Subiect: cum depun ancistusi

ce contiti le trebuie la ancistusi sa depuna

Re: cum depun ancistusi

Salut,

Inainte de toate, trebuie sa ai o pereche matura sexual. Daca nu stii care sunt diferentele vizibile intre mascul si femela, atunci vei afla ca masculul dezvolta pe bot excrescente care seamana cu niste coarne. Uneori masculii mai batrani au aceste cornite remificate chiar, dar nu este obligatoriu.

In cazul meu, ancistrusii mi-au facut surpriza sa depuna (fiind primii pesti cu depunere pe care i-am reprodus) intr-un acvariu total nededicat. Era una cvariu cu carasi, iar perechea si-a facut cuib intre niste pietre.

Ideal ar fi sa le asiguri niste scorburi/grote formate din pietre, jumatati de nuca de cocos, ghivece de lut sparte etc Cand nu au la dispozitie acestea si vor sa se reproduca, isi vor sapa singuri o scorbura (de obicei intr-un colt al acvariului), ceea ce - daca ai substrat - vei afla ca este extrem de mizerabil in final cand toata coloana de apa e plina de particule de substrat.

Dupa ce depun, peste cca. 1 saptamana si ceva vei avea puiet. Daca nu ai pesti mari, nu iti fa griji cu puii, oricum ancistrusii sunt foarte teritoriali si era si eu sa fiu intepat cand le-am mutat icrele in maternitate.

In cazul meu nu am tinut niciodata cont de parametrii apei si au depus constant, chiar in acvarii diferite total ca si setup.

Re: cum depun ancistusi

salut mersi pentru sfat eu am cred ca o fata ca o am de vreo 4 ani da nu ia dat coarne si am facut rost de un baiat