Subiect: posibil columnaris

Bună seara

Am o femela de molly cu o buza albă din ce am citit până acum am ajuns la concluzia că ar putea fi fin/mouth rot sau columnaris.

Poate reuşesc cu ajutorul vostru să identific mai exact, asta că să pot să aleg un tratament cât mai aproape de realitate.

Acvariu este suprapopulat şi oarecum plantat şi nu aş vrea să distrug complet echilibrul şi aşa precar.

Am ataşat şi o poză în care se vede clar problema

Mulţumesc

2

Re: posibil columnaris

Unde e poza?

0771.496.835 Lucian

Re: posibil columnaris

http://www.jbl.de/en/online-hospital/identifying-and-curing-fish-diseases

4 Editat de longjohnd2 (2014-04-29 13:46)

Re: posibil columnaris

sorry am dat de pe mobil o pun acum

Re: posibil columnaris

sau acum

Re: posibil columnaris

Este o infectie bacteriana...probabil s-a ranit in corabia aia de pe fundul bazinului, apoi a aparut infectia...bacteriile stau tot timpul in apa, astepta doar pestele predispus la infectie (ranit) si care nu poate lupta cu bacteria pe fondul altor probleme cumulate si care au ca sursa conditiile neprielnice din bazin. (stres, valori mari ale nitritilor, amoniacului, etc). Despre tratament nu prea stiu mai nimic, ca de 4 ani eu nu folosesc asa ceva...am umblat la cauza nu la efect. In cazul tau bazin suprapopulat, (apare automat stresul, pestii devin sensibili la boli, posibil nitriti la valori mari, decoruri improprii, etc.) Il faci bine pe asta si urmeaza altul. Sfatul meu: redu numarul de pesti, scoate prostia aia de barca, mancare la doua zile (cu exceptia puietului care trebuie hranit mai des), schimburi de apa am inteles ca faci dar in cursul saptamanii tot se acumuleaza nitriti ...pune filtrare serioasa si sa vezi ca nu mai ai probleme...Despre medicatie poate stiu colegii.

Re: posibil columnaris

longjohnd2 A scris:

Acvariu este suprapopulat şi oarecum plantat şi nu aş vrea să distrug complet echilibrul şi aşa precar.

  "Echilibrul precar" este din cauza ta, nu ai ce sa mai distrugi, deci, asculta-l pe Marius si redu numarul pestilor, creste volumul filtrarii biologice si mai baga plante!

Re: posibil columnaris

salut

am inceput un tratament cu eritromicina sper sa dea rezultate. stiu ca trebuie sa reduc numarul de pesti sau sa incep un setup nou dar asta mai dureaza un pic.

ms oricum pt sfaturi

Re: posibil columnaris

Ai putea sa donezi pestii(sau sa ii vinzi)
Sau daca iti plac pestii pune inca un acvariu  big_smile
  sper sa iasa bine!
  Succes!           :sok