1

Subiect: Vand Tuf Calcaros ( piatra decorativa )

Vand tuf calcaros , pretul difera la diferita marimi. Pentru detalii PM !


http://s9.postimg.org/tugyq4sjj/794e1aee24d10855dcdec8a5d47322e2_5744204_700_700.jpg

Tuful calcaros datorita calitatilor sale , de exceptie si a faptului ca este un material organic ,este folosit de mult  timp in strainatate ca element de baza in domeniul  acvaristicii . Această piatră este o sursă importantă de nutrienti pentru anumite specii de pesti de acvariu , prin continutul mare de substante minerale ;deasemenea creaza un habitat perfect pentru pestii din acvariu , un loc de joacă ,  special conceput cu găuri de diferite forme  si marimi  .   

             In acvaristica, aceasta piatra de tuf calcaros este foarte apreciata nu doar pentru diversitatea formelor de viata ce le poarta si le aduce in acvariul marin dar si pentru functia de filtru biologic care gazduieste atat bacterii aerobe cat si anaerobe necesare pentru ciclul de nitrogen care proceseaza resturile si deseurile din acvariu.                                                                                 Tuful calcaros devine astfel baza principala biologica de denitrificare sau filtrul biologic al acvariului marin. In plus,are un efect de stabilizare a chimiei apei, in special la mentinerea constanta a PH-ului prin eliberarea de calciu carbonat. Si nu in ultimul rand, cand este acoperita de multiplele culori, devine un element decorativ central al acvariului si ofera adapost locuitorilor acestuia. Este adesea folosita pentru a construi pesteri, arcade, prelungiri, proieminente si alte structuri in acvariu, lucru cunoscut si sub denumirea de “aquascaping” sau “rockscaping”

Re: Vand Tuf Calcaros ( piatra decorativa )

Vroiai/asteptai sa-ti doneze cineva plante, iar tu vinzi pietre. De ce nu faci ceva mai echitabil? Ofera la schimb pentru plante.

3

Re: Vand Tuf Calcaros ( piatra decorativa )

E foarte bine cum ai spus tu , imi place ! Eu vroiam sa cumpar, plante.
Deci , ai dori sa facem un schimb , tu sa imi oferi plante , iar eu , tuf calcaros , asa-i ?

Daca da , spune-mi te rog...c-am cate bucati ai dorii , mari , mici , diferite dimensiuni cum am mai spus !

Re: Vand Tuf Calcaros ( piatra decorativa )

Esti amuzant! Nu vreau bolovani, gasesc suficienti pe drum si nu numai.

5

Re: Vand Tuf Calcaros ( piatra decorativa )

Tu stii

6

Re: Vand Tuf Calcaros ( piatra decorativa )

Sall...Mai e valabila oferta?...Sunt interesat...Ms...