Subiect: ACVARIU HOME MADE

Mi-am facut si eu un acvariu de 130L din geam de 6 dar inca nu i-am dat drumul ca am cateva retineri.
dimensiunile sunt L90 l35 h45.
ce spuneti tine la presiune ca mi-e cam frica dar i-am facut si intarituri tip h si i-am dublat si fundul.
astept raspunsl dvs urgent. va multumesc

2

Re: ACVARIU HOME MADE

Salut, daca i-ai facut intaritura, are si fundul dublat, a stat cel putin 24 h la uscat, ai folosit silicon de calitate special pentru acvarii atunci eu zic ca e ok !
Succes. Asteptam poze.

3

Re: ACVARIU HOME MADE

Bine ai venit!

Na-am treaba cu tehnica, dar .....

abia astept si eu ... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: ACVARIU HOME MADE

ma simt mult mai bine acum:D
multumesc mult

Re: ACVARIU HOME MADE

salut ,eu zic ca nu este nici o problema ,numai daca ai folosit silicon cum precizeaza si adrian ,eu stiam ca trebuie lasat mai mult de 24 h ,acum ce sa zic ,ai pus deja apa in el??? parerea mea ar fi sa-l lasi mai mult timp ...cam o saptamana...

6

Re: ACVARIU HOME MADE

Hop si eu...

Decat sa fie vreo problema mai tarziu, atunci clar mai bine o saptamana....
mai dispare si din mirosul specific... lol

numai avantaje..
wink

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: ACVARIU HOME MADE

siliconul cred ca este destul de bun pentru ca am mai folosit la un acvariu de 70l si nici o problema pana acum .
ori cum al mai las la intarit si dupa pun apa in el sa vedem ce iese.....
Multumesc pentru sfat.

Re: ACVARIU HOME MADE

la sticla de 6 si fundul dublu eu iti sugerez sa il lasi cel putin 3 zile (in general se zice 48h dar nu strica sa fii sigur )daca ai folosit silicon transparent incearca sa vezi "canale" pe unde ar putea sa se scurga apa, l-ai presat cu ceva? sau doar ai lipit sticla si l-ai lasat asa? ce silicon ai folosit?(conteaza mai mult decat crezi lol )

Re: ACVARIU HOME MADE

nu e o probla timpul ca ori cum al las mai mult la uscat .
Canale sincer nu vad si nu l-am presat cu ceva anume doar am apasat putin pe geam cat sa prinda siliconul care apropo este ceresit cs 24 .
se recomanda a fi bun acum timpul va decide

Re: ACVARIU HOME MADE

ce ziceti e bun siliconul?:D:D:D

11 Editat de Bazil88 (2010-02-18 16:49)

Re: ACVARIU HOME MADE

Nu cunosc proprietatile siliconului mentionat de tine, singurul silicon pe care l-am folosit si-l folosesc este Bizon-ul special pentru acvarii, dar sfatul meu este sa lasi acvariul sa se usuce mai multe zile... probabil este trecut pe instructiunile de folosire ale siliconului cat de repede se usuca ( ex. la Bizon scrie clar ca se usuca 1,5mm /24h ) deci in cazul in care ai fi folosit bizon sa zicem, atunci durata minima de uscare ar fi asa : 6 mm grosimea sticlei / 1,5 mm / 24h  =  4 zile + o zi, doua pentru siliconul iesit din grosimea sticlei . Recomandarea mea este sa-l lasi la uscat cca. 6-7 zile.
Sunt polemici destule pe tema asta, multi spun ca dupa 24 h au bagat apa in acvariu ( candva demult si eu am facut asa) dar gandeste-te ca in interior siliconul este inca crud si apoi te miri dece apar bule pe lipituri.
In cazul tau coeficientul de siguranta este undeva pe la 2.5- 3 (daca i-ai pus intarituri) deci este destul de sigur, totusi unplerea s-o faci treptat, cate 10-15 litri si apoi in scurtele pauze sa observi cum se comporta lipiturile, daca totul decurge normal umple-l pana la refuz si lasa acvariul in proba minim 24- 48 de ore. Este mai bine sa te asiguri de la inceput  ca nu vei avea probleme ulterioare cu el.
Eu spre exemplu testarea acvarilor noi o fac pe balcon unde nu-mi pereclitez bunurile din casa.

Bafta!

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

Re: ACVARIU HOME MADE

asa voi face
mersi pentru incurajari si va voi tine la curent cu evolutia.
toate cele bune

13

Re: ACVARIU HOME MADE

Ceresit-ul de care zici tu nu cumva e silicon sanitar ???
Exista urmatoarele modele de silicon:
Den Braven - AQUA
Bison - Glass
Ceresit - Aquarium (eticheta verte cu acvarii)

Eu le-am folosit pe ultimile doua si au fost excelente.
Nu iti recomand altceva de cat astea speciale, din cate stiu eu pot sa fie toxice pentru pesti.
Eu asa am citit asa am facut, nu iti pot spune ce se intampla daca folosesti altceva.
Cele bune.
p.s. se spune ca primul Den Braven este cel mai bun !

14

Re: ACVARIU HOME MADE

sal eu am dimensiunile urmatoare 90x40x35 sticla de 6mm si il folosesc de 10 ani nu a avut niciodata probleme apropo si fara intarituri !