1

Subiect: Corydoras muscat

Salut. Azi am cumparat 5 pui de cory paleatus. Acasa am vazut ca la innotatoarea dorsala se vede cumva ca o muscatura sau ciuperca. Nu pot sa-mi dau seama, e prima oara cand vad. Poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi. Sunt la carantina.

2

Re: Corydoras muscat

asa

3

Re: Corydoras muscat

Cate una

4

Re: Corydoras muscat

Doar la innotatoarea dorsala se vede problema.

Re: Corydoras muscat

Pare sa fie un inceput de finrot, inseamna ca apa din acvariul in care au fost avea  o calitate proasta. Finrot se trateaza cu JBL Ektol pe care il gasesti la petshop, merge tratat si  cu eritromicina 1 pastila la 20-30 L. Este bine ca i-ai pus in carantina, acolo poti aplica tratamentul.

6 Editat de rider (2014-07-18 00:14)

Re: Corydoras muscat

Multam domnule Bebe. Maine caut pastile. Amcitit si eu de finrot, dar nu am gasit cat timp sa le fac tratament.

7

Re: Corydoras muscat

Am inceput tratamentul cu eritromicina. Din pacate frumuselul de mai sus nu a rezistat peste noapte  :fcry

8

Re: Corydoras muscat

Se pare ca tratamentul are efect. Cory mei se simt foarte, au devenit activi.

9

Re: Corydoras muscat

A patra zi de tratament cu eritromicina. Corydorasii mei se simt foarte bine, sunt vioi si manaca foarte bine. Pun jumatate de pastila 100mg la 13 litri de apa. Am tratament pentru 8 zile. Apa le-o schimb toata zilnic. E suficient tratamentul 8 zile ? In cat timp pot sa-i bag cu ceilalti ? Astept raspuns. Ape limpezi la toti.  :noroc

Re: Corydoras muscat

Tratamentul cu eritromicina se face cam 4-5 zile, nu decicleaza acvariul si nu afecteaza nevertebratele(melci, creveti, etc.) Dupa tratament se face schimbul de apa. Daca schimbi apa in cursul tratamentului trebuie sa completezi cu eritromicina si este mai greu de dozat.  :noroc

11 Editat de rider (2014-07-25 17:28)

Re: Corydoras muscat

Pai nu e cazul , sunt pusi separat nu in acvariul mare. Ar mai fi maine de facut tratament. Sa-i bag in acvariu sau sa-i mai tin separat o vreme ? :noroc

Re: Corydoras muscat

Poti sa-i bagi in acvariu linistit.

13 Editat de rider (2014-07-21 19:56)

Re: Corydoras muscat

Domnule Bebe  ^:)^  si deocamdata  :noroc Ape limpezi.

14

Re: Corydoras muscat

24 h de la introducerea celor 5 corydoras paleatus in acvariu. Se simt foarte bine, sunt activi, in continuare le voi urmarii evolutia. Multumesc mult mult pentru ajutor  :noroc  Voi mai posta aici date despre evolutia lor.

15

Re: Corydoras muscat

Se simt foarte bine pestisorii. Nu prea reusesc sa le dau mancare, ceilalti pesti le mananca toata mancarea. Cum sa le dau si eu mancare ?

Re: Corydoras muscat

Poti sa le dai de mancare cu 30 - 40 de minute inainte de stingerea luminii. Cory prefera tablete bazate pe fibre vegetale si spirulina. Gasesti o gama larga de produse de la diversi producatori.

17

Re: Corydoras muscat

:noroc  Maine le cumpar.

18 Editat de rider (2014-08-14 12:22)

Re: Corydoras muscat

Cory mei se simt foarte bine, mai putin unul care e luat din hornbach. Tot inoata pe la 10-15 cm de suprafata apei, doar el. E normal cum se comporta.Toti au fost bagati in acvariu in aceeasi zi.

19

Re: Corydoras muscat

Cel din Hornbach este din aceeasi specie cu restul?
   Ca si hrana poti cmpara Dajana Tablets Bottom, este 18 lei in Maxi Pet si o cutie are 150 grame / 250 ml.

20

Re: Corydoras muscat

Da Cristi, toti sunt paleatus.