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

10 Editat de Ancistrus (2014-04-12 22:09)

Re: problema

kazaku A scris:

Ma gandeam ca ai probleme cu bacteriile.

kazaku A scris:

Nu cred ca  s-a deciclat acvariu

lol

kazaku A scris:

1. Scoate filtru ala intern afara.
2. Fugi si cumpara Verde de Malachit si baga in apa.

   De ce... pentru ce... cine... unde? lol

kazaku A scris:

cand scoti filtru, scutura bacteriile din el in acvariu

Asta da lol

Re: problema

Ancistrus...ideea cu verdele de malachit este buna???...chiar este o bacterie rea??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

12

Re: problema

Depinde de ce mai ai in bazinul ala, dar in general nu se baga verde de malachit in bazin, poti fac tratament separat daca doresti. Eu de ex nu stiu ce bazin ai, cati pestii ai in el, cum faci curatenie, cum cureti filtrul si altele si ca atare nu stiu ce sa-ti zic. Pot face diverse presupuneri, dar atat. Totusi, pentru inceput fa niste schimburi de apa zilnice, posibil sa ajute si curatenie.

13

Re: problema

Mda.  Urata filtrul vechi in acvariu, sa le dai mai putin sa manance si sa zici ce bazin ai. O sa trebuiasca sa schimb cam 20% din apa la 3 zile. E deciclat acvariu, scuza-ma. M-am grabit sa iti dau raspuns fara sa fiu atent la problema ta. Daca vrei sa ii grabesti ciclarea, ii poti baga Easy Start. Dar tinand cont ca ai bacteriile din filtru vechi, s-ar putea sa nu fie nevoie.

0771.496.835 Lucian

14 Editat de katalin_razvan (2014-04-12 23:44)

Re: problema

Acvariul este de 100l filtru extern terra ex 600...schimb apa la 1-2 săptămâni 25-30%...mâncare tetramin granule o data pe zi cat sa o mănânce în 4-5 min....incalzitor 100w setat la temperatura de 24 °c plus pompa de aer tetra(nu stiu exact modelul)....fauna 3 moly maturi plus 6 pui...11 neoni 2 rosi barb si 6 cory...flora nu o stiu exact dupa denumire...plus 1 pomenacea 3 neritina si melci comuni

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: problema

Am scos acum masculul "bolnav" de moly si din lipsa acvariului de carantină l-am cazat in interiorul unui borcan de 800g....cu 2 picături de verde de malachit....se pare ca viteza o are inca iar in momentul in care l-am prins precum si in primele 3 minute in borcan a inotat normal

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

16

Re: problema

Dacavpui verde de malachit, pune dozajul normal direct in acvariu. Nu iti afecteaza cu nimic, doar dezinfecteaza acvariul. Ala nu supravietuieste in borcan.

0771.496.835 Lucian

Re: problema

In alta parte nu am unde sa il bag

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

18

Re: problema

Isi decicleaza complet acvariul cu verdele de malachit.
A dezinfecta = a casapi bacteriile.

Re: problema

Multumesc...era sa o fac de oaie

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

20

Re: problema

Verdele de Malachit nu decicleaza acvariul, este un antifungic! Doar daca folosesti Verde de Malachit Forte, asta contine si Formol! Intrebarea este de ce l-ai folosit? In primul rand, cand apare o problema in acvariu, cauti sa elimini cauza, dupa care tratezi si efectele ramase wink