Subiect: ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

am 5 carasei aurii,dar unul dintre ei nu mai reuseste sa stea normal ,se tot intoarce cu burta in sus. ce fac? ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

2

Re: ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

nimeni nu poate sa te ajute pana nu dai toate datele..
Incepand cu
acvariu, litraj filtrare temperatura de cand ai acvariu
ceilalti pesti
cu ce hanesti carasii, cat de mari sunt, eventual o poza..
niste valori de apa ar fi ideal..
pana completezi toate astea.. cauta pe gugal jbl online hospital..
bafta!

3

Re: ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

Mai avea cineva problema asta, banuiesc ca e vorba de probleme cu vizica inotatoare. Asteapt`o pe Lucia sa te rezolve cu carasii. Ea e mama ranitilor in ceea ce priveste specia asta.

Etiamsi omnes, sed non ego.

4

Re: ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

Se poate sa fie vorba despre "Swim Bladder Desease". A avut un neon al meu problema aceasta, din pacate a murit intr-un final. Nu vreau sa te panichez dar daca este vorba despre boala asta, nu exista tratament, dar uneori poate trece de la sine.

5

Re: ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

Cine s-ar fi gandit ca se posteaza probleme de genu' la pesti de apa sarata????

Pana azi nici nu am avut curiozitatea sa deschid acest topic, fiindca nu stiu mare lucru despre pestii de apa sarata.... si azi am gasit carasei....

Oare ce s-o fi intamplat cu ei?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!

"ajutati-ma va rog!!!!!!!!!!!!"......schimba denumirea, ca nu e cutremur, intri rapid sa vezi ce s-a intamplat, si de fapt un caras s-a balonat. lol