21

Re: IAPLC 2014

Tu ai CO2-ul... cu berea vin eu smile

Re: IAPLC 2014

Ce bine le zici  ^:)^

23 Editat de alex08 (2014-08-25 15:57)

Re: IAPLC 2014

Marius, ai primit plicul?  :smoke

Re: IAPLC 2014

Te referi la plicul cu stampila romaneasca sau cel cu stampila japoneza? Pe cel cu stampila romaneasca l-am primit.  smile

25

Re: IAPLC 2014

Nu stiam ca primim si unul cu stampila romaneasca, o sa caut in cutie (sau sa citesc niste ghilimele pe undeva prin fraza, pe acolo ? wink ).

P.S. : Felicitari pentru locul de la RAC! wink

26 Editat de MariusMinu (2014-08-25 23:16)

Re: IAPLC 2014

Felicitari si tie,  :noroc ai motive bune de bucurie...si cea mai buna poza din concurs si clasare pe podium...

Plic n-am primit sad m-am gandit ca faci referire (mascata) la afisarea rezultatelor RAC.
Trebuie sa ne vina plic de Japonia?

27

Re: IAPLC 2014

Salut si felicitarile mele tuturor participantiilor si castigatorilor de la RAC si nu n ultimul rand lui alex, pentru perspectiva pe care a scos o din poza lui! big_smile

Marius, si eu am primit un plic din japan, eram pe locul... 1000 200 si ceva, din 2000 200 si ceva (parca) dar nu mi aduc aminte sa mi fi finalizat urcarea pozelor pe site... Anyway, vedem ce zic si pozele.
Poate pana la anu facem mai multe iesiri in colectiv si ajungem sa invatam unul de la celalalt mai multe, incat sa putem ajunge si noi in top 50 (sau mai sus! big_smile)

Re: IAPLC 2014

Felicitari Adriane pentru clasarea pe podiumul RAC, loc meritat pe deplin :apl

Referitor la plicul de la Japonezi, eu nu l-am primit, in schimb am primit un mail acum vreo luna (in afara de mail-ul de confirmare) si in care imi aduceau la cunostinta de anumite modificari in regulament si cereau sa am rabdare pana la finalizarea clasamentului. Deci sunt inscris, dar n-am primit plicul de care spuneti voi...o sa dau o tura pe la postas, sa vad ce si cum...

29

Re: IAPLC 2014

Marius, fiecare trebuie sa primeasca un plic, indiferent de pozitia ocupata, din ce stiu eu.

http://img.plici.ro/images/2014/08/26/IAPLC2014_The_Good_Side_letter_90068d63.jpg

Va multumesc pentru felicitari, eu abia astept comentariile juriului, sa mai "fur" ceva meserie, daca pot sa zic asa.

30

Re: IAPLC 2014

multumesc frumos, dar chiar nu ma asteptam la 3... smile) poate din cauza ca sunt prea dur cu mine... drecu' stie!
si eu astept cu nerabdare feedbackul! Ar fi fost tare sa se poata inchiria o locatie in care sa vina participantii si juratii la un loc pentru a se face un "show and tell" live! <3 Dar nu cred ca exista asa ceva nicaieri prin lume (cred)

31

Re: IAPLC 2014

Marius: http://en.iaplc.com/results14/pdf/ranking2014.pdf

Felicitari !  :noroc

Re: IAPLC 2014

Mda......e destul de frustrant ca bulgarii ne-au luat-o inainte....
Oricum,felicitari tuturor participantilor romani,ca au avut ambitie sa ia parte la un asemenea concurs !!!
Dar va exista si un 2015,iar speranta moare ultima...
Spor si ape limpezi in continuare !!!

marian37

33 Editat de MariusMinu (2014-08-26 20:06)

Re: IAPLC 2014

visiniu A scris:

Marius: http://en.iaplc.com/results14/pdf/ranking2014.pdf

Felicitari !  :noroc

Multumesc! Spreram sa ies un pic mai sus... dar merge si asa, amestecat in gloata de la jumatate lol In fata 1000, in spate 1000, incotro sa apuc??
Felicitari tuturor romanilor prezenti la IAPLC !

floreamarian37 A scris:

Mda......e destul de frustrant ca bulgarii ne-au luat-o inainte....
Oricum,felicitari tuturor participantilor romani,ca au avut ambitie sa ia parte la un asemenea concurs !!!
Dar va exista si un 2015,iar speranta moare ultima...
Spor si ape limpezi in continuare !!!

Multam. E destul de greu acolo...nu avem traditie, si asta conteaza mai mult decat dispozitia financiara.

Re: IAPLC 2014

Nu mai cautati scuze! Un sut in fund, un pas inainte, pentru cei care au visat cu ochii deschisi. Competitia e dura, a fost la nivel international, la ce va asteptati? Felicitari pentru munca depusa si la anul va urmarim mai departe! Nu va blameaza nimeni, nu va victimizati! Fruntea sus si locuri cat mai bune la anu'!

Re: IAPLC 2014

La cat de ramasi in urma suntem o sa incasam la suturi de numa'...si tot in urma o sa fim.  lol In toata istoria concursului, un singur roman a intrat in top 200 (locul 192 parca). Nu cauta nimeni scuze, este realitate cruda.

36

Re: IAPLC 2014

Pentru numarul de participanti romani, pozitionarea este mai mult decat decenta. Ar trebui toti, toti cei ce ne straduim cu acest hobby, gradinaritul acvatic, ar trebui sa incercam mai multi si tot mai des, nu se poate sa nu resusesti un setup cat de cat decent , macar 1/an nu? Uite ce acvarii superbe au participat la RAC si cati s-au inscris la IAPLC? SIgur e greu de presupus ca vom ajunge prea repede in primele locuri, dar si daca nu incercam cum capatam experienta necesara pentru a concura cu cei ce au o reala traditie in asa ceva, mai mult, le cresc plantele in shantul de viituri din fata casei big_smile Eu zic ca romanii au invatat cate ceva din tainele gradinaritului acvatic, mai trebui sa lucram la estetica, iar imaginatia chiar ea nativa tot trebuie cultivata, cu multe incercari si studiu aspra acvariilor reusite chiar la aceste amri concursuri.

37 Editat de MariusMinu (2014-08-27 10:54)

Re: IAPLC 2014

Ai atins un punct sensibil, intr-adevar la momentul asta in Romania sunt cateva zeci de acvaristi care stapanesc bine cresterea plantelor. Problema mai grea este cu "simtul artistic". Sa ne intrebe lumea cu ce fertilizam, ce neoane avem, cati litri de material filtrant...dar daca ne pune cineva doua pietre in mana si ne cere sa le aranjam in bazin, fugim dupa subler sa le asezam la milimetru  lol sa nu fie cumva una mai departata de mijlocul bazinului decat cealalta. Aici ma includ si pe mine tongue Clasarea (totusi slabuta, zic eu ) am luat-o ca pe un dus rece. Trebuie sa fac schimbari in modul in care pregatesc setarea.
Recunosc insa ca am vazut si cateva setari foarte reusite din partea romanilor in ultima vreme (mare parte din cele prezente la RAC). Se vede imboldul pe care l-a avut competitia interna...poate din lipsa ei am fost asa stersi in competitiile internationale pana acum. Banuiesc ca de acum incolo o sa vedem tot mai multe setari cu potential (orgoliul la romani e mare). Va urez tuturor setari cat mai "aratoase", iar la anul sa fim macar 20 prezenti la IAPLC.

38 Editat de MariusMinu (2014-11-10 12:39)

Re: IAPLC 2014

Cateva setari din top 20 IAPLC 2014...pentru inspiratie...nerecomandat celor cu probleme de orice fel lol Poza bazinului de pe locul unu numai dupa ce va luati pastilele...

Re: IAPLC 2014

Locul unu

40

Re: IAPLC 2014

Asta zici ca e pictura... foarte tare!