Subiect: Vreau si eu acvariu

Buna ziua,
Ma numesc Dragos si sunt din Ploiesti, as vrea sa-mi fac un acvariu de dimensiunile: lungime 1,80M; latime 0,25M; inaltime 1M, dupa calculele mele ar avea in jur de 450 L , va rog spuneti-mi daca se poate face acesta dimensiune (acesta va fi sub un bar, intre doi stalpi de beton, deci se vede din ambele parti) si cam cat ar costa un asfel de acvariu cu tot ce trebuie ca si accesorii dar si fara accesorii, numai acvariu.
Am uitat sa specific ca acvaiu sa fie de apa dulce (nu prea stiu eu bine ce inseamna de apa dulce dar asa cred)
Va multumesc celor care imi veti raspunde.
Numai bine!

Re: Vreau si eu acvariu

In primul rand inaltimea de 1m este mare, din trei motive.
1. lumina va patrunde foarte greu pana la fundul acvariului, deci plantele nu vor avea lumina suficienta.
2. mana omului nu poate ajunge pana la fundul acvariului daca acesta are 1m, deci este foarte greu de intretinut.
3. la acesta inaltime necesita o sticla foarte groasa sau tratata, deci pretul creste foarte mult.

Inaltimea optima pt un acvariu este de 50-60 cm.

Pt. mai multe detalii ne poti contacta la office@acvariidevis.ro

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Vreau si eu acvariu

sfat ptr Dragoserv:eu acum o luna nu stiam mai nimic despre acvaristica.Mai bine incepe  cu un acvariu de 60 l de apa dulce cu pesti :xipho,guppy,molly,platy,sanitar - acestia sunt din familia POECILIDAE clasa vivipari.Nu uita de substrat(nisip+pietris),o planta-doua,si un acvariu echipat cu totul ptr a nu te complica.Dupa un timp vei putea sa-ti faci si acvariul mult visat.Voi ce spuneti?Am dreptate?

laura-rac

4

Re: Vreau si eu acvariu

laura A scris:

sfat ptr Dragoserv:eu acum o luna nu stiam mai nimic despre acvaristica.Mai bine incepe  cu un acvariu de 60 l de apa dulce cu pesti :xipho,guppy,molly,platy,sanitar - acestia sunt din familia POECILIDAE clasa vivipari.Nu uita de substrat(nisip+pietris),o planta-doua,si un acvariu echipat cu totul ptr a nu te complica.Dupa un timp vei putea sa-ti faci si acvariul mult visat.Voi ce spuneti?Am dreptate?

daca ai posibilitatea sa iti cumperi unul mare  si ai si loc nu ezita pt ca il cumperi pe cel mic si dupa aceea iti trebuie unul mai mare...sa sti ca acvariul cu cat este mai mare cu atat se intretine mai usor...cu pesti sant de acord vivipari sant f buni pt inceput

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

5

Re: Vreau si eu acvariu

laura A scris:

sfat ptr Dragoserv:eu acum o luna nu stiam mai nimic despre acvaristica.Mai bine incepe  cu un acvariu de 60 l de apa dulce cu pesti :xipho,guppy,molly,platy,sanitar - acestia sunt din familia POECILIDAE clasa vivipari.Nu uita de substrat(nisip+pietris),o planta-doua,si un acvariu echipat cu totul ptr a nu te complica.Dupa un timp vei putea sa-ti faci si acvariul mult visat.Voi ce spuneti?Am dreptate?

Da!:)

Re: Vreau si eu acvariu

Da, sunt de acord, inaltimea va avea 60 Cm, deci litri vor fi 270 (mult mai mic fata de ce am zis in primul post), cu pestii ramane de vazut de care o sa pun, important e acvariul si accesoriile.
Cam care ar fi pretul unui asfel de acvariu ?
Multumesc!

7

Re: Vreau si eu acvariu

Salut dragoserv.

   Prea inalt vrei sa faci acvariul si ai si primit raspuns de ce ,iar parerea mea este ca ai putea sa il faci un pic mai lat de 25mm de exemplu poti sa il faci de 40-45 mm si arata mai bine iar daca in timp te mai gandesti si la un decor in spate la 25mm nu prea ai unde sa il pui.Incearca o schita prima data si vezi cam cum arata si pe urma cand alegi dimensiunile exacte atunci o sa primesti si pretu

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

Re: Vreau si eu acvariu

Nu se poate face mai lat, e un bar acest acvariu, iar stalpii de beton au 25 cm, deci dimensiunile astea raman 180x25x60 .
Se poate un pret ?

Re: Vreau si eu acvariu

dragoserv A scris:

Nu se poate face mai lat, e un bar acest acvariu, iar stalpii de beton au 25 cm, deci dimensiunile astea raman 180x25x60 .
Se poate un pret ?

Pretul se obtine pe mail nu aici pe forum.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.