Subiect: pt plante

o parere despre produsele de la tetra (plantamin , co2 plus , planta start ,) si despre fertilizantul de la aquili . astea in comparatie cu fertilizantul diy.

Re: pt plante

o parere careva?

Re: pt plante

nimeni ????

Re: pt plante

fertilizanti cu nume(firma) sunt foarte buni, ii poti folosi cu incredere

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: pt plante

la fel de buni si cu rezultate spectaculoase sunt si fertilizantii diy

Re: pt plante

Eu m-am convins de un lucru: maiestria acvaristului este mai importanta decat fertilizantul sau lumina folosita. Se pot obtine rezulate similare cu ambele tipuri de fertilizanti (DIY sau de firma). De amorul artei poti sa incerci si fertilizanti de firma, dar nu-ti garanteaza nimeni reusita, asa cum nu iti garnteaza nimeni reusita cu fertilizanti DIY. Dar iti garantez eu o gaura in buget...de pilda eu daca as merge pe fertilizanti de firma as da cam 100e pe an pentru aceleasi rezultate...asa "scap" cu 100 de lei pe an. Problema nu se pune daca sunt mai buni fertilizantii de firma, problema se pune daca tii permiti pe termen lung... :melc

Re: pt plante

MariusMinu A scris:

maiestria acvaristului este mai importanta decat fertilizantul sau lumina folosita.

   Bis! :sok

Re: pt plante

maiestria acvaristului  , au si in hornbach?

Re: pt plante

Da.....la plante de gradina !!!  lol

marian37

10

Re: pt plante

MariusMinu A scris:

maiestria acvaristului este mai importanta decat fertilizantul sau lumina folosita.

Tris!  lol

Re: pt plante

Iar stricati bucuria copiilor! Macar de dragul lor, fertilizantul x sau neonul y este panaceul! Maine-poimane, nu mai cred nici in Mos Craciun!  lol

Re: pt plante

Doar am intrebat care au efect mai bun. Nu stiu  ce sa aleg

Re: pt plante

Eu,unul,nu as folosi nici unul din cele enumerate de tine....
Incearca JBL sau EasyLife.

marian37

Re: pt plante

incearca si pipiplant,ai sa vezi ce bune sunt

Re: pt plante

Fertilizant DIY ...hmmm... nu prea m-i se pare corecta denumirea...Iti spun eu ce insemna fertilizant DIY... ce am facut eu, am luat ingrasamant pentru plante de ghiveci (10 lei/500ml) si l-am diluat oleaca sa-i mai iau din "tarie" dupa care l-am folosit in bazin. Cam asta ar insemna DIY. Pai sarurile din PPS-pro sunt facute in laborator special concepute pentru fertilizarea plantelor acvatice, la fel si Trace mix, asa ca numai DIY n-or fi ele.
Si ca sa fiu la subiect "comparatie intre PPS si Aquilli" cred ca vei obtine rezultate similare.

16

Re: pt plante

MariusMinu A scris:

Fertilizant DIY ...hmmm... nu prea m-i se pare corecta denumirea...Iti spun eu ce insemna fertilizant DIY... ce am facut eu, am luat ingrasamant pentru plante de ghiveci (10 lei/500ml) si l-am diluat oleaca sa-i mai iau din "tarie" dupa care l-am folosit in bazin. Cam asta ar insemna DIY. Pai sarurile din PPS-pro sunt facute in laborator special concepute pentru fertilizarea plantelor acvatice, la fel si Trace mix, asa ca numai DIY n-or fi ele.
Si ca sa fiu la subiect "comparatie intre PPS si Aquilli" cred ca vei obtine rezultate similare.

gresit. diy inseamna do it youself, adica fa-ti singur. faptul ca l-ai diluat nu inseamna ca e mai diy decat pipiplant-care e diluat cu apa distilata sau de la robiner, in functie de persoana de la care cumperi.

17 Editat de MariusMinu (2014-06-05 15:39)

Re: pt plante

Asa-zisul pipiplant este in realitate compus din prafuri (saruri de KNO3, KH2SO4, KH2PO4, etc) special concepute pentru uz acvaristic. Metoda pe care am expus-o este folosirea unui alt gen de fertilizant (cel pentru plante ornamentale) pentru uz acvaristic. Asta se incadreaza in celebrul DIY (este vorba despre un concept si nu trebuie redus doar la o traducere mot-a-mot). Am topicuri si pe afara, (in statele unite) cu 16k de vizualizari...mai rup oleaca de engleza si din cate am inteles DIY este un concept (cam ce poti face cu lucruri care au alt scop) nu trebuie neaparat sa storci musuroiul de catrita in bazin, este suficient sa cumperi ceva saruri din farmacie (la ei se gasesc ) le pui acasa apa si gata este DIY, de pilda ei (americanii) folosesc asta pentru bor (considerat insuficient in Trace mix). Sau numaratorul de bule facut din perfuzie este tot DIY cu toate ca nu l-am facut eu acasa (n-am matrita pentru turnat plastic) doar am montat ceva gata facut. Cam asa vad eu lucrurile...nu sustin ca am dreptate, iar daca vrei neaparat pot intreba pe site-ul unde sunt mai activ despre folosirea fertilizantului de plante ornamentale daca este sau nu DIY. Intreb direct in state ca de acolo vine conceptul DIY.