Subiect: Ce alge sunt ?

Daca imi puteti spune cu ce alge m-am pricopsit,cauza si eradicare...
Va multumesc anticipat !

marian37

Re: Ce alge sunt ?

Mie-mi par BBA... nasol moment!
   Citeste aici ce si cum!

Re: Ce alge sunt ?

te ai pricopsit cu o mandrete de BBA, felicitari! :apl  Ghinionistule smile)))))))))

Re: Ce alge sunt ?

Mersi,mersi...
Trebuia sa postez si aici  big_smile
Si alea maronii de pe Microsorum,ce balarie mai e ???

marian37

Re: Ce alge sunt ?

:smoke   :pls

marian37

Re: Ce alge sunt ?

Baga foarfeca si taie...nu te mai uita la ele...asta pana nu e prea tarziu  big_smile Cauzele aparitie pot fi multiple, in prima faza tine plantele care nu sunt predispuse acelor alge si taie cat mai mult din zona afectata, cu cat intarzii cu atat va fi mai rau...

Re: Ce alge sunt ?

Da Marius, dar algele alea au aparut din anumite motive... ciclare, parametrii apei etc! Degeaba taie daca nu incearca sa afle cum au aparut, parerea mea!
   Am vazut pietre albastrite acolo, folosesti cumva Albastru de Metil in apa Marian? Sau asa au iesit pozele?

Re: Ce alge sunt ?

Nu,asa au iesit pozele...

marian37

9

Re: Ce alge sunt ?

Ancistrus A scris:

Da Marius, dar algele alea au aparut din anumite motive... ciclare, parametrii apei etc! Degeaba taie daca nu incearca sa afle cum au aparut, parerea mea!
   Am vazut pietre albastrite acolo, folosesti cumva Albastru de Metil in apa Marian? Sau asa au iesit pozele?

Ai pomenit de albastru de metil . Ce face in apa? E bun sau nu? Si eu mai pun cateodata

10

Re: Ce alge sunt ?

E bun la tratarea icrelor impotriva ciupercilor, dar in acvariu comun, doar coloreaza tot si strica plantele smile

Re: Ce alge sunt ?

Ancistrus A scris:

Da Marius, dar algele alea au aparut din anumite motive... ciclare, parametrii apei etc! Degeaba taie daca nu incearca sa afle cum au aparut, parerea mea!

cu bba nu-i de joaca

Re: Ce alge sunt ?

Stiu,toti se plang si putini i-au dat de cap.... sau asa cred ei  lol
oricum tai la sange tot ce are bba !!!
Ce nu inteleg este ca doar firele de lileopsis din fata s-au pricopsit cu ea,restul nu au si nici alte plante...aaa si buretele de la sorbul filtrului !!!
Sa fie din cauza curentului de apa ???

marian37

13

Re: Ce alge sunt ?

floreamarian37 A scris:

oricum tai la sange tot ce are bba !!

   Taie... dar daca nu gasesti cauza, tai degeaba!