Subiect: Salut.Nou in acvaristica

Salut.Sunt Cosmin si sunt din Braila.Sunt nou in acvaristica si am un bol in care am tinut 1 betta si 2 sanitari . Betta a murit de batranete iar acum am ramas cu cei 2 sanitari .AS dori sa cumpar sau sa fac un acvariu dar nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba acel acvariu nu vreau nici un acvariu prea mic dar nici unul prea mare . As dori sa tin in el vivipari deoarece sunt usor de intretinut si nu sunt pretentiosi si am vazut ca fiecare persoana care a inceput sa creasca pesti a ales vivipari sau betta . Ce dimensiuni credeti ca ar trebui sa aiba acel acvariu?

Re: Salut.Nou in acvaristica

Bine ai venit Cosmin!
   Recomandat ar fi sa incepi cu un acvariu de minim 60 litri, iar pentru faptul ca esti incepator ar fi bun un acvariu set, pe care il poti imbunatati si adapta cerintelor si experientei la care vei ajunge in timp.
   Pana atunci citeste despre ciclarea acvariilor, filtrare, iluminare, plante naturale si cerintele lor, cerintele si compatibilitatea pestilor, aranjamente si decoruri...  si daca te apuca nervii, aprinde-ti o tigare electronica big_smile

Re: Salut.Nou in acvaristica

Urmaresc de ceva vreme forumul si am invatat cate ceva despre ciclare iluminate filtrare despre pesti  . Am 14 ani .Am vazut poze cu pestii si acvariul dumneavoastra si sunt minunate.

Re: Salut.Nou in acvaristica

ce plante naturale pot pune in bolul pe care il am ? are cam 8 l

Re: Salut.Nou in acvaristica

CosminCosmin A scris:

ce plante naturale pot pune in bolul pe care il am ? are cam 8 l

   Din punctul meu de vedere... niciuna!

6

Re: Salut.Nou in acvaristica

Poti incerca niste moss... smile

Re: Salut.Nou in acvaristica

Mai bine il schimbi mai repede si vei putea pune plante in noul acvariu

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Salut.Nou in acvaristica

In iunie dau examen pentru clasa a 9 a momentan pana pe 27 nu o sa pot cumpara acvariul pentru ca nu o sa pot avea grija de el

Re: Salut.Nou in acvaristica

M-am gandit sa-mi cumpar acvariul din hornbach bucuresti fiindca acolo sunt mai ieftine decat in braila

Re: Salut.Nou in acvaristica

Salut! Bine ai venit, in primul rand. Ia-o incet, gandeste de 2 ori, alege cu grija. Incearca sa rezisti tentatiei pe care o are toata lumea la inceput, nu lua multi pesti si de multe feluri. Ai grija, multi pesti pe care ii vezi mici, sunt pui care vor ajunge la dimensiuni apreciabile! Rabdarea de acum, va fi rasplatita mai tarziu. Ape limpezi!

Re: Salut.Nou in acvaristica

M-am gandit la un acvariu cu vivpari plantat guppy imi pac cel mai mult si sunt usor de intretinut .Oricum pestii vor trebui sa astepte pane se va incheia ciclarea .M-am gandit la un acvariu de 126 litri am vazut in revista hornbach la 429 lei dar nu stiu daca revista este recenta am cautat revista pe net si doar aceea mi-a dat-o

12

Re: Salut.Nou in acvaristica

Da, cam pe acolo este pretul... este un kit ok pt incepatori care nu doresc un plantat cu pretentii, cu exceptia filtrarii. Va trebui sa te gandesti la un filtru extern (Sunsun 302 sau 402 e perfect pt acel acvariu).
Iar daca vrei guppy poti lua numai masculi, pentru a evita suprapopularea.  smile

Re: Salut.Nou in acvaristica

Ideea este sa incepi pe sistem easy...cu timpul vei invata si vei reusi sa evoluezi cu acvariul...este mult de invatat dar daca pasiunea exista vei ajunge si tu sa dai sfaturi...

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Salut.Nou in acvaristica

acvariul acela are un filtru eheim aquaball 2208 nu este bun   ?   http://www.erevista.ro/viewer/catalog_hornbach___acvaristica_si_zoo/TCQQK8MYQF2016HS/15 acvariul de la pag 4 cel la 429 lei

Re: Salut.Nou in acvaristica

acvariul acela are un filtru eheim aquaball 2208 nu este bun   ?   http://www.erevista.ro/viewer/catalog_hornbach___acvaristica_si_zoo/TCQQK8MYQF2016HS/15 acvariul de la pag 4 cel la 429 lei

16

Re: Salut.Nou in acvaristica

Este bun, dar este insuficient pentru o buna filtrare biologica de care cu siguranta vei avea nevoie. Filtrul extern recomandat de mine (cel mai bun raport calitate/pret) poate face asta. Daca te vei hotara, la momentul respectiv discutam si despre ce si cum in legatura cu el...
Acvariul din semnatura mea este acelasi tip ca cel pe care vrei tu sa il iei, filtrarea asigurata de un Sunsun 402.