41

Re: ce parere aveti?

Vizual nu deranjeaza lumina ta slaba, daca e uniforma cum zici, sa stii ca da bine, acum sincer, banuiesc ca nu e buna pentru plante asa slaba, nu ma pricep. Da bine asa, e cat sa lumineze frumos acvariul dar sa nu deranjeze ochiul.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: ce parere aveti?

crevetele meu big_smile

43

Re: ce parere aveti?

interesant!...cu foarte putin efort ai face o minune de acvariu! lumina este cei drept cam subtire. buturuga aia cred ca trebuie schimbata cu ceva mai atractiv, gen mopani, etc. pune maternitatea in planul 2 si mai ia-ti ceva plante! acvariul are potential si ai loc suficient de bricolat!  decorul este de efect !bafta. wink

Re: ce parere aveti?

multumesc. lumina am tot incercat sa mai imi pun....nu gasesc ce imi trebuie iar cand am gasit ma costa totul fara neon cam 100 lei si am renuntat ....ca buturuga eu as vrea ceva mare sa o pun  in acvariu pe lung si de ea sa prind diverse plante iar cele din spate sa astept sa imi creasca frumos pe fundal(fara co2 astept mult si bine)
stie cineva sa imi zica si mie ce este pe planta din stanga? sunt cumva alge? am in acvariu minim 20 pui melci pomacea cred ca sunt prea mici si nu pot sa manance atat de mult...(in caz ca sunt alge pe planta)

45

Re: ce parere aveti?

planta din stanga e un anubias nana si are pe ea alge,mai exact Green Spot Algee GSA...melcii pomacea nu au cum sa manace aceasta alga defat nimeni infara de melcul neritina nu poate sa te ajute la combaterea ei

Re: ce parere aveti?

ms o sa il caut acum pe net sa vad cat de repede se inmulteste ca sa nu puna mana stapanire melcii pe acvariu..oricum acum o sa caut si un melc care sa imi manance pomacea pt ca se inmultesc destul de des....sper ca melcul care mananca pomacea sa nu se inmulteasca la fel de repede...atunci o sa trebuiasca sa imi cumpar alt mel care mananca melci ce mananca pomacea smile) si tot asa

47 Editat de bogdivaio (2010-03-11 15:42)

Re: ce parere aveti?

cauta Anentome Helena,melcul asasin..acesta te va ajuta,mananca toate tipurile de melci inafra de specia lor si se imultesc mai greu..bafta!

Melcul Neritina de care ti-am spus mai sus ca e singurul care poate sa manance GSA nu se imulteste in acvariu te asigur...posibil sa-ti depuna oua dar ele nu vor ecloza niciodata in acvariu...si de aceea se gasesc mai greu

48

Re: ce parere aveti?

Cauta sa scapi repede de algele alea, am avut si eu, pana sa stiu care si cum scapi de ele si`mi invadasera tot acvariul. Imi venea sa innebunesc cand vedeam.

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: ce parere aveti?

hmm pai atunci daca imi cumpar melc neritina ca sa imi manance algele si o sa imi cumpar si un melc asasin atunci cine mai mananca algele? trebuie sa gasesc melcul asasin mult mai mic decat cel care mananca alge sau cum sa fac?

50

Re: ce parere aveti?

mai tu ce vrei sa faci?...sa scapi de melci sau sa scapi de alga?!...hotaraste-te!..nu poti sa le faci amblele deodata.

Re: ce parere aveti?

hmmm atunci o sa cumpar melci sa scap de alge si peste ceva timp cumpar si melci asasini.ms pt sfaturi...

shh poate ne aud melcii pomacea si se inarmeaza pana saptamana viitoare smile)

52 Editat de bogdivaio (2010-03-11 15:54)

Re: ce parere aveti?

iti urez multa bafta in a gasi neritine... nu iti trebuie multi decat 2-3 big_smile

trage un ochi aici sa vezi de ce sunt in stare acesti micuti:

http://www.despre.nevertebrate.ro/melci … eritinelor

53 Editat de Cezara (2010-03-11 16:05)

Re: ce parere aveti?

Se gasesc greu melcii astia de care zici tu bogdi? Curiozitate, macar sa stiu si eu sa zic la altii:)


LE: wow..chiar fac minuni. Chiar nu`i dai sanse, dar face treaba super buna. Ce n`as fi dat acum cativa ani sa stiu si eu de ei, asa nu mai aruncam plantele ( spre rusinea mea, incercam solutie de alge, nu dadea rezultate si ajungeam sa renunt la planta ).

Etiamsi omnes, sed non ego.

54 Editat de bogdivaio (2010-03-11 16:01)

Re: ce parere aveti?

se gasesc greu,cel putin in romanica,dar se gasesc daca ai putina sansa

Nu se imultesc in acvariu,depun oua in cel mai fericit caz dar ele nu eclozeaza niciodata..au nevoie de alte conditii pentru a ecloza(gasesti pe net mai multe informatii)
Trage un ochi in linlu-l ce l-am pus mai sus si vezi ce "de treaba" sunt micutii..

Re: ce parere aveti?

eu in bucuresti i-am vz la magazinul coralis la ora 3 plec sa ii cumpar big_smile

56

Re: ce parere aveti?

mna sunt curios de gasesti...sa ne ti la curent,poate imi trimit si mie cativa big_smile cool

Re: ce parere aveti?

vorbim....o sa te anunt azi dupa ce ma intorc de la coralis ce am gasit cine stie poate mai au si alte specii care mananca alge o sa ma interesez acolo....

58

Re: ce parere aveti?

fa poze!

Re: ce parere aveti?

la ce anume sa fac poze? daca te referi la alge ....este una mai sus.sal

60

Re: ce parere aveti?

la melci daca ii vei cumpara!...neritine