1

Subiect: Acvariul meu

Imi prezint si eu acvariul, in speranta ca o sa primesc cat mai multe sfaturi si pareri.

Startul l-am inceput in 25.05.2014, acvariul este de 64 l brut si aprox 53 l net
Dimensiuni: L=600mm, l=300mm, H=360mm
Sistem de iluminat cu tub fluorescent T8 de 15W Osram 865 si reflector
Filtru intern Aqua Zonic Evo 2
incalzitor Aqua Zonic Eco Aquarium Heater 50W ( momentan nu este pus in functiune )
Substrat Tropica Plant Growth 1,5 kg
Pietris acvariu granulatie 2-4mm 5Kg.
Pesti: 3 molly, 5 colisa laila, 2 ancistrus mici si 2 cory panda
Plante: vallisneria, sagittaria subulata, hygrophila polysperma, anubias, christmas moss si inca cateva care nu stiu cum se numesc
Tentativa de fertilizare: Saptamanal 5 ml Easy Life Profito si zilnic 1 ml Easy Carbo

Primele probleme ar fi ca imi apar gauri in frunzele de hygrophila polysperma iar planta de pe lemn ( nu stiu cum se numeste ) desi face pui, o parte din frunze se inegresc si apar gauri in ele.Banuiesc ca e din cauza lipsei de anumiti nutrienti sau a luminii destule de slabe....sau poate ambele.Nu stiu parametrii apei din acvariu, pentru ca spre rusinea mea nu am teste de masurat valorile.
Incerc sa atasez cateva poze, dar imi cer scuze in avans pentru calitatea imaginilor.
Astept sfaturi, critici si ajutor, pentru a putea sa merg si eu in linie dreapta in aceasta pasiune

2

Re: Acvariul meu

Se pare ca nu ma descurc cu atasatul pozelor  sad  incerc maine de la job.Am incercat de pe tab-ul Browse dar ingheata tot....

3 Editat de Mako (2014-06-27 11:33)

Re: Acvariul meu

Se pare ca am reusit.Astept critici dar si pareri si sfaturi  smile

4

Re: Acvariul meu

1

5 Editat de ancamarketing (2014-06-27 11:46)

Re: Acvariul meu

Doar se pare, nu ai reusit.
Din start iti zic ca lumina este insuficienta.
Planta de pe lemn posibil sa fie Anubias , dar pana nu vedem....
Oricum gaurile din frunze nu sunt datorate luminii slabe.
Iti trebuie teste de apa, ai carente de nutrienti.
Vad ca nu ai nici CO2.
Asteptam pozele. :melc

LE: au venit si pozele, planta de pe lemn e Microsorium

6

Re: Acvariul meu

Astept cat mai multe sfaturi si pareri.O sa cumpar si teste si atunci pot sa comunic si parametrii apei.Filtrul are un cartus mic cu carbune activ...este indicat sa il las sau sa il inlocuiesc cu siporax mini? Este ok tentativa mea de fertilizare cu Profito si EasyCarbo?

7

Re: Acvariul meu

Da, mai poti suplimenta lumina prin adaugarea a inca unui neon. Plantele pe care le ai se vor multumi cu atat.
Pe langa Profito, incearca sa adaugi si ceva macronutrienti (mergi pe linia Easy Life si bagi N,P,K sau iei PPS Pro). Incepe aditia de la jumatate din doza recomandata si cresti treptat.

Re: Acvariul meu

Carbunele activ trebuie scos (daca se poate scoate-l de ieri  lol ) nu mai astepta pana iei siporax-ul...

9

Re: Acvariul meu

visiniu A scris:

Da, mai poti suplimenta lumina prin adaugarea a inca unui neon. Plantele pe care le ai se vor multumi cu atat.
Pe langa Profito, incearca sa adaugi si ceva macronutrienti (mergi pe linia Easy Life si bagi N,P,K sau iei PPS Pro). Incepe aditia de la jumatate din doza recomandata si cresti treptat.

Nu provoc un Cernobil in acvariu daca bag macro "la ochi" , fara sa am nici un fel de  test de apa disponibil?....intreb doar, pentru ca nu vreau sa distrug si putinul care il am.Vallisneria, chiar daca la inceput s-a topit, a inceput sa isi revina, in schimb vallisneria spiralis parca e de plastic...nu da semne de distrugere, dar stagneaza de cand am luat-o.Cat despre lumina, o sa incerc in seara aceasta sa atasez o poza cu capacul la acvariu, pentru a primi ceva sfaturi privind modificarile pe care le-as putea aduce ca sa mai pun macar un neon T8 15w Osram Fluora.Am primit de la cineva si un reflector JBL Solar Reflect, pe care am de gand sa il montez in locul celui actual.Pe capac am loc si de un filtru cascada  OF. Super Hang On Nr.1 ( cel putin asa scrie in prospectul acvariului ) si pe viitor am de gand sa suplimentez filtrarea si cu un asemenea filtru.

10

Re: Acvariul meu

Nu provoci nicio catastrofa... asa cum am spus, incepe cu jumatate din doza recomandata si ai rabdare sa vezi ce se intampla.

11

Re: Acvariul meu

Tinand cont de conditiile care le am acum, banuiesc ca pesti nu mai are rost sa adaog, dar plante?...si daca da, cam ce mi-ati recomanda ? Peste vreo 2 saptamani, maxim o sa imi comand si PPS PRO si o sa incerc sa fertilizez si macro, dar as fi vrut sa ma ajutati cu ceva sfaturi privind alegerea plantelor, aranjamente, etc  smile

12 Editat de Ancistrus (2014-06-27 20:15)

Re: Acvariul meu

Bine ai venit Mako! (rechin?)

Mako A scris:

Pesti: 3 molly, 5 colisa laila, 2 ancistrus mici si 2 cory panda

   5 colise? Masculii se bat destul de rau... ai si femele? smile Cory sunt pesti de grup si se simt mai bine in anturajul a macar 6-7 exemplare din aceeasi specie!

Mako A scris:

Primele probleme ar fi ca imi apar gauri in frunzele de hygrophila polysperma iar planta de pe lemn ( nu stiu cum se numeste ) desi face pui, o parte din frunze se inegresc si apar gauri in ele.Banuiesc ca e din cauza lipsei de anumiti nutrienti sau a luminii destule de slabe...

   Despre carente si nu numai la plante, poti citi aici si aici!

PS: De curiozitate, stii ce peste ai pus la avatar? smile

13

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:

Bine ai venit Mako! (rechin?)

Mako A scris:

Pesti: 3 molly, 5 colisa laila, 2 ancistrus mici si 2 cory panda

   5 colise? Masculii se bat destul de rau... ai si femele? smile Cory sunt pesti de grup si se simt mai bine in anturajul a macar 6-7 exemplare din aceeasi specie!
PS: De curiozitate, stii ce peste ai pus la avatar? smile

Referitor la colisele mele sunt 2 feleme si 3 masculi, care acum se inteleg bine  (si pentru ca inca sunt micuti ) dar am de gand sa am in final 3 femele si un mascul.Referitor la cory, nu cred ca imi pot permite, tinand cont de dimensiunea acvariului sa tin 6-7.
Si in avatar cred ca am un Pacu, nu?  big_smile
Acum te intreb si eu...te pricepi la colise? ca as avea o multime de intrebari de pus  big_smile

14

Re: Acvariul meu

Mako A scris:

Acum te intreb si eu...te pricepi la colise? ca as avea o multime de intrebari de pus  big_smile

   Nu lol Dar pune-le, cine stie... smile

15

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:
Mako A scris:

Acum te intreb si eu...te pricepi la colise? ca as avea o multime de intrebari de pus  big_smile

   Nu lol Dar pune-le, cine stie... smile

Ai PM Ancistrus....s-ar putea sa fie cam jenante si asa sper sa mai salvez un pic aparentele  lol  lol