1 Editat de Ancistrus (2014-06-18 15:30)

Subiect: Piatra ponce Davis!

Pentru cine este interesat si nu stie de unde provine acest material filtrant, care s-a vandut si la noi pe forum, am deschis acest subiect in ajutorul colegilor ( :hug ) care doresc un material filtrant bun, la un pret mai mic, direct de la producator.
   Piatra asta ponce de origine greceasca, vine din Italia, de la firma Davis Import-Export!

  • Analiza chimica:

SiO2: 70,55%
Al2O3: 12,24%
Fe2O3: 0,89%
CaO: 2,36%
MgO: 0,10%
SO3: 0,03%
K2O: 4,21%
Na2O: 3,49%
  • Analiza fizica:

Densitate material uscat: 0.44 g/cm ³
Densitate material ud: 0.55 g/cm ³
Putere de absorbtie: 13.5%

   Mult succes si ape limpezi!

2

Re: Piatra ponce Davis!

fa gestul pana la capat - da si locatia exacta ! tongue

catalos

Re: Piatra ponce Davis!

Ok:  Via Kennedy, 78, 39055 Laives Bolzano, Italia
       Tel: 0039 0471 954549

PS: In poza este casa care apare la adresa asta, posibil sediul social big_smile Oricum, cine doreste apasa pe linkul pus de mine in primul post si afla tot ce doreste despre aceasta firma!

4

Re: Piatra ponce Davis!

si eu care credeam ca ce ai postat dta era o imagine gen obi ori dedeman sad

catalos

Re: Piatra ponce Davis!

catalos A scris:

si eu care credeam ca ce ai postat dta era o imagine gen obi ori dedeman sad

   Posibil isi vand produsele in magazine de specialitate, gen cele enumerate de tine. Cine are drum in Italia, poate suna la numarul lor de telefon, sa afle de unde poate cumpara direct.

6

Re: Piatra ponce Davis!

O informatie foarte buna atat pentru cei care vor avea posibilitatea sa achizitioneze de la sursa cat si din prisma pretului real al acestui material filtrant :apl .

7 Editat de Ancistrus (2014-06-18 23:16)

Re: Piatra ponce Davis!

Eroare! Nu a luat poza!

8 Editat de Ancistrus (2014-06-19 19:19)

Re: Piatra ponce Davis!

narcis A scris:

O informatie foarte buna atat pentru cei care vor avea posibilitatea sa achizitioneze de la sursa cat si din prisma pretului real al acestui material filtrant :apl .

   Mersi Narcis pentru apreciere, sincer, dar... subiectul asta are deja 75 vizualizari/afisari (poza) si o singura apreciere! Atat inseamna comunitatea acvariidevis! Am cautat, am gasit sursa, va dau mura in gura de unde si cum puteti face rost de piatra ponce la pret de prima mana, nu ma intereseaza sa fac bani pe spatele vostru, pentru ca am zis ca suntem colegi, ba chiar am zis sa va ajut! Si voi, colegii mei de forum... va notati usurel si subtil in carnetel si toata lumea e multumita! Dar nu merit nici macar un "mersi bai ancistrus"?

9

Re: Piatra ponce Davis!

Esti penibil colegu :stupid

Calitatea se plateste!

Re: Piatra ponce Davis!

super..thx

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

11

Re: Piatra ponce Davis!

Merci bai Ancistrus!   wink   Intradevar o informatie folositoare  :fok

12

Re: Piatra ponce Davis!

Tudor103 A scris:

Esti penibil colegu :stupid

   "Penibil"? Asta pentru ca te ajut sa-ti usurezi munca, hobby-ul? Pe ce lume traiesti "colegu"? Cate vagoane de neuroni ai nevoie sa intelegi ce vorbesc eu in topicul asta? Ai nevoie de razbunari de constiinta, razbuna-te pe 6/49 ghinionistule, nu pe mine ca te ajut lol Taiatul venelor de asemenea cred ca te ajuta! (strict cazul tau)

miloaleko A scris:

Merci bai Ancistrus!   wink   Intradevar o informatie folositoare  :fok

   Bine bai, am inteles lol

Re: Piatra ponce Davis!

Daca se gasea in Romanica,probabil se inghesuiau mai multi,asa,cu adusul din afara,chiar la pret de producator,este mai greu...
Oricum,eu iti multumesc pentru efortul de a dezvalui sursa acestei nenorocite de piatra ponce,din cauza careia,unii si-au vandut sufletul lol  lol  lol

marian37

14 Editat de Tudor103 (2014-06-19 11:21)

Re: Piatra ponce Davis!

Mai ..... de ce mai stai pe forumul asta daca zici ca nu e nici o activitate bla bla.Mai degraba le cereai adminilor sa-ti stearga contu...
Se vede ca ai crescut pe vremea lu Ceausescu astepti sa te pupe toti....
Vorba lu Marin Preda: "merita si prostii sa traiasca ca doar si ei au fost dati de Dumnezeu,dar nu sub denumirea de destepti..."

Calitatea se plateste!

15

Re: Piatra ponce Davis!

Multumesc pentru link.Dar e intradevar bun? Ca nu prea am vazut nici o reactie dupa ce a vandut domnul acela pe forum, dupa ce a cumparata toata lumea s-a asternut linistea.

A friend in need is a friend indeed, a friend with weed is better.

16

Re: Piatra ponce Davis!

Tudor103 A scris:

"merita si prostii sa traiasca ca doar si ei au fost dati de Dumnezeu,dar nu sub denumirea de destepti..."

   Bine le mai zice Preda, si da, meriti sa traiesti, nu am nimic impotriva!

Gongoi A scris:

Dar lasa-l mai omule in pace, tu nu vezi ca ii place sa scrie...5531 postari dintre care majoritatea replici acide, jigniri, mistouri, aluzii. Poate omul a lucrat la vreun ziar ceva si l-au dat afara smile

   Din "5531 postari" ale mele 90% au fost pentru a ajuta, printre altii, si vanzatori d-astia ca tine (alt aport pe forumul asta nu ai avut si nu o sa ai) sa vanda pestii sanatosi si sa fie toata lumea multumita!

PS: Mai Gogoloi lol am si pentru tine un proverb, daca stii ce este ala... "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"! Succes la vanzari!

Re: Piatra ponce Davis!

Ancistrus,multumesc! E o chestie de la 4 euroi sacul de 12 litri parca,la 12 lei litrul la Romania ! Asta da afacere,da,vorba aia : nu-ti baga nimeni mina in buzunar ! :stupid

18 Editat de sefer jesirah (2014-06-19 18:39)

Re: Piatra ponce Davis!

Se combina careva la o comanda?
Ala de 20 de kile, e 6 euroi!
lol

19

Re: Piatra ponce Davis!

sefer jesirah A scris:

Se combina careva la o comanda?
Ala de 20 de kile, e 6 euroi!
lol

   Asta asteptam sa aud! Momentan nu am nevoie dar pe viitor sigur ma voi combina si eu la o comanda! De ce sa nu cumparam ieftin? smile

20

Re: Piatra ponce Davis!

Ma bag eu daca poate face cineva comanda iar costul transportului sa fie unul rezonabil:).