1

Subiect: planta

stie cineva ce planta este acesta ?

2

Re: planta

planta

3

Re: planta

moss..din cate stiu eu

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

4

Re: planta

da e clar un tip de moss

5

Re: planta

ok..si ce fel de moss e ?

6

Re: planta

willow moss

http://www.aquamoss.net/Willow-Moss/Willow-Moss.htm

7

Re: planta

parca ar fi mai mult java moss smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: planta

eu nu cred ca e java

9

Re: planta

da 100% e Willow Moss multumesc mult pt ajutor !

10

Re: planta

nu e java sigur, am in toate acvariile si stiu despre ce e vorba.

11

Re: planta

are cineva de aici Willow Moss - Fontinalis antipyretica ?
as dori sa stiu cum se comporta in acvariile noastre !

12

Re: planta

merlin21 sti cumva ce pretentii are willow moss ?
face radacina ?
creste mai bine dc e legat de buturuga?
se poate face covor din ea?
etc

13

Re: planta

stiu doar ca vreau willow moss.. smile
ce iti zic acum sunt generale pt orice moss
nu au radacini, din orice moss se poate face covor, dar nu e recomandat, ca se aduna mizerie in el, de obicei se fac pereti din moss, adica iei o bucati de plasa de aceasi dimenisune, pui moss intre ele si astepti sa creasca.
Partea cu legatul de radacina, mi se pare ciudat, ca nu isi trage nimic din radacina, dar inclin sa cred ca da, am si legat si nelegat si cel nelegat creste mai greu..
Despre conditii, orice planta creste mai bine cu lumina buna si co2, dar mossu creste bine daca sunt creveti in acvariu. e un fel de simbioza intre ele..

14 Editat de Baracuda (2010-02-16 15:55)

Re: planta

levy A scris:

stie cineva ce planta este acesta ?

Fontinalis. Mare grija la temperatura, este o planta de apa mai rece (max. 22-22 grade). La temperatura mai mare stagneaza si in cele din urma moare. Nu este exclus totusi sa existe si variante aclimatizate la ape mai calde. Poti face ce aranjament vrei. Are o singura inconvenienta: daca este colmatata de suspensiile din acvariu, isi inceteaza dezvoltarea si incet-incet moare. Necesita spalari dese sub jet de apa (poate fi apa de la chiuveta). In cazul aportului suplimentar de CO2 se dezvolta luxuriant. Este o planta desosebit de frumoasa. ai grija de ea!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: planta

am 25 de grade in acvariu osa fac sa sacada treptat. osa pun si co2, dar docamdat trebe sa fac un nou setup !
ce inteleg prin (se dezvolta luxuriant.) bradraqua ?

16 Editat de Baracuda (2010-02-22 19:44)

Re: planta

Trebuie sa te hotarasti: in acvariul tau, planta asta are cea mai mare importanta sau nu. In cazul in care ea este pe primul loc, da, merita sa scazi temperatura. In acest caz, gindeste-te ca va trebui sa populezi acvariul cu specii de pesti carora le place temperatura optima pentru dezvoltarea plantei, adica mai scazuta. Prin "luxuriant" inteleg extrem de abundent, din belsug, mult, etc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!