Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Daca continua asa, cred ca standul ala o sa ajunga plin de hamsteri! Nu stiu ce mai intelege omul ala.  lol  lol  lol
Fratele meu Mishu, fa-l tata cum iti place tie.  wink

42

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

sefer jesirah A scris:

Daca continua asa, cred ca standul ala o sa ajunga plin de hamsteri! Nu stiu ce mai intelege omul ala.  lol  lol  lol
Fratele meu Mishu, fa-l tata cum iti place tie.  wink

Bine zis. Apropo de lumina, sa ne zici ce dimensiuni or sa aiba acvariile, din ce sticla le faci(asta pt greutate) si ce vrei sa bagi in ele(plante,pesti,pietre..etc). In functie de astea poti primi informatii mult mai utile. Am inteles ca unu va fi plantat, unu comunitar si la ultimul esti in dilema. Cel plantat banuiesc ca va incepe cu plante easy, la fel si cel comunitar, iar celalalt e in functie de ce bagi in el. Daca bagi ciclide, o sa ai nevoie de nisip si pietre, plus pe toate trei autocolant negru pe spate sa nu se vada peretele. Lumina vine in functie de dimensiunile acvariului, in principal inaltimea. Am inteles ca merge si 0,5w/l pana in 40-50cm inaltime, si in functie de plante. Daca o sa doresti sa bagi si plante mai pretentioase ai nevoie de lumina buna. Plus ca trebuie sa ai acces bun la acvariu plantat si probabil la comunitar, tinand cont ca sunt migaloase si necesita multa atentie trebuie sa poti umbla lejer la ele. Schimbul de apa se poate face la picatura, e putin mai scump, mai complicat, dar mult mai bine. In comunitar si in plantat ai nevoie de substrat fertil. Deci orice vrei sa faci, trebuie sa te gandesti foarte bine, inainte sa o faci. Bafta!

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

nu ma supar stati linistit,e normal sa apara tot felu de discutii :stupid ,ideea e sa nu ne certam,adik suntem aici sa ne ajutam nu sa vedem care.i mai MARE si mai TARE..Este normal k la urma urmei o sal fac cum imi place mie,am citit f mult zilele astea stiu cam ce trebuie facut,dar problema mea este ce marca si ce tip de produse trebuie cumparat,de ex:filtru,neoane,substrat si etc,pt k pe piata gasim sute de produse,si este cam dificil sa aleg,VA SPUN SINCER DAK AS AVEA BANI SA MA SCOATA DIN CASA,AS MERGE PE "ADA" LA TOT DAR CUM UN FILTRU EXTERN COSTA IN JUR DE 800 EURO ,NU CRED K ESTE CAZUL:)).va multumesc inca o data pt ajutor,astazi o sa merg dupa stand maine o sa pun ceva poze si mai multe detalii despre nsticla,inaltime etc...mz inca o data o zi buna siiiiiiiiii,astept in continuare critici si comentarii.

44

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Tot te rog sa dai detalii despre acvarii. Dimensiunile. Eu sunt mai econom, nu am capital mare si stiu cum e. Fiecare isi face in functie de buget. Ca filtrare eu merg pe sun-sun, sunt chinezesti dar isi fac bine treaba.

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Are dreptate kazacu...isi fac treaba exceptional...un raport calitate pret foarte bun...

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Pentru curiozitatea mea personala, nu fac bascalie de nimeni, se gasesc sun-sun in italia?

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Sunt chinezesti Dane..se gasesc si in u.s.a

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

48 Editat de sefer jesirah (2014-05-27 00:44)

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

big_smile
Normal ca-s chinezesti, sun-sun suna, cumva, a finlandeza?  lol

49

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

La dimensiunile de 120x50x30, nu se aplica regula de 1w pe litru, cel putin asa cred. In domeniul asta las pe alti sa iti dea sfaturi. Eu unu as prefera sa am 3 acvarii in locuri diferite, decat 3 suprapuse. La dimensiunile astea probabil ai avea in jur de 220-230kg pe acvariu, cel putin la doua din ele, la al treilea poate urca greutatea, in functie de pietrele care le bagi. Un stand de aluminium nu cred ca iti tine 600si de kg.

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

HAHAAAAAAAAAA,la-m adus acas pe fraier :s)  :s)  :s) ,dar sunt cva probleme cu inaltimea mad .acuma legat de acvarii in toata casa,depinde fiecare cum ii place si ce obiectiv are,stai linistit k no sa am decat trei...de acea,am nevoie de ele suprapuse.legat de sun-sun asta....nu stiu ce sa zic, lol  lol  lol ,nici eu nu cheltui bani aiurea dar imi  plac lucrurile facute  bine.adica numi cumpar filtru in fiecare saptamana....eu nu zic k nu is bune sau nu isi fac treaba,da asta ii ca si aia cu basescu:CUMPARATI TOTI LOGAN K II BUNA lol  lol  lol  lol ,TE DUCE Si TE ADUCE  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol  lol PAI SA ISI IA EL SI CU MASA LOGAN.de aceea ziceam si mai sus k prefer sa astept o luna,doua,sa pot sa acumulez destule informatii si sa pot cumpara un echipament bun...o seara buna  :noroc  ^:)^

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Noul membru al familiei,maine o sa pun poze si cu acvariile pt k sunt in beci ,DAR VA AVETRIZEZ DE ACUMA K SUNT DEZASTRU :omfg

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

apropo,voi ce culoare la-ti vopsi? big_smile
maine seara o sa va spun eu la ce m-am gandit.
nb (:|

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Salutare,asea cum am promis am sa pun niste poze cu acvariile si accesoriile p care le am

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

am gresit putin dimensiunile:)),putin mai mult big_smile
L 105
l  50
h 45
sticla 8 mm

poze din lateral de sus si din spate...aici is un pikin ceata,in spate este filtrarea din cate mia zis ala,da cum dracu functioneaza???ma poate lumina careva ? :pls  :pls  :pls  :pls  :pls ,am niste motorase cu furtun,care vor veni montate in spate,dar tre sa mai am si altceva???mi-a mai dat si niste saculeti din plasa,o sa pun poza si cu ele.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

astea sunt,ma gandesc k asta e cva pompa de apa,iar saculetii aia habar nam...aici am nevoie de mare ajutor lol  lol  lol  lol

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

9 incalzitoare  ,NOI,100w,marca winner,produse de catre SACEM.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

3 neoane,NOI,AQUA-GLO,T8,40W,1110 lumen
si instalatia cu transformator,care nu ma convinge si pe care o voi schimba

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Pana la urma pastrezi acvariile??nu faci altele noi??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

habar nam ,is in ceata tota....pana una alta voi vopsi standul si voi curata acvariile,in functie de cum vor iesi voi lua o decizie,daca o sa fie ok dupa ce le curat ,le voi pune sus dak nu le voi folosi ca si crescatorie  pt guppy...doar k imi da cu virgula sistemu asta de filtrare...nai ceva idee?

60 Editat de katalin_razvan (2014-05-27 19:48)

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Este un fel de sump...te vei folosi de pompa din dotare pt a trece apa din acvariu  prin mediile de filtrare ce sunt amplasate spatele acvariului(locurile special create) ...oricum sunt multi care se pricep foarte bn la aceasta metoda si vor fi mai expliciti

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.