1 Editat de kokos (2010-02-15 18:22)

Subiect: Cel mai inteligent peste din lume

Imi cer scuze ca scriu in sectiunea asta, dar s-au struns topicurile "cu cel mai"--- poate se creaza o sectiune speciala "Cel mai"

COMET, CEL MAI INTELIGENT PESTE DIN LUME
Comet este un peste auriu in varsta de 2 ani si s-a dovedit a fi celui mai inteligent peste din lume. El a invatat sa joace fotbal, basket si face o multime de giumbuslucuri.


Pentru a reusi toate aceste performante proprietarul lui, Dr Dean Pomerleau, a folosit o tehnica speciala numita "intarire pozitiva" ("positive reinforcement") timp de cateva luni.

Doctorul Dean spunea referitor la antrenamente: "Sunt o multime de dovezi ca pestii sunt mult mai inteligenti decat cred oamenii. Cu uneltele potrivite si recompensa, pestii pot invata destul de repede trucuri mai dificile, precum limbo, slalom. Cand oamenii merg sa achizitioneze un animal de la pet shop sa se mai gandeasca inainte".

Metodele pe care le-a folosit doctorul se bazeaza pe acelea care se folosesc la antrenamentul delfinilor sau a altor locuitori ai apelor.

Doctorul detine recordul mondial pentru pestele inteligent care stie atatea lucruri


http://lumeaanimalelor.scienceline.ro/C … 539_1.html


http://www.apropo.ro/wow/cel-mai-inteli … bo-2683432

?

2

Re: Cel mai inteligent peste din lume

un peste auriu...cine ar fi crezut........

?

3

Re: Cel mai inteligent peste din lume

danseaza si limbo lol:lol::lol:

?

4

Re: Cel mai inteligent peste din lume

este in poligon....

?

5

Re: Cel mai inteligent peste din lume

mai tare ca Mutu... wink

?

6

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Uraaa!
Cred ca eu ma bucur cel mai mult ca ai creat acest topic!

Si ai mei vin in coltul unde sunt eu. ( fara antrenament)
Daca intru in incapere si nu spun nimic, doar ma pun langa acvariu, ei vin acolo "buchet" unde sunt eu.
De unde stiu ei cine sunt eu? Cum de nu ma confunda?

I-am testat de cateva ori, si sotului meu nu-i vine sa creada.
Ei fac diferenta intre noi doi, si chiar si intre alte persoane.
Mi-am tot auzit aia " te asociaza cu hrana"..., dar nu-i asa.
Da, se "gudura" cand e ora mesei, dar in rest?


Oricum, cu ceea ce ai postat acum, mi-ai mers direct la inima!

(Mai ales ca exista mitul cum ca goldfishul e prost, tine minte doar ultimele 3 minute, e asa si pe dincolo..)
Stiam eu ca animalutele nu sunt proaste.
Ele sunt mai batrane decat noi pe Terra. Noi le copiem pe ele, nu ele pe noi. big_smile:D:D

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Lucia A scris:

Uraaa!
(Mai ales ca exista mitul cum ca goldfishul e prost, tine minte doar ultimele 3 minute, e asa si pe dincolo..)
big_smile:D:D

mai exista si mitul ca implinesc trei dorinte....asa ca fiecare este liber sa creada ce-si doreste..... wink .... si cum? ultimele 3 minute?!?!? fix nu 2, nu patru, nu 3 si 15 sec.... oare cum au concluzionat????

eu cred ca pestii sunt destepti

?

8

Re: Cel mai inteligent peste din lume

eu cred ca si asta este adevarat:

http://www.220.ro/HS0JwtKBKW/Dresaj-Cu-Pesti-Exotici

?

9

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Mie imi place sa ma uit.
A mai fost pus intr-un topic, si mi-am expus parerea mai voalat (pfiu... alt cuvant nu-mi vine in minte smile big_smile lol ), ca este posibil ceea ce se vede in filmulet... si cred ca unii m-au facut pe mine dusa cu.. pluta...
Dar, nu ma deranjeaza... indivizi diferiti, percepem totul diferit. Nu?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Cel mai inteligent peste din lume

da....am mai fost pus intr-u topic tot de mine.....dar intr-un moment de ratacire lol...l-am sters....

si am considerat acum ca tb pus din nou........

si daca nu ma insel parca l-am mai vazut intr-un topic al unui alt coleg.....

nu stiu cm sa-ti spun mai "voalat", dar cred ca tine minte doar 1- maxim 2 minute lol:lol::lol:

?

11

Re: Cel mai inteligent peste din lume

kokos A scris:

nu stiu cm sa-ti spun mai "voalat", dar cred ca tine minte doar 1- maxim 2 minute lol:lol::lol:

Si tu esti pe pluta.... lol lol

Dar,........ mai bine pe pluta, decat pe jos..........:) Nu?
lol lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12 Editat de kokos (2010-02-15 19:57)

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Lucia A scris:
kokos A scris:

nu stiu cm sa-ti spun mai "voalat", dar cred ca tine minte doar 1- maxim 2 minute lol:lol::lol:

Si tu esti pe pluta.... lol lol

Dar,........ mai bine pe pluta, decat pe jos..........:) Nu?
lol lol

da si eu!!! wink mai este o doamna cu mine, dar nu vrea sa-mi spuna cum o cheama...... sad ..... de unde sti ca sunt pe pluta?!?!?!? lol:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

?

13

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Nu stiuuuu!
lol lol
Am constatat ca nu mai am loc!
lol
lol:lol::lol::lol::lol::lol:

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

14

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Am citit si eu intr`un articol, cum ca dragii nostrii pestisori ne recunosc dupa vibratiile pe care le producem in apa atunci cand pasim langa acvariu. Fac diferenta foarte usor intre persoane, pentru ca fiecare are o alta greutate si un alt mod de a calca. Deci, nu`s chiar asa fraieri. Mai ales, ca ai mai ajuta si vazul. Mai putin ce`i drept, nu o duc ff bine la capitolul asta, dar recunosc si persoanele care se apropie des de acvariu. Adica fac diferenta intre ele.:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Lucia A scris:

Nu stiuuuu!
lol lol
Am constatat ca nu mai am loc!
lol
lol:lol::lol::lol::lol::lol:

Personalitati multiple.... lol Clar

?

16

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Cezara A scris:

Am citit si eu intr`un articol, cum ca dragii nostrii pestisori ne recunosc dupa vibratiile pe care le producem in apa atunci cand pasim langa acvariu. Fac diferenta foarte usor intre persoane, pentru ca fiecare are o alta greutate si un alt mod de a calca. Deci, nu`s chiar asa fraieri. Mai ales, ca ai mai ajuta si vazul. Mai putin ce`i drept, nu o duc ff bine la capitolul asta, dar recunosc si persoanele care se apropie des de acvariu. Adica fac diferenta intre ele.:D

Da! si eu am citit undeva (nu mai tin minte unde..:( ), dar nu mai indraznesc sa-mi "deschid gura", ca ... si asa.... lol

Exact cum am descoperit ca se efectueaza si operatii pe pesti.
Se poate corecta de exemplu problema vezicii inotatoare, extirpa tumori sub anestezie si tot felul...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17 Editat de kokos (2010-02-16 14:07)

Re: Cel mai inteligent peste din lume

asa este.... eu simt cand vine unul cu bani si in ce buzunar ii tine....caci are pasul mai greu pe piciorul respectiv.... lol:lol::lol::lol:

?

18 Editat de Schlaffen (2010-02-16 14:41)

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Un filmulet mai vechi.. Takashi Amano hranind Pterophyllum Altum
Multi ar spune "ce nu poti sa faci cu mancare", in sensul ca poti dresa orice animal care are burtica prin automatisme...
Doar ca in acest filmulet, pentru cine nu stie, este vorba de o specie de scalari (Pterophyllum Altum) despre care la vremea respectiva nu se cunostea nici o reproducere in captivitate, deci erau adusi din natura si am impresia ca inca sunt. Dupa cum stim, un animal care este adus direct din natura, nu iti va manca prea usor din palma, pentru ca tocmai a suferit o trauma, nu in sensul de leziune, ci in sensul de "soc emotional violent" si anume ca a fost prins si aruncat intr-o cutie, tinut nemancat pentru a nu se intoxica la transport, a trecut prin tot ciclul de deparazitare, intr-un sfarsit aruncat intr-un acvariu.. si totusi.. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Xrjxg_8wmdg[/youtube]

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

19

Re: Cel mai inteligent peste din lume

Tare, el le "canta". Eu la ai mei bateam o data, de doua ori in capac si erau toti sus. Haplangii carasii astia.

Etiamsi omnes, sed non ego.

20 Editat de Lucia (2010-02-16 19:39)

Re: Cel mai inteligent peste din lume

@Schlaffen

Minunat!
Ma bucur ca imparti...

Eu una sunt de parere ca toate animalutele ne simt daca vrem sa le facem rau sau nu.
Ca si in cazul prezentat... El s-a dus langa acvariu, cu ganduri pasnice si abia apoi i-a anuntat ca e ora mesei....
Si mai erau si blitz-aliti de mama focului... (alor mei nu prea le place sa-i blitz-ez..:) )

Si mie mi-a zis cineva sa bat asa in capac... dar mie mi s-a parut agresiv.
Eu ii chem, vorbesc cu ei.. si cand intru in casa ii salut..Hello fishes! Si vin toti in latura aceea de acvariu... si la hrana fac la fel, vorbesc cu ei.... si eu cred ca le place.. smile lol

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.