1

Subiect: Overflow Box

Salut,
Am inceput un mic proiect de realizarea unor overflowboxuri.
Daca nu stiti despre ce vorbesc cautati pe net asta:  overflowbox
Pretul este undeva pe la 1000 RON

Vreau sa aprofundez si sa dezvolt cateva exemplare.
As vrea sa stiu daca este cineva interesat sa achizitioneze asa ceva.
Pretul desigur ca nu va fi de 1000 RON / buc.
Voi reveni in curand cu schema si poze cu obiectul realizat.
Pentru detalii si intrebari putem discuta aici.

2

Re: Overflow Box

In curand va fi gata un overflow box.
Dupa ce va fi gata voi pune poze si detalii constructive.
Pentru cei interesati ma puteti contacta.
Cele bune.

3

Re: Overflow Box

Probabil ca sunt si cu banii astia, nu zic nu, eu l-am dat exemplu pe cel de 1000 ron de la aqua-medic.
Cred ca nu m-am facut inteles, te rog mai citeste, spuneam ca daca reusesc sa fac si va fi pe asteptarile mele voi putea sa fac celor interesati pe comanda (incercand sa subliniez ca e MULT mai convenabil sa iti faci unul de cat sa iti cumperi).
Eu intentionez sa fac cel care este in prima poza nu gunoiul din a doua poza !!!
Cele bune.

4

Re: Overflow Box

Are o sumedenie de hibe !
Poti sa folosesti si doua coturi de pvc cu garnitura de cauciuc si e si mai low cost !!!
Eu ma refer la ceva de calitate si care sa imite perfect unul de firma !!
O gramada de inventii din astea sunt pe net, nu contest asta, dupa cum iti spuneam daca vrei low cost mergi la magazinul din coltul blocului ii spui lu' tanti de acolo ca vrei 2 x cot pvc (tzeava de scurgere apa de la "ghiveta" de 32 ca e mai comuna) pui cap la cap, le umpli cu apa si ai obtinut un overflow LOW COST !!! Tie ti se pare ca despre asta vreau sa vorbesc aici ???
Sau adunai la mesajele postate pe forum( Inregistrat: 2010-02-02 Mesaje: 434 => 22.84 mesaje pe zi WOW) ??? Cele bune.

5

Re: Overflow Box

Auzi mai omule bun, tie ti se pare ca pe acest topic despre cazane si despre distilare vorbim ?
De ce iti place tie atat de mult sa poluezi topicurile altora.
Am rugamintea sa lasi acest topic curat pentru ca as vrea si eu sa incerc sa fac ceva interesant aici !
Iti multumesc pentru intelegere !
Cele bune.

6

Re: Overflow Box

Aseara tarziu am terminat jucaria, azi dupa ce se usuca bine lipitura urmeaza sa o testez.
Sunt curios daca va duce pompa de la Resun de 2500.

In poza puteti sa vedeti ceea ce se numeste schema overflow-ului.
Ceea ce am modificat eu fata de original, ei bine am facut toata tarasenia mai ingusta.

Probabil ca ati vazut ca normal partea de amorsare este pe aceiasi linie cu gaurile de scurgere, facand acel L pot sa cobor la nivelul urmator pentru a putea monta fittingurile de scurgere.

Materiale necesare:
-coala plexiglas 4 mm (recomand de 2 mm ca e mai usor de lucrat cu ea si e la fel de rezistenta)
-adeziv pentru plexiglas (desigur ca exista firme specializate de unde se poate cumpara, eu am gasit ceva bun la magazinele de bricolaj de la BISON)
-scule de taiat si gaurit plexiglasul

Constructia:

Dupa cum se vede si in poza exista doua abordari pentru astfel de lucrari
1. ansamblarea mai multor fete drepte pentru a obtine modelul dorit
2. modelarea plexiglasului la cald

Eu am ales cea de a doua modalitate dupa ce am studiat si testat mai mult timp.

Detalii Constructive:

Exista pe net filmulete despre cum sa indoiti plexiglasul (eu prima oara l-am indoit cu flacara dar nu e cea mai buna metoda)

Taiatul iar poate fi destul de problematic pentru a obtine o taietura curata si frumoasa (plexiglasul poate fi zgariat cu un cutter si apoi fortat ca o coala de sticla, va crapa in dreptul taieturii, cel putin 90% din cazuri....)

Lipitul nu este asa mare problema(nu incercati pentru nimic in lume sa lipiti cu silicon, am incercat am inundat bucataria, mi-am luat cratite in cap... invatati din prostiile altora)

Mai multe informatii in viitorul apropiat.

Cele bune.

Re: Overflow Box

Asteptam poze... big_smile