21

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Fiecare acvariu ai zis ca are 180L, daca nu ma insel. Gandeste-te astfel, trei acvarii mici nu au aceeas greutate ca unu de 180L. Eu am unu de 300L si are 84kg, daca ar fi sa fac trei de cate 100L, greutatea lor totala ar fi mult mai mica decat al celui de 300L. Plus ca mai ai si substrat, pietre..etc Eu iti dau o idee mai buna sa iti faci un calcul, cauta pe net calculator si vezi singur. Iluminatul il faci in functie de ce bagi in acvariu, de exemplu la plantat din cate stiu trebuie sa fie 1w pe litru. Ca filtrare, mergi pe ce vrei tu, eu unu as merge pe sun-sun, e mai economic. Ai trei filtre de pus.

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

w/l e relativ. Cauta pe site, colegul SCORPIONUL a facut un stand cu acvarii. Sunt sigur ca are multe sfaturi folositoare, in plus, Bogdan chiar e un om deosebit si te va ajuta/indruma cu placere. Sper ca nu se considera reclama! Si daca se considera, omul chiar o merita!  big_smile

23

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Scorpionul are creveti, eu m-am referit strict la acvariul plantat. Nu am eu treaba cu acvariile plantate, dar din cate am citit conteaza raportul w/l la plantat. Dar dupa cum ai zis, Bogdan ii poate da sfaturi mai utile.

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Si traiesti cu impresia ca, crevetii aia stau in acvarii sterile? W/l, in functie de plante, co2, fertilizanti... Hai sa nu ametim omu' asta de cap. Are nevoie de o simplificare a proiectului, nu de elemente noi in ecuatia deja complicata. Fiecare vedem standul ala in alt mod/fel. Fiecare din noi l-am face altfel (flora, fauna, tehnologie..). De asta spuneam ca trebuiesc filtrate parerile si in final decizia va fi a lui. Fara suparare, acvaristica asta are in ea si putina arta. Sa lasam orgoliile deoparte si sa ne ajutam colegul cu niste sfaturi impartiale. Seara faina tuturor!

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

buna seara,va multumesc mult baieti,pt timpul si informatiile acordate.da aveti dreptate fiecare vede in un alt mod un acvariu.DA este o ARTA si acvaristica...ma multumesc inca o data,si astept in continuare parerile voastre bune sau mai putin bune,pentru mine sunt foarte importante toate.o seara buna

26 Editat de mishu.mihai (2014-05-25 02:57)

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

inca ceva...puteti sa-mi spune.ti si mie despre acvariile astea sterile?

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Sterile...fara plante...substrat...etc...mult mai simplu de intretinut..dar fara un aspect foarte placut...bogdan(scorpionul)are si acvariu plantat si inca unul foarte frumos si maricel(cu co2..plante..etc),..experienta are mai ales ca standul lui este super....:din punctul meu de vedere 3 acvarii de 100 l pot avea si aceiasi greutate ca unul de 300l chiar mai mult(diferenta o poate face grosimea geamului..si decorul)...

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

aha am inteles,in nici un caz nu voi avea acvarii sterile,nu am cumparat standul sa tin 20 de pesti...asea puteam sa ii tin in borcan k mi-au ramas de la muraturi cum mi-a trimis bunicamea azi iarna lol  lol  lol  lol  lol ...stiti ceva solutie cu care sa curat acvariile?sunt cam groaznice,pline de calcar alge etc.mz KATALIN

29

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Hai ca sa fiu putin mai rautacios cu voi. Nu mult, doar putin :smoke


@sefer jesirah
Ai cumva acvariu plantat? Eu unu nu am, nici nu am zis ca acei creveti stau in apa sterila, de unde pana unde ai tras tu concluzia asta 'aberanta", tu stii. Nu am eu treaba cu acvariile plantate, dar din ce am mai citit si eu pe la "acvaristi", conteaza lumina la un acvariu plantat, si se face in functie de dimensiunile acvariului si volumul de apa.

@katalin_razvan
Explica si mie ca nu inteleg. Un acvariu de 300L are sticla de 10mm si doar sticla are 56kg, plus apa are in jur de 357kg, unu de 180L are sticla de 6 si 26 kg, plus apa are in jur de 170 kg, cam cat kg crezi ca are unu de maxim 60L? Ca alea 3 de 180L fara substrat si pietre ar avea lejer 510kg.

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Nu, nu am acvariu plantat.
Am acvarii plantate.
Da, folosesc fertilizanti si co2.
Lumina o stabilesti in functie de plante, fertilizanti si co2.
De fapt, ti-ai raspuns si singur, n-ai acvariu plantat.
Stai jos, 4!

31

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

sefer jesirah A scris:

Lumina o stabilesti in functie de plante, fertilizanti si co2.

   Si in functie de calitatea luminii (IRC), inaltimea coloanei de apa, dificultatea si cerintele plantelor si nu in ultimul rand de experianta acvaristului de a aranja temperatura culorii si timpul de expunere al plantelor la lumina! Stai jos, ai... 6 lol

32

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

@ancistrus
:noroc . Asta incercam sa zic, dar sunt praf la acest capitol. Eu explic exact ca un surd unui orb.  :stupid

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

A luat peste 5, am promovat!  lol
Apropos, te mai ameninta derbedeul ca te bate cu posetuta? lol  lol  lol

34

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

sefer jesirah A scris:

A luat peste 5, am promovat!  lol :

   Ti-am dat 6 ca sa fiu sigur ca treci big_smile

sefer jesirah A scris:

te mai ameninta derbedeul ca te bate cu posetuta? lol  lol  lol

   Momentan nu smile

35 Editat de katalin_razvan (2014-05-25 23:49)

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

kazaku A scris:

Hai ca sa fiu putin mai rautacios cu voi. Nu mult, doar putin :smoke


@katalin_razvan
Explica si mie ca nu inteleg. Un acvariu de 300L are sticla de 10mm si doar sticla are 56kg, plus apa are in jur de 357kg, unu de 180L are sticla de 6 si 26 kg, plus apa are in jur de 170 kg, cam cat kg crezi ca are unu de maxim 60L? Ca alea 3 de 180L fara substrat si pietre ar avea lejer 510kg.

Si ca sa nu mai fii rautacios ..nu de alta dar risti sa faci riduri...am scris ca "poate avea"...si ca sticla si decorul fac diferenta...eu am avut acvariu de 260 l cu geam de 12...daca punem la cele de 100 l geam de 10 si la cel de 300 tot geam de 10 nu vor fi mai grele???intreb si eu??

Nu te supara pe mn...eu unul doar discut..

Iar cu lumina..fertilizantul...co2..si restul ..sa se ocupe profesionistii

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Si ca sa va bag si mai mult in ceata iar discutiile in contradictoriu sa continue,va spun ca la un acvariu plantat,se calculeaza LUMEN/LITRU !!!!  :pp
@Ancistrus,ce nota imi dai ???  lol

marian37

37

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

floreamarian37 A scris:

Si ca sa va bag si mai mult in ceata iar discutiile in contradictoriu sa continue,va spun ca la un acvariu plantat,se calculeaza LUMEN/LITRU !!!!  :pp
@Ancistrus,ce nota imi dai ???  lol

   Avand in vedere ca discutam despre suprafete iluminate si nu doar de puterea iluminarii, daca vorbeai de lucsi poate iti dadeam o nota de trecere, pe cand asa... hai un 5 big_smile

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

mad  fac contestatie !!!
Poti sa ma luminezi putin referitor la afirmatia facuta ?
Scuze Mihai de offtopic !!!

marian37

39

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

sunt de parere ca w/l nu este un calcul practic pentru ca:
daca doresti un acvariu biotop dar ai in el si cateva plante, w/l = 0; pentru ca puterea de penterare a luminii este data de catre lumeni, asa ca 10w pentru un acvariu de 20l s-ar putea sa nu fie indeajuns de puternici pentru a penetra pelicula de apa pana la frunzele apei, daca acea apa este mai maro ca...
alta ordine de idei; daca ai 10w deasupra unui acvariu de 20l, dar acei 10w sunt pusi la o inaltime de 10-20-30-etc cm fata de zona X pe care se vrea iluminarea, acea zona X v-a pierde din lumeni pe masura ce sursa se indeparteaza de ea; Aici se mai ia in calcul si emitentul de lumina, neon, metal halide, ...soare
Ca sfat, poti pune 10w/20l daca acea lumina este la o distanta favorabila fata de zona X, indicele de lumina necesar putadu-ti fi dictat numai de catre zona X
Spor

40

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Eu va las pe voi sa va certati, sa ii dati sfaturi si sa va certati. Ma retrag.

0771.496.835 Lucian