Subiect: Problema caras

kuba A scris:

buna ziua si bine vam gasit. am si eu o mica mare problema, am avut un caras negru care mi-a murit.cu ceva timp in urma ia aparut un punct alb pe un ochi, iar dupa o perioada a inceput sa i se duca piele din jurul ochilor si sau depus ca niste pungi de culoare alb cetos pe ochi. l-am pus in verde de malachi pt baie scurta dar nu a reusit sa stea decat vreo 10-15 min si a murit. solutia a fost facuta conform prospectului (30 picaturi la 1l apa). am spalat acvariul cu tot cu nisip si pietris cu solutie verde de malachit.am pus si in apa verde de malachit si in apa pt baie lunga si pt ceilalti pesti. pana aici toate bune si frumoase. am fost ieri si am achizitionat un alt caras negru si l-am pus in acvariu, iar dupa vreo ora am venit sal vad si am constatat ca i sa luat si lui pielea din jurul ochilor si i sau depus acele pungi alb cetos. l-am scos din acvariu si l-am pus intr-un bol dar da semne sa moara. ce sa fac cu el si cu acvariu?? vreau sa am unul neaparat ca imi plac la nebunie. va rog ajutati-ma cu un sfat. va mutumesc mult!!!!

te rog mult knd ai o problema pune topicul unde ii este locul. nu cred ca boala carasilor are vre-o treaba cu concursul de acvarii. Multumesc mult

2

Re: Problema caras

asta e poza

3

Re: Problema caras

cel nou

4

Re: Problema caras

se vede in jurul ochilor de unde i sa luat ,,pielea"

5

Re: Problema caras

e posibil ca scalarul sa fi ciupit carasul de ochi si sa se fi infectat!Asa am patit si eu cand am avut scalari cu carasi lunetisti!Nu e indicat sa fie tinuti impreuna!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

6 Editat de kuba (2009-01-13 16:39)

Re: Problema caras

ok dar e posibil ca dupa nici o ora de stat in acvariu sal fi ciupit si sa se si infecteze? mi se pare car rapid totusi
oricum multumesc mult
iar cel care a murit a stat impreuna cateva luni bune si nu au fost probleme de genu

7

Re: Problema caras

E posibil ca scalarul sa fi devenit de ceva timp mai teritorial si cam asa fac acum nu stiu poate e si vreo boala!carasii sunt foarte sensibili la boli!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Problema caras

asta este o boala la carasi care trebuie tratata si trebuie tratat si acvariul. dar nu stiu sa-ti zic mai multe dar am mai auzit

Re: Problema caras

Buna ziua! 1. am o problema cu un caras auriu care de ceva vreme sta cu burta in sus; se ascunde intr-o oala de lut (am pus-o pt decor), iese din cand in cand doar ca sa manance, si inoata fff putin. am incercat sa-l scot din acvariul mare, si sa-i dau mazare - toata mazarea am gasit-o pe fundul acvariului - l-am tinut flamand mai multe zile. am citit ca-i bine sa-i fac masaj, dar nu a mers - tot nu iese afara normal (uneori nu iese deloc, alteori cat un fir de par). Ce sa fac? ; 
2. un alt caras are puncte albe pe marginea inotatoarelor, si pe branhii - de fapt toti au asa, dar nu pe tot corpul, si pana acum nu era retras - acum e din ce in ce mai trist. Ma poate cineva ajuta???

10

Re: Problema caras

Saprolegnia
Daca vedeti o pata alba pe corpul pestelui care pare sa fi inlocuit pe acea portiune pielea inseamna ca este vorba despre Saprolegnia
Tratament - izolati pestele afectat si dezinfectati minciogul cu care a fost prins
1) puneti 2 picaturi de tinctura de metaphen la 37L de apa pentru a distruge organismul. Alte cateva        tratamente pentru pestele bolnav sunt recomandate.
2) tratament cu sare
3) tratament prin cresterea ternperaturii
4) verde de malachit
5) albastru de metil
6) acriflavin.


Sper ca ti am fost de ajutor smile

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

11 Editat de GABY_DN (2009-04-13 23:16)

Re: Problema caras

elenadelia A scris:

Buna ziua! 1. am o problema cu un caras auriu care de ceva vreme sta cu burta in sus; se ascunde intr-o oala de lut (am pus-o pt decor), iese din cand in cand doar ca sa manance, si inoata fff putin. am incercat sa-l scot din acvariul mare, si sa-i dau mazare - toata mazarea am gasit-o pe fundul acvariului - l-am tinut flamand mai multe zile. am citit ca-i bine sa-i fac masaj, dar nu a mers - tot nu iese afara normal (uneori nu iese deloc, alteori cat un fir de par). Ce sa fac? ; 
2. un alt caras are puncte albe pe marginea inotatoarelor, si pe branhii - de fapt toti au asa, dar nu pe tot corpul, si pana acum nu era retras - acum e din ce in ce mai trist. Ma poate cineva ajuta???

Buna,

Referitor la cele semnalate la punctul 2 - punctele albe doar pe branhii si pe marginea inotatoarelor sunt specifice masculilor in perioada de imperechere. daca sunt doar pe branhii si pe partea mai groasa din inotatoare e ceva normal, daca se intind pe restul corpului este vorba de gris si trebuie tratat.

spune-mi cum evolueaza. Gris am tratat cu succes la carasii mei.

Re: Problema caras

Multumesc. Sunt masculi. au puncte de ceva vreme, si nu s-au raspandit pe tot corpul.  Eu aveam doar 3 carasi (am ramas cu 2), si toti sunt masculi. Si nu stiam ca asa sunt masculii. Mai am o intrebare: e posibil sa sufere dupa partenerul de joaca? de cand mi s-a imbolnavit unul dintre ei, ceilalti doi au stat pe langa el, si sunt tare "moi", fara chef de joaca. Altadata era o placere sa-i vad inotand unul dupa altul peste tot. Acum parca dorm continuu.:(

13

Re: Problema caras

Posibil... am citit acum ceva vreme un articol in care scria ca se pot imbolnavi si de dorul "stapanului" dar nu e nimic dovedit stiintific. E posibil sa fie mai putini activi din cauza temperaturii. Carasii sunt pesti de apa rece si prefera temperatura mai scazuta in acvariu. Avand in vedere ca s-a incalzit afara urca temperatura in camera si implicit si in acvariu.

Ai avut noroc sa nimeresti atatia masculi smile. Eu am 8 femele si doar 2 masculi in acvariu...

Ai putea sa le redai pofta de viata cumparand o femela smile