21

Re: marime noeon juwel 60 monolux

pelly67 A scris:

frate te obsedeaza treaba asta cu neoanele? lasa asa cum este capacul de la mama lui, eventual pune neonul ala de la jbl in locul celui de fabrica. am mai dat exemple de genul asta uite aici cu un singur neon...si merge totul uns:)

Da dar al tau este macar de 18w....insuficient si asta.Acvariul il ai de 2-3 saptamani banuiesc,m-ai vedem peste 1 luna cum si daca se dezvolta plantele.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: marime noeon juwel 60 monolux

pelly67 A scris:

frate te obsedeaza treaba asta cu neoanele? lasa asa cum este capacul de la mama lui, eventual pune neonul ala de la jbl in locul celui de fabrica. am mai dat exemple de genul asta uite aici cu un singur neon...si merge totul uns:)

nu sunt obsedat de lumina ...mie unul mi se pare ca este destul de iluminat acvariul problema este ca eu am substrat am mai pus si de 2 ori pe saptamana pastile co2 si plantele mele se usuca pe capete zici ca e o gradina uscata la mine in acvariu si nu stiu ce sa ii mai fac.....deaia ma agit aici cu lumina la mine in acvariu nu creste substratul este de la jbl turnat cam 2 cm inaltime pe tot fundul acvariului iar apoi peste pietris cred ca co2 ala e de vina ...tu ai co2?

23 Editat de bogdivaio (2010-02-20 20:10)

Re: marime noeon juwel 60 monolux

pelly67 A scris:

Lorenzo eu am o bafta chioara!!! nu fertilizez cu nimic ,decat bio totul smile

dada e ok..dar lorentzo spunea altceva acolo..daca pui echivalentul la 1W/1l atunci trebuie sa ai o fertilizare bun si neparat CO2 altfel face o crescatori foarte frumoasa de alge veri de nu osa-ti mai vezi nici pestii lol

P.S.Lorentzo nu te mai chinui tata ca nu inteleg ei acum dar cu timpul o sa vad ce si cum,sti cum e pana nu te lovesti cu capul de grinda nu realizezi greselile

24

Re: marime noeon juwel 60 monolux

incorect....
acvariul are fix 32 de zile, neonul este de 15w, iar despre plante sunt la a 2 tundere masiva + donatii
peste o luna va fi belea lol

Re: marime noeon juwel 60 monolux

bogdivaio A scris:

spune-mi te rog dimensiunile acvariului tau..adica Lungime(L),latime(l),Inaltime(h) sa te ajut putin cu lumina big_smile

60 latime 35 inaltime si spatele 30

26

Re: marime noeon juwel 60 monolux

pelly67 A scris:

incorect....
acvariul are fix 32 de zile, neonul este de 15w, iar despre plante sunt la a 2 tundere masiva + donatii
peste o luna va fi belea lol

Ok.,dar la prezentarea acvariului tau scrie 18W

Salutare tuturor! Numele meu este Paul si sunt din Rm.Valcea.Am reinnodat pasiunea pentru acvarii dupa o pauza de circa 7 ani datorata meseriei si imposibilitatii tinerii in stare de functionare a unui acvariu asa cum trebuie.Cam asta despre mine, acum despre acvariu:
-Aquadream 60 de la Aquatlantis, complex Biobox1(incalzitor tecatlantis de 50w,sistemul de filtrare compact biobox1,pompa apa pico200 evolution de la hydor), pompa aer externa de la resun, neon de 18w daylight de la sylvania. De fapt tot ce am enumerat mai sus se regaseste in chitul acvariului.
Substrat JBL AquaBasis 2.5L, pietris 3..5mm,2 mopani.
Plante:Anubias barteri "nana",Micranthemum umbrosum ,Ludwigia repens "rubin" ,Limnophila sessiliflora,Rotala rotundifolia ,Vesicularia dubyana ,Shinnersia rivularis ,elodea densa,valisneria nana si altele pe care nu le trec fiindca nu le stiu precis.
Pesti: 3Rasbora, 5neoni,2zebre rosii,4guppy,6corydoras,4 tetra fantome,2 xipho...si 4 melci pomacea,o gramada de alte feluri pe care nu le stiu.

Cu respect...si fiti ingaduitori!(accept orice sfat,critica)
Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

27

Re: marime noeon juwel 60 monolux

in acvaristica trebuie sa ai si putin noroc, si mai ales sa pui putin suflet si sa-ti doresti acel acvariu!
sunt multi aici care vor din secunda doi acvarii gen costi8...etc. pentru alea iti trebuie experienta ,har de la Dumnezeu si multa pasiune. sti cum e...ai in curte mertan dar nu ierti nici o bordura tongue
intodeauna exista o exceptie de la regula! dupa atatea sfaturi nici nu sti de ce sa te apuci mai intai, asa ca daca pierzi macar o faci pe mana ta! bafta smile

28

Re: marime noeon juwel 60 monolux

scuze am uitat sa modific ,am pus un jbl de 15w

29 Editat de Lorenzo (2010-02-20 20:18)

Re: marime noeon juwel 60 monolux

pelly67 A scris:

scuze am uitat sa modific ,am pus un jbl de 15w

In loc de 18w ai pus de15w?Nu aveai cum pt. ca lungimea nu se potriveste....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

30

Re: marime noeon juwel 60 monolux

Iluminare acvariu
Vei avea nevoie de  31.5 watti de lumina pentru plante cu necesitati reduse, 47.3 watti pentru plante cu necesitati medii si 63 watti pentru plante cu necesitati de lumina crescute.

astea sunt cifre standard!..cum a zis si colegul tau pelly67,cumpar un neon mai bun si schimba-l pe cel ce il ai din fabrica si vezi cum te descurci asa si cu timpul daca vrei ceva mai bun te apuci de bricolaje..eu iti recomand un Osram 865 de 15W,il gasesti la vre 20 RON..Bafta!

31

Re: marime noeon juwel 60 monolux

am pus unul de 15 w de la jbl in locul unui sylvania daylight de 15w, gresit era in prima postare!

32

Re: marime noeon juwel 60 monolux

La cate plante ai(cam 10 tipuri) si folosesti un neon de 15w,plus ca ai si pietris f.mare si fara nici o fertilizare....chiar ca esti"norocos".Dar sa vezi peste 1-2 luni ce "norocos" o sa fii tongue

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

33

Re: marime noeon juwel 60 monolux

in ce sens?...substratul este de la jbl si are tot cei trebuie macar pentru primele luni

34

Re: marime noeon juwel 60 monolux

pelly67 A scris:

in ce sens?...substratul este de la jbl si are tot cei trebuie macar pentru primele luni

Pietrisul este mare nu substratul,maxim 2mm(bob de orez)

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

Re: marime noeon juwel 60 monolux

daca bag fertilizant la plante ajuta cu ceva? am pe acasa niste fertilizant si ma gandeam sa le pun plantelor...este lichid.special pt plante de acvariu....

36

Re: marime noeon juwel 60 monolux

Ajuta ceva.....decat nimic....dar nu sunt cele mai indicate,poate favoriza aparitia algelor daca nu-l pui corect cum scrie pe cutie

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

37

Re: marime noeon juwel 60 monolux

paulteroristu A scris:

daca bag fertilizant la plante ajuta cu ceva? am pe acasa niste fertilizant si ma gandeam sa le pun plantelor...este lichid.special pt plante de acvariu....

nu te juca tu cu fertilizanti lichizi ca o sa ai la alge de nu te vezi..mare grija ce folosesti si cat folosesti..aici sunt multe de discutat..i-am mai explicat unei colege la o postare..cauta pe forum ca sigur gasesti informatiile utile tie

Re: marime noeon juwel 60 monolux

hmm pana la urma o sa ajung sa imi pun plante de cauciuc pe care le urasc muuult . mai bine imi pun 2 sticle de bere in acvariu sunt mult mai frumoase decat plantele din plastic

39

Re: marime noeon juwel 60 monolux

nu fi trist si nu dispera! degeaba astepti o reteta miraculoasa, trebuie sa reancepi cu rabdare totul si vei vedea ca va iesi foarte bine, depinde numai de tine
bafta