21

Re: O noua iubire !!!

ms dar nu cred ca ar arata bn estetic...daca sar din acvariu mai bn as pune capac s gata!...dar chiar imi place mai mult cu lampa ca poti vedea totul si de sus!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: O noua iubire !!!

Eu am patit o cu o arowana de 54 cm...:((((((( a sarit pana a dat capacul(capacmare... turnat..greu..) jos si am gasit o uscata...
Ciclidele africane sunt foarte energice si active.. mai bine nu risti..

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

Daca iti cauti niste modele pe net poti gasii variante care arata chiar bine. Am vazut eu.. d asta zic.

Mihai - 0723718326

24 Editat de aspi (2014-04-30 14:29)

Re: O noua iubire !!!

ms de sfaturi, in cazul asta am sa tin cont de ele..:D
- da stiu ca sunt capace ok..prefer unul calumea decat unul de la acvariile "aquael" alea din hornbach...chiar sunt urate alea!!!..
am vazut ca fac unii oameni (pe comanda) din komatex (pvc expandat) si arata f bn!!!

intr-un acvariu de 120l as putea creste 5-6  Labidochromis caeruleus si 5-6 Pseudotropheus Elongatus???

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: O noua iubire !!!

Eu.. dupa mintea mea zic ca maxim 10 buc sunt ok in 120 l. 
Iar pt capac... cu niste idei bune su un strop de indemanare poate iesi ceva super wink

Mihai - 0723718326

26

Re: O noua iubire !!!

mihai_baboi_87 A scris:

Eu am patit o cu o arowana de 54 cm...:((((((( a sarit pana a dat capacul(capacmare... turnat..greu..) jos si am gasit o uscata...
Ciclidele africane sunt foarte energice si active.. mai bine nu risti..


Arowana sunt mai multe specii si in toate cazurile nu sunt africane sau cel putin una poate fi nu sunt sigur. Ar fi trebuit sa stii ca ele sar aproape 2m in inaltime din apa afara pt ca asta este stilul lor printre altele de a se hrani ;-)
Un mic filmulet cu ele cand sar din apa https://www.youtube.com/watch?v=RwEJp2PiBQg

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: O noua iubire !!!

Crede ma ca m am documentat foarte bine de arowana.Originara este din asia dar s a raspandit. Stiu cum se hraneste stiu cum trebuie ingrijita. Capacul era foarte greu si mare... din ala turnat de fabrica. A sarit in el pana la rupt iar dupa.. a sarit afara. Iar eu am gasit o deja uscata sad(((((

Mihai - 0723718326

28 Editat de Ancistrus (2014-05-01 13:36)

Re: O noua iubire !!!

mihai_baboi_87 A scris:

Crede ma ca m am documentat foarte bine de arowana.Originara este din asia dar s a raspandit.

   Te-ai documentat foarte bine... specia de Arowana de pe la noi este "Silver", Osteoglossum, adica din America de Sud! Sunt specii si din Asia, dar la alti bani, Australia si chiar cica ar fi o specie si din Africa. Avand in vedere ca este un peste preistoric, nu prea putem folosi termenul "originar"... discutam de perioade de genul a sute de milioane de ani in urma! Arowana asiatica, la origine, se trage din cea australiana!

Re: O noua iubire !!!

Oooo.. multumim pt lectia de raspindire a speciei Osteoglossum, dar ideea era cu totul alta wink
Omul vroia sa stie decat daca poate fara capac la un acvariu cu africane... nu cred ca vroia sa testeze care cum e mai profesor.. dar asta e alta discutie.

Mihai - 0723718326

30

Re: O noua iubire !!!

mihai_baboi_87 A scris:

Oooo.. multumim pt lectia de raspindire a speciei Osteoglossum, dar ideea era cu totul alta wink

   Cu placere smile Oricum, Osteoglossum nu are raspandire decat in America de Sud, asiaticii si australienii au Scleropages! Posibil ca ai vrut sa te referi la familia Osteoglossidae care cuprinde toate speciile de Arowana... dar asta e alta mancare de peste big_smile

PS: Nu e nimic rau in a mai invata cate ceva, este valabil si pentru mine wink

Re: O noua iubire !!!

Intradevar... chiar si pentru tine este valabil. wink multumim inca odata pentru cursurile gratuite smile

Mihai - 0723718326

32

Re: O noua iubire !!!

mihai_baboi_87 A scris:

multumim inca odata pentru cursurile gratuite smile

   In particular doar contra cost smile

PS: Mihai, consideri ca sunt off topic? big_smile

Re: O noua iubire !!!

Poate fi si off topic... atata timp cat e gratis.. e bine primit wink

Mihai - 0723718326

34 Editat de aspi (2014-05-07 12:43)

Re: O noua iubire !!!

inca o intrebare..;))...am gasit un acvariu de 60Lx50lx50h cu capac etc etc...asta ar insemna cva mai putin de 150l..depinde s cat de gros e geamul..dar este cam cubic acvariul...pot creste ciclide..sau nu este prea recomandat!??

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: O noua iubire !!!

Aspi.. ciclide poti creste unde vrei tu.. in functie de volumul acvariului,trebuie sa alegi si numarul pestilor... succes.

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

Asa cum am promis.. am mai facut niste schimbari.. cred ca un pic mai aerisit.. e mai bine pentru pesti smile

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

Algele s au depus... femelele incep sa se guseze.. puii cresc rapid.. deci, totul merge bine smile

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

:apl

Mihai - 0723718326

Re: O noua iubire !!!

:acv

Mihai - 0723718326