1 Editat de katalin_razvan (2014-05-18 18:25)

Subiect: Inchis

Sa rezolvat...se poate inchide

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Inchis

In primul rand cred ca este suprapopulat acvariul ala al prietenului si ce a aparut este gris. citeste despre gris. In al doilea rand eu cred ca este mai ieftin multicura pt atunci cand bagi plante si pesti in acvariul tau decat malachite si verde de paris ce mai pui tu acolo pana sa le introduce in acvariu. Bine ca nu le tii in spirt. Nu sunt rautacios da sincer cand va apucati sa faceti ceva nu va documentati? Mai asteapta pareri de la greii acvaristicii de pe aici si pe mine nu ma lua prea tare in seama desi s-ar putea sa am dreptate. RESPECT

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

3

Re: Inchis

Verdele de Malachit e bun, dar si foarte toxic. Il folosesti de maxim 2-3 ori. Decat sa bagi albastru de metilen, mai bine folosesti sare.

0771.496.835 Lucian

Re: Inchis

Dar nu am bagat in acvariu..am tinut planta...si pe langa problema plantei voiam sa stiu si tratamentul pt "gris" sau ce este...ideea cu verdele si albastrul recunosc ca a fost a mea fara sa ma documentez dar nici nu cred ca am facut un rau capital

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

5

Re: Inchis

Nu mai imi amintesc unde am citit de tratament pt gris. Am  probleme cu memoria  :stupid . O sa caut si daca gasesc iti zic. Sper sa afli mai rpd.

0771.496.835 Lucian

Re: Inchis

Am sa caut si eu

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Inchis

Fara poze, sunt doar presupuneri! Pana atunci, http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/7448/identificare-boli-si-tratament/

Re: Inchis

Vecine chiar nu am reusit sa fac poze...tare imi este frica sa nu ia si ai mei de la planta...am vazut ca sunt bolnavi dupa ce am bagat planta in acvariul meu

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Inchis

poti citi si aici http://cichlid-forum.com/articles/ich.php. Dai translate si citesti tot

Re: Inchis

Salut Bogdan! Ce-ti fac nevertebratele?  Ichthyophthirius multifiliis, gris este doar o presupunere, nu a vazut nimeni vreo poza cu pestele in cauza. Mai intai sa depisteze exact ce are, nu sa inceapa tratamente dupa pareri, sugesti si sa-si umple bazinul de chimicale!

Re: Inchis

Ms scorpionul ...am citit pe mai multe site-uri...am inteles despre ce este vb si ce tratament se face...dar nu am gasit nimic despre plante(daca am adus boala in acvariu o data cu noua planta)

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

12 Editat de katalin_razvan (2014-04-25 01:36)

Re: Inchis

Vecine din ce am citit este cu siguranta GRIS...pesti lui au toate simptomele...si deja este in faza 2(din ce am inteles din lectura facuta pe internet)

P.S te sun maine pt crevetei...acum doarme cel mic si daca il trezesc nu mai dorm eu smile

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

13 Editat de xgrec (2014-04-25 02:29)

Re: Inchis

2 lucruri:
@katalin, fara poze nu putem nici macar sa ghicim despre ce este vorba. poate fi gris, avand in vedere conditiile in care sunt tinuti pestii. poate fi vorba despre altceva. incearca totusi pe site-ul jbl.


@sebastian, multicultura este un tonic general, nu te scapa de nimic. e ca si cum ai manca usturoi sa nu racesti, dar tu esti deja racit.

14

Re: Inchis

xgrec A scris:

fara poze nu putem nici macar sa ghicim despre ce este vorba.

:fok

xgrec A scris:

multicultura este un tonic general, nu te scapa de nimic.

   Din ce am auzit, sunt acvaristi care au tratat pestii de dropsy cu Multicura!

15

Re: Inchis

xgrec A scris:

2 lucruri:
@katalin, fara poze nu putem nici macar sa ghicim despre ce este vorba. poate fi gris, avand in vedere conditiile in care sunt tinuti pestii. poate fi vorba despre altceva. incearca totusi pe site-ul jbl.


@sebastian, multicultura este un tonic general, nu te scapa de nimic. e ca si cum ai manca usturoi sa nu racesti, dar tu esti deja racit.

Eu m-am referit la multicura inainte sa iti introduce pesti si plante in acvariul propriu cand vii cu ele de ori unde ar fi ;-) nu am spus sa trateze grisul cu multicura. Grisul se trateaza intai de toate prin prevenire, suprapopulatie in acvariu + alte cauze, schimb apa,filtrare etc etc etc. Este o parere a mea umila

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Inchis

Hai cu culturilii!  lol