1

Subiect: Nici macar incepator

Salut  tuturor,pot spune ca nici macar incepator nu sunt,dar imi plac foarte mult pestii in acvarii,pentru inceput pot spune despre mine ca sunt Cristi ,as dori sa incep cu un acvariu de 25 litri,imi plac pestii exotici cu ei as vrea sa incep,as  avea nevoie d emulte sfaturi,cine are rabdare si ma poate ajuta va sunt recunoscator

Re: Nici macar incepator

Salut si bine ai venit! Pentru inceput iti trebuie acvariul, filtrul si ceva pietris de marime 2-3mm (poti sa cerni din ala de balastiera cu toate ca e 2 lei/kg si la asa bazin iti trebuie cam 5 kg). Dupa asta incepi ciclarea cu cativa melci pomaceea (dureaza o luna, timp suficient sa pui la punct restul). Nu vreau sa vad pompa de aer la tine inn bazin...vreau un incepator fara pompa de aer (asa cum  n-am fost eu)  lol

3 Editat de miloaleko (2014-06-02 12:29)

Re: Nici macar incepator

Salut Cristi si bine ai venit printre pasionatii de acvaristica....
 
Sper sa te tina microbul mai mult decat pana la primul peste pierdut din "n" motive, iar acele piereri la inceput sa te ambitioneze sa mai inveti si sa creezi un mediu mai bun pentru pestii tai.
Acum acele pierderi se pot reduce la minim, spre deloc, in cazul in care te si documentezi putin. Daca te vei stradui putin/sau mai mult, rezultatele te vor incanta. E greu ca cineva sa-ti spuna ce sa faci cap coada cu un acvraiu. Treaba este ca vei primi si sfaturi aici, dar si lectura de citit.
- Primul sfat ar fi sa iei un acvariu mai mare. Adica daca ai putea pune unul de 60 litri, eu zic ca este foarte bine pentru inceput. Spun asta nu ca sa te pun pe cheltuiala, ci ca sa te scutesc de probleme mai mari si alte cheltuieli. Cu cat este mai mic acvariul, cu atat este mai grea intretinerea lui. Parametrii apei se schimba mai repede intr-un acvariu mai mic, fata de unul mai mare. In al doilea rand in cateva luni iti vei dori un acvariu mai mare sigur si ramai cu asta de 25 litri de pomana (vorba vine, ca ai sa-l tii pentru carantina sau pentru cresterea puilor) In cazul in care nu se poate un acvariu de 60 litri, e bun si asta de 25 litri  :fok

- Prima tema de acasa wink este sa citesti despre ciclarea unui acvariu. Dupa ce citesti despre ea, poti sa pui si niste intrebari legate de ea in cazul in care ai nelamuriri.  Ai ceva legat de ciclare in postul lui Marius mai devreme, dar nu strica sa citesti despre ce este vorba si ce face ciclarea.

4

Re: Nici macar incepator

Salut.
Greu la inceput, si totusi spun ca e mult prea mic bazinul cu care te-ai gandit sa incepi...Cu cat mai mare, cu atat mai usor de intretinut. Si altfel si arata, altfel se si cicleaza...Dar cu toate acestea, iti doresc bafta!

Who do you think you are?