Subiect: o intrebare intrebatoare!!! LEGAT DE RAMIREZ

buna seara!de curand am cumparat si eu 3ramirez,nu stiam cati masculi si cate femele sunt pt ca nu cunosc cum se face diferentierea sexelor.acum cand le-am dat de manacare am obs ca intr-un colt din acvariu sunt ceva icre(100).ce pot face.precizez ca in acelas acvariu mai am 8pui de discusi.
astept un sfat de la voi!      MULTUMESC

Re: o intrebare intrebatoare!!! LEGAT DE RAMIREZ

salut, daca cauti pe forum gasesti o sumedenie de informatii despre ramirezi.
acum sa nu mai fiu rau, femela e mai mica decat masculul, are burta roz, mai ales in perioada de depunere(cauta pe net dimorfism sexual ramirezi).
eu am avut timp de un an si ceva ramirezi, si am reusit sa i inmultesc doar cand am scos icrele din acvariul comun si le am tinut intr un bazin unde nu erau alti pesti. ramirezii, mai ales in conditii de stres mananca icrele sau puii, asa ca in acvariul comun, mai ales cu discusi acolo sunt sanse mici de supravietuire ale puilor.
numai bine!

Re: o intrebare intrebatoare!!! LEGAT DE RAMIREZ

ms mult de sfat.dar de 2 zile au disparut icrele.si am obs ca am 2masculi si o femela.daca vreau sa ii inmultesc trebui sa las o femela cu un mascul sau merg si 2masculi?

Re: o intrebare intrebatoare!!! LEGAT DE RAMIREZ

Observa care sunt pereche si vinde/doneaza masculul in plus. Sunt destul de teritoriali si agresivi, vei avea un conflict permanent. Daca ai acvariul suficient de mare, bine plantat si cu suficiente ascunzatori, poti incerca cu o femela in plus sa formezi 2 perechi, daca ai noroc. Ia in calcul, ca e posibil sa nu se formeze pereche, si atunci vei avea un conflict in plus.

Re: o intrebare intrebatoare!!! LEGAT DE RAMIREZ

multumesc de sfaturi