1

Subiect: Acvariu Darius - Moldova Noua

Buna dragi membrii . Numele meu este Darius , sunt un iubitor al acvaristicii , iar de curand am achizitionat un acvariu . El poarta denumire Water Home , iar incet incet am inceput sa ma documentez.... Zile , nopti...mereu pe net , mereu citind cate ceva. Zona in care locuiesc eu , e moarta . Ma refer la faptul ca aici nu exista un magazin Exotic si asa mai departe.
Acum 2-3 zile , am dat comanda de cele necesare , pentru un acvariu , filtru intern , substrat ( Manado ) , bacterii vii ( filter start ) , solutii pentru apa ...( nitrivec si aquasafe ) iar pentru plante am cumparat florena , de la Sera.

Am sa revin maine cu cateva poze....pestii ii voi achizitiona , zilele astea....de la Resita. Dar , ar fii o problema. Cea cu plantele.
Daca , cineva...cu inima mare , ar dorii sa-mi trimita si mie niste plante....daca i-a ramas in urma unui setup , si nu are ce face cu ele...as fi foarte recunoscator.

Va multumesc .

2

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

mda , pe mine nu ma baga nimeni in seama . Asta este smile Multumesc !

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Bine ai venit Darius!
   Ai rabdare, unii poate inca dorm, altii poate nu au dat drumul la PC!
   Despre plante cred ca mai bne intrebai daca are cineva ceva plante mai ieftine, asa sub forma de cerseala suna foarte urat!

4

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Eu am spus , ca poate cineva are....si nu mai face nimic cu ele . Decat sa le arunci , mai bine sa-mi trimita mie....cu plata fara plata cum doreste...

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Salut si bine ai venit! Una din principalele calitati ale unui pasionat de acvaristica, este rabdarea. Sunt multi colegi, care doneaza mereu plantute. Cu putina rabdare, daca urmaresti rubrica donatii...

6

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Stii cum e , nu ar fii o mare problema , sa imi cumpar de la petshop , dar uite, toti suntem cum acvarii si asa mai departe. De ce sa-i dau bani unui patron de petshop pentru niste plante , cand as putea sa-l ajut pe un coleg de pe acvariidevis ! Intelegi ?! La asta m-am referit eu , doar ca nu m-am facut inteles ....

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

In cazul asta, exista rubrica Vanzari (apa dulce) unde poti gasi tot ce doresti! Mult succes!

8

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Am o intrebare , azi m'am plimbat pe deal si am luat niste pietre.  Sunt pietre moi ,  piatra moale. O pot spala , dupa ce o testez de calcar iar apoi sa o bag in acvariu ?

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Pietre moi? Calculi biliari? lol La ce te referi cu "pietrele moi"?

10

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

" Pietre moi " - denumirea populara. Nu stiu ce e asa de ras , am impresia ca m-a i-ei la misto. Acum am aflat ca denumire originala e , tuf calcaros ! Multumit ?

11

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Iata un exemplu , de tuf calcaros !
Eu zic ca , arata bine big_smile
http://i49.tinypic.com/v46q2w.jpg

12

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Pietre poroase poate dar "moi" nu am auzit decat la bila sau ficat smile
   Nu mai fi asa serios ca e pacat, mai ales la varsta ta! Mai razi si tu, ai timp mai tarziu sa fii plin de griji si suparari!

13

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Nu e vorba de suparare , ca nu am de ce sa ma supar . Eu nu am stiut ca are o denumire originala , eu am denumit-o , asa cum se spune la noi in zona smile) , de unde sa stiu eu cum se numeste original . Pietre de genul , sunt cu duiumul smile) . Stai linistit dragul meu prieten , ca sunt ok . Am pus o poza , cu aceasta piatra....care se foloseste in acvarii big_smile si chiar da bine big_smile

14

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Ai pus o poza cu pietre de origine vulcanica bagate intr-un acvariu cu ciclide africane, chestie cam anapoda! O arata bine din punctul tau de vedere, dar nu au ce cauta impreuna smile

15

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Ancistrus A scris:

Ai pus o poza cu pietre de origine vulcanica bagate intr-un acvariu cu ciclide africane, chestie cam anapoda!

.. de ce, daca parametri apei sunt ok pt africani?  smile

16

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

da asa-i , ai dreptate. Dar am vazut pietre de genul bagate in acvarii de apa sarata si de apa dulce. Intrebarea e urmatoare. Ce trebuie sa fac , ca sa o bag in acvariu . Are putin calcar , pentru ca am testat-o cu otet . Am spalat-o , am lasat-o in apa....iar apoi am mai incercat odata cu otet. Si nu mai exista vreo reactie , inseamna ca e buna de pus acvariu ?

17 Editat de Ancistrus (2014-06-08 18:23)

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

visiniu A scris:
Ancistrus A scris:

Ai pus o poza cu pietre de origine vulcanica bagate intr-un acvariu cu ciclide africane, chestie cam anapoda!

.. de ce, daca parametri apei sunt ok pt africani?  smile

   Am zis doar "anapoda", nu am spus nimic de paramilimetri lol

sDarius A scris:

am vazut pietre de genul bagate in acvarii de apa sarata

   Asta nu o mai cred smile
   Sunt foarte bune pentru acvariile de apa dulce daca sunt de origine vulcanica, asta depinde de ce ai tu in realitate acolo, fara poze nu putem decat sa ghicim!

18

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Eu le-am spalat bine bine , cu o perie , cu apa fierbinte , v-am spus. Apoi le-am testat dinou cu ote , si nu mai facea spuma . Ar fi bune de pus in acvariu ?

19

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

Cristi... trebuie sa ii si spui omului de ce ti se pare "anapoda". :-)

20

Re: Acvariu Darius - Moldova Noua

visiniu A scris:

Cristi... trebuie sa ii si spui omului de ce ti se pare "anapoda". :-)

   O sa-i spun daca vrea sa-si ia africani, altfel as transforma topicul intr-o discutie "anapoda" smile