1 Editat de AdrianB (2014-05-29 21:26)

Subiect: Acvariu Custom

Salut,

Am o intrebare, anume: Vreau sa-mi fac un acvariu pentru scaping, dar sa aiba dimensiunile aproximative de 70x50x35 (sau 40) cm Lxlxh din geam de 8 (ca sa para mai solid). Ati mai intampinat astfel de acvarii, ati sesizat probleme la dimensiunile astea sau poate chiar aveti o baza fondata pentru care m-ati sfatui sa mai reduc/cresc adancimea / latimea ("scapereste" vorbind)?

Multumesc si astept cu nerabdare opiniile voastre! big_smile

2 Editat de mariuspopa69 (2014-05-29 20:31)

Re: Acvariu Custom

al meu e din sticla de 8, 70x35x40, ce probleme sa fie? unii fac de 200l din sticla de 8 smile))) dai inainte cu tupeu!

Re: Acvariu Custom

am un 100/40/50 din sticla de 8 si se prezinta super

4 Editat de AdrianB (2014-05-29 21:26)

Re: Acvariu Custom

ca rezistenta banuiesc ca i OK, ma refer la scaping. Multumesc pentru ajutorul fizicii, acum imi trebuie si cel vizual! big_smile

Re: Acvariu Custom

Capac sau lampa?

6

Re: Acvariu Custom

capac sau lampa!  :froll

7

Re: Acvariu Custom

cred ca lampa smile) dar o sa fie pe sistemul "nu o s o prind de tavan"

8 Editat de mariuspopa69 (2014-05-29 22:33)

Re: Acvariu Custom

AdrianB A scris:

ca rezistenta banuiesc ca i OK, ma refer la scaping. Multumesc pentru ajutorul fizicii, acum imi trebuie si cel vizual! big_smile

pai tu nu te refereai la scaping. cred ca te ai plictisit in casa si te ai gandit la noi sa ne zapacesti smile)))))))

Re: Acvariu Custom

In cazul in care vrei lampa, cred ca ar trebui sa te uiti intai dupa lampa si in functie de dimensiunile ei, faci si bazinul. Capac, din cate stiu, se face pe orice dimensiune. Sper ca nu m-am dus in balarii!  lol

10

Re: Acvariu Custom

Marius, aiurea, nu ma plictisesc, am sesiunea curand! smile)

EU imi fac capacul sau lampa! (m-a prins pasiunea pentru bricolat) Vreau sa mai incerc stiluri, tipuri, nebunii, vreau sa mi fac firma si sa ajung mare corporatie care produce capace pentru toata Terra, o sa ajunga Amano sa imi vanda mie ADA iar de acolo o sa preiau controlul asupra acvaristicii din lumea intreaga si nu numai... Ci si al TERREI! MUHAHAHAA!
Dar pentru moment o sa ma rezum la o lampa suspendata, acum trebuie sa vad cum fac sa indoi o teava de inox big_smile

Re: Acvariu Custom

Ma bate gandu' sa-mi fac una pentru unul mic de 30..
Daca ma trece vreo emanatie creativa, vorbim...  lol

12

Re: Acvariu Custom

se face! big_smile materiale sa avem!

Re: Acvariu Custom

Ai putea incerca HQI...

marian37

14

Re: Acvariu Custom

cu osram (si da, vreau calitate...) tot la pret de halide ajung sad