1 Editat de adrian275 (2014-05-09 23:52)

Subiect: Ajutor!

Am pesti care sta pe fundul acvariului si nu pot inota cum trebuie cand le dau sa manance..
Au si murit cativa .. ce sa fac?
Daca aveti nevoie de vre-un alt detaliu spuneti-mi..

2 Editat de sefer jesirah (2014-05-10 01:20)

Re: Ajutor!

Acvariu, filtrare, substrat, flora, fauna, parametri apa, mentenanta, poze...suficient?
Fara suparare, e un forum de acvaristica, nu de paranormal!

Re: Ajutor!

Cum spune si vecinul meu trebuiesc detalii...nici cei mai experimentati nu vor putea gasi cauza fara sa le spui tot ce tine de acvariul tau

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Ajutor!

Acvariu aprox. 110L
Filtru intern BOYU SP-1000II
Substrat nu am nisip, am pierte direct pe sticla,un castel,o ascunzatoare din pierte.
Nu am plante naturale, doar artificiale(trebuie sa schimb iluminarea pentru plante)
Am in acvariu urmatorii pesti: Pui de guppy si de xipho
                                                           3 Xipho (adulti)
                                                   vreo 7 molly
                                                           2 gurami albastrii (pereche)
                                                           4 cory
                                                           4 pleco
                                                           2 neoni
                                                           3 barbusi
                                                           2 scalari
Parametri apa nu am facut test inca dar tot ce pot spune e ca e calcaroasa.
Voi reveni si cu niste poze daca e nevoie.
   Mentenanta: trebuie sa recunosc ca schimb apa foarte rar. ea se evapora si pun din cand in cand alta(stiu ca nu fac nimic asa)...nu am substante si chestii dastea
astept recomandari deoarece pentru cateva substante am posibilitati.
                      Multumesc!!!

5 Editat de sefer jesirah (2014-05-10 14:28)

Re: Ajutor!

E o minune ca mai traieste ceva!
Lasa substantele, schimba apa la saptamana 25-30%, regulat!
Cand schimbi apa, curata filtru in apa scoasa din acvariu. Buretele il cureti, storci usor, NU CU APA DE LA ROBINET, in galeata, recipientul unde ai scos apa din acvariu. Nu e obligatoriu in fiecare saptamana,dar la 2-3, musai. Scoate tot ce nu e natural, daca nu pui substrat, poti pune macar cateva plante in ghivece mici, se gasesc de cumparat si/sau eventual unele plutitoare. De pesti...   fa macar atat pentru inceput. Mai e cazu' sa-ti spun ca apa tre sa stea la declorinat?

Re: Ajutor!

apa o iau din puț, sfaturi foarte bune, dar pana reusesc sa fac toate astea ce fac cu pestii care nu inoata?

Re: Ajutor!

Ce parametrii are? E posibil sa ai ph-ul scazut si duritatea mare. Ti-am spus:
scoate plasticele afara si fa un schimb de apa, 25-30%. Repeta la 2 zile, timp de o saptamana schimbul de apa.

Re: Ajutor!

Plastice adica si castelul?

Re: Ajutor!

TOT! Pastreaza doar ce este natural, substrat (nisip, pietris), lemn, pietre, plante... . Cand faci schimb de apa, aspira si substratul. Nu da de mancare in exces, mai bine mai putin.