1 Editat de Lucia (2010-02-21 19:39)

Subiect: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Buna tuturor!

A venit vremea sa apar si eu in sfarsit, la aceasta sectiune...
Ma numesc Lucia, sunt din Oradea,... de profesie economista.
Cand am timp,  prefer sa-mi pun un CD. Imi place muzica jazz, mai precis smooth jazz.

Ador natura cu tot ceea ce inseamna ea, mai putin insectele...
(Stiu ca au rolul lor in ecosistem, dar nu ma deranjeaza atata timp cat nu-mi intra in casa sau pe geamul masinii. Dupa acea incep sa tip.. smile )

Ca si toti cei care in general depasesc 18 ani, si intra in campul muncii, sunt si eu un robotel al vietii... smile

Mi-am tot dorit un animalut care sa ma astepte acasa si sa se bucure asa cum nici un om nu stie sa o faca, fiindca devenim adulti, si uitam sa ne exprimam bucuria sau poate pt. ca animalutele au ramas singurele vietati nepervertite de pe pamant...
Oricum sunt omul care umbla cu hrana bobite pt catei in portbagaj, si cand vad sufletele amarate, ma opresc sa-i ajut.

Si atunci m-am tot gandit... niste pestisori ar fi OK.
Nu trebuie scosi la plimbare etc...

Asta s-a intamplat acu 2 ani.
Bine-nteles ca am inceput cu un bol si 2 carasei.
Dupa care am mai primit 2 carasei.
Apoi am cumparat un acvariu de 25l, apoi unul de 60l, si inca unul de 20 l.
(E absolut normal, fiindca in general la magazine eu am intalnit afaceristi nu acvaristi.)

Anul acesta am reusit sa fac ceea ce trebuia de la bun inceput.
Am comandat un acvariu echipat dupa cum urmeaza:

Dimensiuni: 115x45x50H
Sticla: 10 mm
Iluminat: 2 x 40 W Hagen Aqua glow T8
Filtru extern JBL e1500
Filtru UV JBL 5W
Incalzitor JBL pro temp s 200
Substrat pietris de rau spalat
Background scoarta de copac negru, Juwel
Plante : 2 firicele anubias pitic, 1 anubias mare, 1 echinodorus, si inca ceva pitic smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

2

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Asa arata acvariul meu.
Poza am facut-o ieri.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Sa va fac cunostinta si cu locuitorii.
Acesta este Jimmy, zis Jimmy Chu

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Va saluta Nemo!
zis Nini Ninochku

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

nu stiu de ce nu s-a incarcat...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Va salut!
Sunt Mimi, zis Mimi Mimolino.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Iar aceasta este favorita mea... Sirena.
Sirena zisa Siri Sirius.. (pt ca m-am gandit... daca cumva o fi baiat? smile )

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Flebletea... e mai rasfatata...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Tandem: Jimmy si Siri

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

si ultima... Nini Ninochku si Mimi Mimolino

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Dupa cum bine se observa in unele fotografii, am alge verzi si maro.
Le-am importat din acvariul mic odata cu plantele.

Maine pe 16.02.10, vor avea fix o luna de cand sunt mutati aici.
Voi astepta cu mare interes, sfaturile voastre.
(plante le-as mai fi pus, dar nu am gasit in ultima perioada)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Sunt foarte frumosi pestii tai Lucia, se vede ca ii iubesti. Pe cuvant. Mie una imi place cel mai tare Nini, dar nici Sirena nu`i de lapadat. De fapt fiecare din ei are ceva aparte. Sa iti traiasca si sa fie sanatosi. Oricum tu ai o grija de ei...Bravo

Etiamsi omnes, sed non ego.

13

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Nu stiu, daca poti sa`l numeste sfat. dar ai putea sa incerci sa pui niste plante inalte. Eu am avut cryptocorine in acvariu cu carasi si ramaneau intregi. Acum ramane la latitudinea ta. Ar merge si ceva desfasurat pe inaltime.

Etiamsi omnes, sed non ego.

14 Editat de Lucia (2010-02-15 17:45)

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Cezara A scris:

Sunt foarte frumosi pestii tai Lucia, se vede ca ii iubesti. Pe cuvant. Mie una imi place cel mai tare Nini, dar nici Sirena nu`i de lapadat. De fapt fiecare din ei are ceva aparte. Sa iti traiasca si sa fie sanatosi. Oricum tu ai o grija de ei...Bravo

Iti multumesc din suflet!
Sincer,... m-a apucat tremuratul in timp ce scriam, de emotii... Am asteptat atat de mult ziua asta...
Iti multumesc pt aprecieri, din suflet pt suflet!

Iti doresc asemnea! Numai bucurii, si abia astept sa te vad cu noul acvariu,.. ala de va rupe gura targului... smile smile smile
Numai bine!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

15

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Cezara A scris:

Nu stiu, daca poti sa`l numeste sfat. dar ai putea sa incerci sa pui niste plante inalte. Eu am avut cryptocorine in acvariu cu carasi si ramaneau intregi. Acum ramane la latitudinea ta. Ar merge si ceva desfasurat pe inaltime.

Sigur ca iau in considerare orice idee!
Numai ca in perioada asta de frig, n-am gasit plante frumoase, iar din acvarii in care sunt pesti nu cumpar.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

lemnul este frumos dar nu era mai mult pt terarii?? ar fi aratat super cu un background facut din pietre ...oricum este super

17

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

paulteroristu A scris:

lemnul este frumos dar nu era mai mult pt terarii?? ar fi aratat super cu un background facut din pietre ...oricum este super

Nu este facut din lemn....
E tot sticla, dar "imbracata".

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

18

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Buna, si eu sunt din oradea, de profesie tot economis (sper sa iau licenta in iulie) si tot pasionat de acvaristica, acvariul tau arata superb, la fel si pesti. Una dintre plante nu ai plantat-o bine, trebuie sa ii tai radacinele cele albe si pe urma sa o infigi in substrat ca face ea alte radacini.
Nu ai incercat sa iei plante din Lotus, daca spui ca nu vrei plante din acvarii cu pesti, ei au si plante separat singura problema ca au preturi mari si la plante si la pesti. Dar mai sunt si alte magazine de pesti in Oradea de unde ai putea sa cumperi si pesti si plante mai ieftin chiar daca plantele le tin impreuna cu pesti.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

19

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Rodamin A scris:

Buna, si eu sunt din oradea, de profesie tot economis (sper sa iau licenta in iulie) si tot pasionat de acvaristica, acvariul tau arata superb, la fel si pesti. Una dintre plante nu ai plantat-o bine, trebuie sa ii tai radacinele cele albe si pe urma sa o infigi in substrat ca face ea alte radacini.
Nu ai incercat sa iei plante din Lotus, daca spui ca nu vrei plante din acvarii cu pesti, ei au si plante separat singura problema ca au preturi mari si la plante si la pesti. Dar mai sunt si alte magazine de pesti in Oradea de unde ai putea sa cumperi si pesti si plante mai ieftin chiar daca plantele le tin impreuna cu pesti.

Ma bucur nespus ca mai e cineva din Oradeaaa!...
E adevarat ca la Lotus e mai scump, din cauza locatiei...
In ultima vreme n-au avut plante... poate ca trec si azi, sa vad...

Multumesc pt sfaturi!
Din cate stiu eu, planta aia se cheama echinodorus, dar ii place apa mai calda.
Eu ii tin pe biskitii mei la 23 grade, si cineva mi-a spus ca e putin pt planta asta....
Oricum, odata iau foarfeca si-i rezolv radacinile smile ca si asa are o gramada... lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20

Re: Lucia si Caraseii ei va saluta!

Nu ai incercat in Rogerius la ZooMania sa vezi ce plante au? Mai e un magazin pe Decebal, ultima data cand am fost nu aveau asa multe plante(aici au cei mai ieftini pesti si sunt foarte ok pesti).

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.