Subiect: BBA

Cred ca m-am pricopsit cu BBA  cum as putea scapa de ea  ?

2

Re: BBA

Greu. Cu o supra doza de easy carbo (de 3X doza zilnica) injectata in zona afecata de la citiva cm sau prin schimburi zilnice de apa cu o aspirare temeinica a substratului si reducerea semnificativa a numarului de pesti

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: BBA

Pff.. Multumesc o sa vad ce pot sa mai salvez.. Si iluminatul sa il las lafel(in jur de 6 ore pe zi)

Re: BBA

Ma gandeam la o bomba si sa o setez la 6 bule pe secundapentru o supradoza de co2

5

Re: BBA

Nu am observat ca alga sa fie influentata in vreun fel de lumina

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: BBA

Deci cu o aditie de co2 mare scap de ea

Re: BBA

O poza nu stiu daca se vede foarte bine dar sper sa ca va dati seama

8

Re: BBA

robi_rapid1923 A scris:

O poza nu stiu daca se vede foarte bine dar sper sa ca va dati seama

Ce blitz misto, ce model de telefon e poate cumpar si eu... Incearca sa faci din fata poza.

... unidos para la musica

9

Re: BBA

Aceeași problema o am si eu in acvariu.
1. Soluția cu schimburi repetate nu da rezultate din ce am citit. Alga apare din cauza fluctuație de CO2 deci tot schimbând apa apar variații.
2. Injectare in zona afectata. Cum injectezi cand majoritatea plantelor sunt acoperite, decorul, echipamentul.
3. Adiție mare de co2. Ajungi de unde ai plecat. Fluctuații mari deci...

Am citit pe forum si vreau sa fac in felul următor. Scot decorul, spăl bine inclusiv aparatura. Sifonare temeinica a substratului sa înlătur algele căzute, frunzele moarte si alte mizerii care duc la creșterea nitratilor schimb apa si incep cu dozarea de EasyCarbo. Vad ce o iesi

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic