21

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

hai ca e inceput de weekend si ne si mai bine dispunem....zici ca una a disparut si cealalta a murit?
exista o explicatie pentru cea moarta...probabil a murit innecata de cat o fi innotat saraca, iar cea disparuta...deh nici pe Elodia nu au mai gasit-o lol:lol::lol::lol:

22

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

pelly67 A scris:

hai ca e inceput de weekend si ne si mai bine dispunem....zici ca una a disparut si cealalta a murit?
exista o explicatie pentru cea moarta...probabil a murit innecata de cat o fi innotat saraca, iar cea disparuta...deh nici pe Elodia nu au mai gasit-o lol:lol::lol::lol:

..asta nu inseamna ca e moarta...:):)):)) inca mai exista sperante, asa si cu broasca ta...glumesc..nu sincer. Broasca ta nu mai revine

Etiamsi omnes, sed non ego.

23

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

pelly67 A scris:

hai ca e inceput de weekend si ne si mai bine dispunem....zici ca una a disparut si cealalta a murit?
exista o explicatie pentru cea moarta...probabil a murit innecata de cat o fi innotat saraca, iar cea disparuta...deh nici pe Elodia nu au mai gasit-o lol:lol::lol::lol:

Imi pare tare rau de offtopic si de dezgropare a unui topic vechi dar nu mai pot de ras  lol lol lol lol
Ai un umor in tine pelly de nu ma pot abtine sa nu iti citesc postarile!

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

24

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Draga allexya...au trecut cca.40 de zile de cand am postat...cu broasca tongue imi pare bine ca nu te-ai suparat de postarea mea si te-a facut sa razi! oricum.....ai gasit-o pana la urma? lol

25 Editat de narcis.b (2010-04-12 17:34)

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Merlin are 100% dreptate in ceea ce priveste melcii!Problemele cu pestisorii respectiv neonii sunt simple ,erau morti sau foarte aproape (ceea ce e cam acelasi lucru,tot pierdut se cheama) Am avut mai tot cese cheama "ventuzar" singurii un pic mai nesimtiti erau Pleco,da,de la un 10 cm devin neplacuti in acvariu,in anumite conditii...de exemplu in acvariu cu discusi! Ventuzarii sunt mai activi noaptea,discusii, "dorm" noaptea,uneori rezemati de un echinodorus etc. In timpul somnului discusilor Pleco se lipesc rapid de discus ,de sar acestia noaptea in bazin ca zici ca e explozie! Dimineata ai sanse sa vezi pe discusi mici pete pe unde a ajuns ventuza.Mai stiu pe cineva caruia un pleco i-a "supt" efectiv un ochi unui scalar.Dar cam atat ,restul ventuzarilor sunt de treaba ,nici pe departe violenti.
Ha!! mi-am luat-o si eu! Redeschis topicul mai vechi de Alexia ,l-am luat de nou!!!!Si m-am bagat!
lol  lol  lol

26

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

asta imi aduce aminte de un banc.....care reflecta "spiritul" romanesc....

un grup de cercetatori doresc sa vada ce pot face niste oameni di culturi diferite cu doua bile metalice, un ciocan, o dalta, un cleste si o surubelnita.....asa ca aleg un american, un neamtz si un roman.....si fiecare este introdus intr-o hala pentru 3 luni.....

dupa 3 luni

se intra la american...cum se deschide usa un super avion...
- functioneaza avionul asta?
- sigur ca functioneaza? cool
...se deschide usa de la hala, se urca americanul in avion si zboara

se intra la neamtz.....cum se deschide usa=> neamtzul se uita la o super masina
- functioneaza masina asta? big_smile
- sigura ca functioneaza....in 3,4sec prinde 100km/h.... cool
- wow
- stai sa vedeti
......se deschide usa la hala si bolidul cu scartiit de roti paraseste hala...

se intra la roman.....cum se deschide ....romanul statea intr-un colt si manca seminte
- buna ziua! neutral
- buna si voua! neutral
- am venit sa vedem ce ati facut cu bilele... hmm
- care bile? roll
- bilele metalice...alea doua pe care le-ati primit.....:/
- doua bile? roll
- da doua bile mari metalice.......
- aaaaaa....gataaaaaa...mi-aduc aminte....pey sa vedeti una s-a stricat si alta a disparut...... roll:D

?

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

de la inceput vreau sa va zic ca sunt un incepator in ale acvaristicii, de fapt majoritatea de aici stiu si le multumesc inca o data ptr sprijinul acordat in sfaturi...in legatura cu cu sanitarii mancaciosi de pestisori....ca orice incepator este foarte curios de comportamentul pestisorilor tai si pierd f f f mult timp admirandu-i...de 3 zile am observar ca masculii mei de guppy imperiali...niste splendori de baietei...(toate guppytele erau rosii in obrajori cand ii vedeau:))...)mureau pe capete ; in fiecare zi cate unulsi le gaseam coditzele mancare si burta....in fiecare zi incercam sa deslusesc misterul si nu-mi dadeam seama ptr ca in acvariu erau 5 neoni si 10 guppy (baieti si fete)...si un sanitar pe care nu-l vedeam ziua de loc....intr-o dimineatza la ora 4:45 ora de plecare la munca am aprins lumina sa-mi iau niste haine si surprizaaaaaaa...sanitarul meu era cu un guppy in gura.....precizez ca este din specia Platydoras costatus.(http://www.pestiacvariu.ro/blog/category/sanitari)...ultinul sanitar din linckul pus....

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

28

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

guppy..cand apa este proasta incep sa li se franjureze coada si inotatoarele..
cat de mare e platydorasu tau? de la o anumita marime incolo hoplo stiu ca aveau obiuceiul sa faca ce zici tu.. dar totusi mi-e greu sa cred..
cel mai probabil acel guppy era deja mort..
un sfat, cauta sa dai platydorasul si ia-ti o gasaca de cory.

29

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

camarade ești criminal ....i-ai dat răspunsul după fix......6 luni  :noroc

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

smile)...dupa 6 luni???...asta este acum am citit acum am spus si eu parerea...:):)..sanitarul meu are cam 7-8 poate 9 cm...e posibil sa fi fost mort dar curiozitatea este ca in 3 nopti la rand cate un guppy???sa-l dau???...oaaaa cu cea mai mare placere...deci fac un anunt...dar sanitar mancacios de guppy pe cateva plantutze ce nu va mai trebuiesc...cat va lasa inima...sau daca nu aveti de dat il donez....ce sa fac...in ritmul asta o sa ajung la balamuc cu el...ma si daca nu i-asi fi dat de mancare....noaptea dupa ce sting becul...ooofff

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

31

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

scuze ca apar cu opinia mea cam tarziu !
dar exista ancistrusi agresivi !
mai ales daca li se fura mancarea !
sau aceea ar putea fi pleco !
oricum !
bogdane nu are cum sa manance ancistrusul pestele de viu !
sa ii zici mersi pentru ce face ca te scapa de o treaba !
si melci care sa manance pesti vii  lol   lol
astea e cea mai tare chestie  ^:)^
pentru inceput,trebuie sa prinda pestele !  big_smile
si apoi sa il manance !
si chiar daca pestele sta pe loc fara sa miste ,ei nu il mananca deoarece,inainte de al manca.il "pipaie"cu antenele sa vada daca traieste!
sper ca s-a rezolvat dilema !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

32

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Il pipaie cu antenele...ii ia pulsul?! lol  lol  lol

Etiamsi omnes, sed non ego.

33

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

ee nu chiar !
dar nu e in firea lor sa manance pestii de vii
iti zic din propria mea experienta !
cand aveam un pestisor in coma si inca respira ,melcii stateau pe langa el dar nu se atingeau de el !
sunt ca un fel de vulturi intr-un desert care asteapta sa moara un animal big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

Ancistrusii mananca pe cei deja morti.

35

Re: ancistrus. criminal sau comportament normal ????

elton_braila A scris:

Ancistrusii mananca pe cei deja morti.

Ai dreptate, bine ca Ancistrusilor nu le plac si subiectele moarte, altfel l-ar fi mincat si pe asta, care a decedat in luna Iulie... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!