1

Subiect: Probelma grava!

As vrea sa incep prin a va saluta,sunt nou in comunitate..deci buna!
Am si eu o problema foarte grava...
de 1 saptamana imi tot mor guppy..adica..nu mi s-a mai intamplat..pana acum mi-au murit 3 iar inca unul da semne de aceleasi simptome.
Parca se chinuie sa innoate...adica..nu da din coada din spate..si sta cu capul in sus la unghi drept! deci e ca si o linie..ca si bara asta: |
Sincer,nu stiu ce sa ii fac..curat apa o data la cateva saptamani,1-2,mancare au,filtru de apa este,apa e de obicei curata,nu le dau foarte multa mancare...
acelasi lucru l-au patit si 3 pesti guppy,urmand sa moara..adica au murit dupa..
Nu stiu ce sa fac..nu sunt expert..sun un incepator..acvariul nu e mare..e chiar foarte mic..dar au spatiu pentru ca nu sunt mai mult de 10 pesti in el..
acvariul e cam de 30x17x23 cm..deci e micut..in el am daor guppy si o zebra..aveam 2 dar a murit una in urma unu iaccident cand schimbam apa..
Eu cand le fac curat,las apa 42h,folosesc si albastru de metil,am grija,nisipul e mereu curat...
Va rog sa ma ajutati..nu vreau sa-mi mai moara pestii.
Multumesc,o zi buna

2

Re: Probelma grava!

daca au cozile stranse e ceva bacterian, dar e destul de dificil cu guppi, de obicei nu rezista, fiind o specie f sensibila.

3

Re: Probelma grava!

Mersi de raspunsul rapid!
Nu sunt stranse..adica..da din ele dar sta paralel asa...nu innoata ca ceilalti..stiu ca nu rezista fff mult dar..am avut guppy si inca am care au rezistat si 1 an

4 Editat de sebastian (2014-04-19 23:21)

Re: Probelma grava!

Citat mai jos.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

5 Editat de sebastian (2014-04-19 23:22)

Re: Probelma grava!

Razor A scris:

As vrea sa incep prin a va saluta,sunt nou in comunitate..deci buna!
Am si eu o problema foarte grava...
de 1 saptamana imi tot mor guppy..adica..nu mi s-a mai intamplat..pana acum mi-au murit 3 iar inca unul da semne de aceleasi simptome.
Parca se chinuie sa innoate...adica..nu da din coada din spate..si sta cu capul in sus la unghi drept! deci e ca si o linie..ca si bara asta: |
Sincer,nu stiu ce sa ii fac..curat apa o data la cateva saptamani,1-2,mancare au,filtru de apa este,apa e de obicei curata,nu le dau foarte multa mancare...
acelasi lucru l-au patit si 3 pesti guppy,urmand sa moara..adica au murit dupa..
Nu stiu ce sa fac..nu sunt expert..sun un incepator..acvariul nu e mare..e chiar foarte mic..dar au spatiu pentru ca nu sunt mai mult de 10 pesti in el..
acvariul e cam de 30x17x23 cm..deci e micut..in el am daor guppy si o zebra..aveam 2 dar a murit una in urma unu iaccident cand schimbam apa..
Eu cand le fac curat,las apa 42h,folosesc si albastru de metil,am grija,nisipul e mereu curat...
Va rog sa ma ajutati..nu vreau sa-mi mai moara pestii.
Multumesc,o zi buna

Eu cand le fac curat,las apa 42h,folosesc si albastru de metil,am grija,nisipul e mereu curat...

Pt ce albastru de metil?   :smoke 
cat la % schimbi apa din tot acel acvariu care nu este nici prea mare?
Apa se trateaza cu aqua safe. nu mai folosi albastru de metil ca i-ai nenorocit oricum cu substanta asta daca ai pus de fiecare data la schimb de apa.
Specia ta prefera apa mai dura/salmastra adica o lingurita mica de sarea care este si un bun dezinfectant era buna dar nu neaparat.
Ia de citeste foarte mult si poate achizitionezi si niste teste de apa chiar daca este curat nisipul asta nu inseamna ca este totul ok la tine in bazin.
P.S. daca chiar esti pasionat de niste biete vietuitoare te apuci si citesti ore intregi. Din greseli se invata insa nu trebuie sa se repete. Spor la treaba si citeste de pe site pt ca ai o gramada de articole de unde ai de invatat.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.