1 Editat de dulcikangel4u (2014-06-17 01:12)

Subiect: Betta muscat de un ochi

Va rog un sfat ... cum sa tratez un betta mucat de un ochi? Nu stiu cat de afectat este daca mai poate fii salvat ochiul respectic dar chiar si chior vreau sa traiasca pestisorul. l-am separat de femela si i-am pus in apa niste Contraspot de la tetra medica, asta aveam in casa si scrie ca merge contra mai multor afectiuni... Astept  o indrumare ..Multumesc

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

2

Re: Betta muscat de un ochi

Ca sa putem da un sfat , pune niste poze cu inculpatii. Eu am impresia ca tu ai 2 masculi la prima vedere.

Re: Betta muscat de un ochi

Da acum ma gandesc ca e posibil sa ai dreptate una din " femele" sa fie un mascul, cand am luat pestisorii in urma cu  doua luni 2 masculi si 2 femele mi-a spus ca sunt femele pt ei  dragon cred dar am vazut ca una si-a format aripioarele mai voluminoase in acest timp si a crescut mai repede si m-am gandit ca poate doar aia era dragon... dar ce ma uimeste e ca masculul ranit care sta in acavriu de 64 l cu femelele facea legea iar" femela" respectiva era mereu ascunsa o sa pun poze  cu toti ... masculul chior nu vrea sa manance am grija de ei ca la carte cu schimburi de apa curatenie tot, nu-mi bat joc si nu vreau sa moara

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Betta muscat de un ochi

Sunteti sigura ca a fost muscat? poate aveti ceva decor periculos in bazin sau este o infectie bacteriana...lasand la o parte cauza, momentan trebuie sa mentineti o curatenie exemplara in bazin. (sifonate resturile de mancare cat mai des) si schimburi partiale de apa.

Re: Betta muscat de un ochi

In acvariu am niste pietre rotunjite la colturi si cateva plante, poate substratul care este format din nisip fin si pietris mai maricel, pietrisul e mai colturos de fel poate asta sa  fie cauza, aseara pestele se ascundea am insistat sa-l vad cum am vazut ce are l-am separat l-am pus in apa curata si i-am pus contra spot crezand ca ajuta sa nu se infecteze ceva...
L-am scos din acvariu si pe cel al carui sex e incert, el sta aproape tot timpul  pe ventuza de la incalzitor sau pe cea a filtrului sau pe o frunza mai la suprafata apei, lucru intanlit la toate la femelele betta de pana acum. l-am pus  intr-un borcan si am vazut ca el sta la suprafata apei mai mult pe lateral si se vede ca o umflatura spre coada ar in interior nu sunt afectati solzi sau ceva nu se vede rana nimic, inoata normal apoi se intoarce in sus cu partea unde se vede umflatura... nu stiu ce sa intampla ma apuc sa golesc acvariu le scot si substratul tot momentan

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Betta muscat de un ochi

sad  sad  sad

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Betta muscat de un ochi

Nu este muscat de ochi ci sufera de o infectie bacteriana la ochi... la cum arata apa nici nu ma mir!
   Cel din ultima poza nu pare femela, are aripioarele cam mari si burta nu una tipica femelelor!

8 Editat de dulcikangel4u (2014-06-17 17:50)

Re: Betta muscat de un ochi

Am PRECIZAT mai devreme ca apa este curata, picatelele care se vad sunt de lavabila pe exteriorul acvariului. Daca tineam acvariile jegoase si nu respectam cu strictete o igiena a pestilor, si zburdau cine stie ce jivine daunatoare prin apa nici nu indrazneam sa cer o parere pe forum ... Astept o parere, un posibil tratament (daca se poate face) de la o persoana binevoitoare si cunoscatoare.Multumesc

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Betta muscat de un ochi

dulcikangel4u A scris:

Daca tineam acvariile jegoase si nu respectam cu strictete o igiena a pestilor, si zburdau cine stie ce jivine daunatoare prin apa nici nu indrazneam sa cer o parere pe forum

   Apa e tulbure-galbuie, la asta ma refeream! Nu la picatele sau jivine daunatoare big_smile Fa un test de amoniac si poate asa vei intelege la ce m-am referit!

dulcikangel4u A scris:

Astept o parere, un posibil tratament (daca se poate face) de la o persoana binevoitoare si cunoscatoare.

   Mult succes!

Re: Betta muscat de un ochi

Din cauza luminii galbene a neonului de la acvariul din spate se vede galbui chiar spre verzuliu de la zid, nu am colant pus iar pozele sunt de calitate proasta facute cu un telefon mediocru... fac teste periodic ca totul sa fie ok pt ei, nu-mi bat joc si e de datoria mea sa spun exact cum sta treaba in ograda mea ca sa pot primii indicatiile potrivite, ce ar putea fii, si daca are rezolvare. Multumesc

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

11

Re: Betta muscat de un ochi

dulcikangel4u A scris:

fac teste periodic ca totul sa fie ok pt ei

   Care a fost ultimul rezultat al testelor NH3 si NO2? Intre timp poate arunci un ochi si aici!

Re: Betta muscat de un ochi

acum o luna era sub 0.1 ppm inainte de schimbul de apa care  se face in proportie de 35% saptamanal acvariul e de 64 l si are 3 betta (eu credeam un mascul si doua femele) si un kuhli...Multumesc pt. articol daca nu mai aflu nimic maine dimineata ma duc sa vad ce tratament iau... nu stiu ce sa zic pare ca are mai deformat ochiul decat vad acolo in poze, e mai ciufulit si in jurul ochiului fata de ce vad in pozele alea...nu stiu ce sa mai cred n-am vazut afectiuni de nici un fel pana acum la pestii mei.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Betta muscat de un ochi

http://www.jbl.de/en/online-hospital/identifying-and-curing-fish-diseases

14

Re: Betta muscat de un ochi

Toti pestii din poze sunt masculi. Cel cu afectiunea la ochi pare sa aiba pop-eye, iar celalalt probleme la vezica flotoare( poate fi si din cauza mancarii in exces, se lasa fara mancare 2-3 zile sau cu mazare fiarta). Recomand tratament la toti cu sare o lingura la 10 litri si verde de malachit(decicleaza) si temperatura 28-29. Punei separat la tratament cu aerare in alte recipiente decat acvariul ciclat.
Succes!

Re: Betta muscat de un ochi

Da e posibil  cel cu umflatura sa fie de la mancare, n-am fost acasa o saptamana si ia indoapat mama. Sper sa va dau vesti bune despre pestisorii mei. Multumesc tuturor pt ajutor.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Betta muscat de un ochi

Am pus sare am inceput si tratamentul cu verde de malachit, am mai citit acolo sa-i fac si bai de 20 minute, schimbata partial apa zilnic.Are aerare si temperatura de 28. Ochiul si-a schimbat culoarea, a devenit galbui acum si sub el zici ca are o rana deschisa, oare are puroi ceva daca e galbui??? Vad ca e vioi, se hraneste...poze facute aseara.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

17

Re: Betta muscat de un ochi

Continua tratamentul pana dispare acea umflatura de pe ochi. Incerca sa-i dai mancare buna (larve sau artemii congelate). Ii ajuta mult in perioada de refacere.