1

Subiect: Din nou la inceput

Va salut pe toti si bine v-am gasit. Va urmaresc pe aici de ceva vreme si m-am hotarat sa ma alatur voua. Deocamdata nu am cu ce sa ma laud sau sa va arat. Pentru inceput mi-am facut singur un acvariu. Va urma accesorizarea lui, dar incet :melc (sunt somer). Atat pentru moment. Va arat si acvariul meu.Vreau sa-mi fac unul de 60-70 litri. Cu respect va salut pe toti.

Re: Din nou la inceput

Salut si bine ai venit! Treaba buna se face incet wink

Re: Din nou la inceput

Bine ai venit Ioan!

4

Re: Din nou la inceput

Bine ai venit.  smile

5

Re: Din nou la inceput

Multumesc prieteni :noroc

Re: Din nou la inceput

Bine ai venit...detalii??...ce fel de acvariu ai de gand sa faci??plantat??..etc

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

7

Re: Din nou la inceput

Bine ai venit !

Re: Din nou la inceput

salut. te asteptam. :noroc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

9

Re: Din nou la inceput

Multam de primire. Maine fac rost de inca un acvariu 100x45x52. Da vreau sa fie si cu plante acvariul. De care inca nu stiu, inca imi scrantesc limba cand citesc pe aici despre ele. Acvariul va fi cu apa dulce. Despre pesti pot sa spun ca vreau sa iau guppy, xifo, molly si cativa sanitari. Pe parcurs mai vedem.

10 Editat de Ancistrus (2014-06-20 15:19)

Re: Din nou la inceput

Pestii pe care vrei sa-i cumperi sunt de apa cu adaos de sare (de la o lingurita la o lingura de sare neiodata la 10 litri de apa), traiesc si fara dar cand iti e lumea mai draga o dau in toate bolile. Apa cu adaos de sare nu prea merge cu plantele, cel putin cu unele. Ca sa tii minte denumirea plantelor, retine pentru inceput doar termenii populari.

PS: "Sanitarii" de care spui nu merg tinuti cu sare in apa, asta depinde la ce sanitari te referi!

11 Editat de rider (2014-06-20 17:03)

Re: Din nou la inceput

Multam de sfaturi. Despre sare in apa lor inca nu am citit, dar daca tot ai pomenit, acum ma bag sa vad.
Colegul Ancistrus, imi cer scuze ca te-am crezut cand ai spus de sare. Am dat repede o cautare si am vazut ca ai dreptate. Am citit cate ceva de boli, tratamente amenajari, dar de sare inca nu aflasem. Cu ocazia asta am aflat si ca neonii nu merg cu guppy, deci fara neoni.
Am vazut ca aici este o comunitate buna. Un coleg s-a oferit sa ma ajute cu plante gratis. Si eu vreau sa ajut, am aparat de sudura si alte scule. Daca cineva are nevoie de ajutor, va ajut cu placere, gratis.
Recent m-am mutat in Popesti-Leordeni si avem fantana. Sunt curios daca mai sunt colegi care stau in Popesti-Leordeni si ce apa folosesc la acvarii.

12

Re: Din nou la inceput

Am mai cumparat un acvariu de 220 litri. O femela abea cumparata mi-a facut o surpriza frumoasa, a facut vreo 40 de pui. Sa nu radeti de maternitatea mea improvizata. Oricum nu aveam maternitate si in disperare de cauza, cand am vazut ca ceilalti mancau puii, a trebuit sa scot rapid femela. Cateva poze cu ei si mamica lor.

13

Re: Din nou la inceput

rider A scris:

Colegul Ancistrus, imi cer scuze ca te-am crezut cand ai spus de sare. Am dat repede o cautare si am vazut ca ai dreptate.

   Deci pana la urma m-ai crezut sau nu? smile

14

Re: Din nou la inceput

Da domnule, m-am lamurit si multam de sfaturi inca o data.

15

Re: Din nou la inceput

Salut, daca te intereseaza plante easy, pot sa-ti fac eu o donatie generoasa, kt sa ai lejer cu ce incepe acvariul. Eu cand am inceput mi-a fost destul de greu, dar consider ca pot ajuta la "viata" unui alt acvarist sa fie mai usoara.
PM daca esti interesat si stabilim detalii.

16

Re: Din nou la inceput

Salut. Am vazut ca in general filtrele interne, filtreza doar mecanic. Am gasit filtrul resun sp-2500. Spune ca filtreza si mecanic si biologic si merg la acvarii de pana la 400 litrii. Eu am acvariul de 220 litri. Va rog sa-mi spuneti daca se merita sa-l iau. Va multumesc.

17

Re: Din nou la inceput

rider - eu unul comercializez resun-uri interne la preturi destul de mici; modelul 2500L este puternic (ma refer la jetul de apa rezultat) insa desi are capacitate de filtrare de 1400 Litri/ora si doua cartuse filtrante cu bio balls si pasla aceea verde ce retine la greu, din punctul meu de vedere modelul nu este atat de capabil incat sa duca un bazin de 220 litri.

concluziile le tragi dta.

catalos

18

Re: Din nou la inceput

Am inteles.Multumesc de raspuns. Probabil trebuie sa aman proiectul cateva luni.Cele externe am vazut ca sunt destul de scumpe.

19

Re: Din nou la inceput

Colegul catalos, filtrul de mai sus, cam la cati litri ar merge ?

20 Editat de catalos (2014-06-23 18:56)

Re: Din nou la inceput

ai aici un link informational (teoretic)

http://sentra-aquatic.itrademarket.com/2546128/resun-internal-filter-sp-series-filter-aquarium.htm


am zis teoretic, pt ca vei constata (precum ti-am mentionat anterior) ca un sp-2500L oricat s-ar stradui nu poate concura cu un extern.


bafta

catalos