1 Editat de Radu Luchian (2010-02-17 01:23)

Subiect: Acvariu 170L plantat

Seara buna,

Doresc sa impartasesc si eu cu voi acvariul meu, pentru care a trebuit sa depun ceva efort in a il face, atat din punct de vedere financiar cat si temporal. Asadar:

Dimensiuni: 80(L) x 40(l) x 50(h)
Filtrare: JBL CristalProfi e900 + Resun Mini (pentru suprafata apei)
Incalzire: JBL ProTemp S150
Iluminare: 4 x Osram Lumilux 865 18W
Fertilizare: JBL Aquabasis Plus, JBL Ferropol, JBL Ferropol 24, JBL 7+13 Balls
CO2: sistem DIY bomba drojdie+gelatina+zahar, diluat cu o pompa Resun
Plante: Valissneria spiralis, Limnophila aromatica, Heteranthera zosterifolia, Cryptocoryne wendtii 'green', Echinodorus tenellus, Blyxa japonica, Eichhoria crassipes, Microsorium pteropus, Glossostigma elatinoides
Pesti: neoni, neoni rosii, SAE, ramirezi
Nevertebrate: Neocaridina heteropoda 'red', Melanoides tuberculata, Pomacea bridgesii

Si o imagine cu acvariul, realizata cu cca. o saptamana in urma:

http://3.bp.blogspot.com/_JYZ9r8cr5FY/S3EcIc62RnI/AAAAAAAAAZI/e0lFELr736g/s400/Acvariu+170L+-+10.png

Acvariul va suferi ceva modificari in curand (sper) in ceea ce priveste solul, care trebuie inlocuit cu ceva mai fin, si iluminarea, care necesita un upgrade cu inca doua tuburi.

2

Re: Acvariu 170L plantat

frumos acvariu.. are potential.. intr-adevar pietrisul trebuie clar schimbat..
Nu imi dau seama din poza... dar iti creste glosso fara co2 si doar cu atata lumina?

3

Re: Acvariu 170L plantat

ai un acvariu deosebit! felicitari!

4

Re: Acvariu 170L plantat

Felicitari
AR fi fost super acvariu daca reuseai sa pui un pietris de granulatie mai mica si negru zic eu ,ar fi scos foarte bine plantele in evidenta.
Oricum e super

5 Editat de Radu Luchian (2010-02-17 01:24)

Re: Acvariu 170L plantat

Multumesc de aprecieri.

Am uitat sa scriu de CO2, corect, am CO2 de la bomba. Glosso nu e de mult plantata, dar oricum se dezvolta foarte bine, nu se vede bine de la pietris. Acesta l-as vrea dar nu negru chiar, ceva maroniu gen Malaya de la ADA dar inert... Daca nu, gen cuart dar mai spre maron probabil.

Re: Acvariu 170L plantat

Frumos! Felicitari!
Personal folosesc numai pietris de rau din raul care curge prin spatele casei parintilor! dar este doar ceea ce imi place mie! Nu am folosit niciodata nisip din comert!

7

Re: Acvariu 170L plantat

Radule am "tocat" marunt informatiile din site-ul tau! Esti intradevar un tip deosebit! Sincer te felicit  pentru acvariu si in special pentru talentul si munca pe care o depui in IT si grafica! de oameni ca tine are nevoie tara asta!...nu emigra:)

8

Re: Acvariu 170L plantat

ce-i frumos e ...cel mai frumos!!!!!!!
stima si respect, Radule!
JOS PALARIA!

9

Re: Acvariu 170L plantat

Salut, am si eu o intrebare, care este relatia dintre RedCherry si ramirez ?? smile

10

Re: Acvariu 170L plantat

pelly67 A scris:

Radule am "tocat" marunt informatiile din site-ul tau! Esti intradevar un tip deosebit! Sincer te felicit  pentru acvariu si in special pentru talentul si munca pe care o depui in IT si grafica! de oameni ca tine are nevoie tara asta!...nu emigra:)

emigreaza ca aici nu e de stat!! smile

Re: Acvariu 170L plantat

Pietrisul pe care il folosesc acum este de rau, intr-adevar, dar nu are granulometria de care am nevoie (2-3mm). Am sa vad zilele ce urmeaza ce imi rezerva privind acest aspect.

@pelly67
Merci pentru cuvintele frumoase atat legat de acvariu cat si despre ce profesez. Sunt de acord ca tara are nevoie de oameni buni, dar atata timp cat nu stie sa ii tina aici, nu vad nici un motiv ca acestia sa ramana. Eu personal nu cred in patriotism, nationalism etc aceste concepte au murit de mult intre aceste granite. Cred in ideea lor, cat timp sunt si sustinute, ori in cazul nostru au numai o fundatie din vremuri medievale, fundatie care se darama tot mai mult...

@Timi
Ramirezii i-am bagat de mici in acvariu ca sa se adapteze cat mai bine. Se repezeau la inceput dupa cate un crevete doi (fara sa cupeasca insa), dar acum sunt foarte ignoranti big_smile Trec pe langa ei, ba chiar mai riposteaza cate un crevete daca ramirezul nu vrea sa "back off". lol

SAE as vrea sa ii scot, sa fie schimbati cu un card de Corydoras, ca sunt cam maricei si se fugaresc prin acvariu, tulburand linistea ce domina ansamblul.

12

Re: Acvariu 170L plantat

Totul arata superb,Radu,e foarte bine plantat si asta il face un adevarat colt de natura .
Felicitari !

13 Editat de costi8 (2010-02-18 10:19)

Re: Acvariu 170L plantat

felicitari, .....frumos acvariu....
ai grija cu SAE, la mine cand s-au marit nu la mai placeau algele, in schimb au descoperit crevetii.....dar asta nu este valabil si pentru tine.
nu la toata lumea au aceasta apucatura,... sa intamplat  la mai multi acvaristi.

Re: Acvariu 170L plantat

Merci!

SAE dupa cum am spus, vreau sa zboare din acvariu cat mai curand posibil, intr-adevar au lepadat pasiunea pentru alge de mult. Luasem 4 otocinclusi dar nu imi pot explica de ce au murit (semne vizibile nu aveau - nici fizice, nici comportamentale).

Am debitat un nou setup pentru acest acvariu, odata ce ii voi schimba solul (substratul il pastrez), il voi posta mai tarziu, sa imi dati un sfat legat de aranjare.

Re: Acvariu 170L plantat

Merci Razvan, merci,

Am 4 Ramirezi, 3 SAE grasi si neoni... vreo 25, din care vreo 7 (parca) sunt rosii, restul fiind albastri (normali).

16 Editat de Radu Luchian (2010-02-19 20:15)

Re: Acvariu 170L plantat

Nici ai mei nu stau inca impreuna grupati, dar sunt tinerei, se mai curteaza din cand in cand atunci cand se intalnesc unii, ce e drept. Eu nu am vrut bolivieni pentru ca mi-ar fi terminat crevetii mai mult ca sigur. hmm Plus ca ai mei fiind mai mici, dau un efect mai bun acvariului, facandu-l sa para mai mare.

Ideea este ca ai mai mari sanse de a se forma o pereche cu cat ai mai multe exemplare pe un teritoriu (in limita decentei, bineinteles, sa nu suprapopulezi). Depinde si ce volum are acvariul tau, daca iti permite, poti sa mai bagi doua exemplare si apoi sa ramai cu o pereche, dupa ce se formeaza aceasta. Eu in 170L am numai acestia 4 si pe cat sunt de mici, pe atat de teritoriali. E bine ca au si obstacole si delimitatoare de teritoriu (tufe, pietre, buturugi etc).

17

Re: Acvariu 170L plantat

salut ai un acvariu nemaipomenit.

18 Editat de Radu Luchian (2010-02-21 19:37)

Re: Acvariu 170L plantat

Dovada ca se poate trai si in pace:

http://2.bp.blogspot.com/_JYZ9r8cr5FY/S4E8I8lbopI/AAAAAAAAAZg/hY-RcNVujgw/s400/05+Ramirezi.png    http://4.bp.blogspot.com/_JYZ9r8cr5FY/S4E8DBMwkmI/AAAAAAAAAZY/BfL7g-5Osec/s400/04+Ramirezi.png

Ba chiar Ramirezi-ul a fost provocat oleaca de crevete cand s-a apucat sa ciupeasca peleta pe care acesta statea, astfel zguduindu-l oleaca. S-a repezit oleaca spre botul Ramirezi-ului pana ce acesta s-a plictisit si si-a vazut de treaba.

19

Re: Acvariu 170L plantat

asteapta pana mai cresc si mai vorbim lol...sa dea domnul sa ma insel big_smile
Bafta!

20

Re: Acvariu 170L plantat

Mai Radu nu stiu de unde ai tu pestii aia da sunt tare faini ! smile
Cele bune si multa bafta in continuare.