41 Editat de ciprian01 (2010-04-17 23:58)

Re: Discus

NO2 - 2 ?!
ce teste ai? dupa cum le-ai insiruit, par 5 in 1!

cu discusii trebuie sa ai rabdare! serios! dar ai sa vezi ca o sa te descurci! chiar si eu reusesc uneori!
,,finuta,, ...daca tu spui...?! o sa intreb pe cineva care te cunoaste eventual!

P.S.
cred ca domnisoara are un PM...

42

Re: Discus

Este mare nivelul nitritilor...Cand ai bagat discusii era ciclat acvariul ? Chiar si cu mancare neconsumata, este cam mare NO2=2 intr-un acvariu bine stabilizat.

43

Re: Discus

poate a fost o eroare de scriere!
daca le schimba apa des, rezolva fara probleme! oricum ii are de putina vreme!
ce filtru ai hard to please?

44

Re: Discus

Nu cred ca a gresit...la JBL 5 in 1 gradatiile sunt 0, 0,25, 2, 5, 10 mg/l.
Intr-adevar, singura solutie pana la stabilizare o reprezinta schimburile dese de apa.

Re: Discus

Da, sunt teste 5 in 1, sau multe in 1 cum le spui tu. big_smile

Nu a fost o greseala de scriere...Acvariul a fost "ciclat" de cand am aflat ca voi lua pestii (jumate apa din acvariul plantat, restul apa de la robinet lasata cateva zile). Sa inteleg ca schimburile de apa vor rezolva cat de cat problema?
Filtru Eheim , dar nu mai stiu exact modelul.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

PS mesajul privat nu l-am inteles. Sunt blonda

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

47 Editat de robertino (2010-04-18 00:16)

Re: Discus

@ hard to please - ar trebui sa iti schimbi semnatura in ceva de genul..."greu cu pestii, mai greu cu oamenii...dar cel mai greu cu discusii" smile

Re: Discus

smile)))))greu dom'le, greu! Dar ma descurc eu:)

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

49

Re: Discus

Nu au nevoie decat de apa curata, fitrare usoara, liniste si 28-30 de grade! Si liniste! Si vor depune iar!
Ei au mai depus sau au si scos pui acolo de unde i-ai luat?!

50

Re: Discus

NO3-25 mai merge...
NO2-2 e ENORM!!!:mad:
Dar poate ai noroc ca testele 5 in 1 nu sunt recomandate - nu sunt prea precise si valorile n-ar fi astea.
Ia-ti niste teste dedicate si daca ai aceleasi valori, fa schimburi de apa.
Poti sa pui si o lingurita de sare la 10 l, pe care o elimini apoi incep, prin schimburi de pa de maxim 10l.
Chiar daca ponta asta o compromiti, nu compromiti perechea.
Bafta!

51

Re: Discus

Daca trimiti pe cineva iti dau niste teste (picatura) sunt mai sigure!

P.S.
PM!

Re: Discus

Din pacate testele nu se inseala. Am facut testele in acvariul plantat:NO2 -0. In acvariul steril NO2 aproape de 5 deja!!!!! Nu inteleg de ce! Mancare le dau 4-5 granule la amandoi, cat sa nu se strice in apa. E adevarat ca e timpul cand aveau icrele nu mancau, si mancarea aia e posibil sa fi degradat apa.
@puiutu- Sarea sa o pun cand ma pregatesc sa schimb apa?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

Sa ii mut in acvariul plantat? Nu i-as muta, pentru ca acolo am alti pesti si sigut vor manca icrele, si nici pe aia nu as vrea sa ii mut in alta parte. Insa imi e teama de valorile apei. Ma sperie si pe mine

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

54

Re: Discus

hard to please A scris:

Din pacate testele nu se inseala. Am facut testele in acvariul plantat:NO2 -0. In acvariul steril NO2 aproape de 5 deja!!!!! Nu inteleg de ce! Mancare le dau 4-5 granule la amandoi, cat sa nu se strice in apa. E adevarat ca e timpul cand aveau icrele nu mancau, si mancarea aia e posibil sa fi degradat apa.
@puiutu- Sarea sa o pun cand ma pregatesc sa schimb apa?

Schimba cat poti din apa! Mai bine treptat, cate 40%/zi ! Filtrul nu iti este ciclat! Se cicleaza el!
NO2 nu se formeaza numai din cauza mancarii ci si de la dejectiile pestilo si alte procese similare transpiratiei de exemplu!

Re: Discus

Da, filtrul este nou

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

56 Editat de ciprian01 (2010-04-20 00:45)

Re: Discus

Daca poti sa le schimbi 2-30% din apa in fiecare zi, nu ii muta in plantat! Dupa 2-3 saptamani se cicleaza filtrul si schimbi putin mai rar!
Oricum, chiar daca nu ai teste de N, pestii iti vor ,,spune,, ei cum se simt!
Daca nu sunt ok:
- nu manaca
- stau si respira doar la suprafata apei.
- sunt apatici.
- in stadii avansate sau dupa o perioada mai indelungata in care nu le faci schimbul de apa pot avea si prostul obicei sa treaca in lumea celor sfinte...!

Cat timp:
- inoata normal in toata masa apei
- se hranesc ca de obicei
- mai au si tupeul sa incerce sa depuna
Sunt ok!

Re: Discus

-mananca
-stau undeva la mijlocul apei, nici pe fund, dar nici la suprafata
-nu imi par apatici, doar linistiti...nu ii cunosc f bine, poate sunt ei mai cuminti smile)
-de depus...ai vazut si tu...

Le schimb apa zilnic...acu'...Dumnezeu cu mila ...
si tu cu mataniile big_smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

58

Re: Discus

Daca mai si respira ok, adica undeva la 1-2 respiratii / s e in regula!
Cu siguranta sunt bine!
Si sunt mari sanse ca mataniile mele in curand sa nu mai dea roade...! smile OF...

Si cu stiu (de pe forum) ca esti pasionata de fotografie, nu pui si tu o poza cu ei...?!

Re: Discus

pun, dar nu in seara asta

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

60 Editat de puiutu (2010-04-20 12:29)

Re: Discus

@puiutu- Sarea sa o pun cand ma pregatesc sa schimb apa?

Dupa schimbul de apa, sau mai bine iei niste culturi de bacterii sa te ajute la ciclare.
Acvariul sau filtrul trebuiau sa fie ciclate.
Ultima depunere a perechii mele s-a desfasurat intr-o apa cu sare si Omnipur...:O, ca am vazut ca femela nu prea manca.
Au iesit puii la zbor tongue si ce sa vezi:s-au pus pe burete. mad
Am scos buretele si, asa cum ma asteptam, puii s-au pus pe parinti.
Dar a doua zi acvariul s-a deciclat.
Ma asteptam la asta si m-am pregatit cu o sticluta de Tetra Aqua Safe Start si in doua ore s-a limpezit apa.
Asta poti s-a faci si tu, sau pui alte culturi de bacterii:JBL FilterStart, Sera Nitrivec.
Daca perechea si puii mei n-au avut nimic, nici perechea ta nu ar trebui sa aiba.
Bafta!