Re: Discus

Merci mult puiutu. Ce nu inteleg e de ce concentratia de No2 si No3 din apa creste alarmant de la o zi la alta, in cazul in care schimb apa zilnic!!!!!!!!!!!!Am masurat acum parametri apei de schimb. Sunt normali. O sa schimb 40%din apa si o sa pun si Filter start de la JBL. Daca nici asa nu scad ma impusc!!!!O sa pun si sare dupa schimbul de apa.
De dimineata alta surpriza neplacuta...am gasit masculul de betta mort. Cu gatul rupt. Nu inteleg de ce a murit pt ca nu avea nimic, apa o masurasem ieri si era ok, de mancat manca...Chiar nu inteleg....:(

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

62 Editat de puiutu (2010-04-20 18:34)

Re: Discus

Am un prieten care a patit acelasi lucru ca noi in cubul cu perechea.
Explicatia mea este neterminarea ciclarii si suprafata mica de suport pentru bacteriile denitrificatoare.
In acvariile plantate, cu exceptia accidentelor, deciclarea nu apare din cauza filtrului extern, dar si a substratului, folosit si el ca suport pentru bacterii.

Re: Discus

Am inteles. Incep sa ma ingrijorez si pentru ca le pun mancare si pur si simplu o ocolesc....Chiar imi fac griji serioase pentru ei. As vrea sa le dau si inima de vita dar nu stiu daca se gaseste de-a gata preparata pe undeva, pentru ca nici nu ma pricep sa o fac si nici nu stiu daca o sa le placa. Daca se gaseste congelata la vreo firma, spuneti-mi si mie. Multumesc!

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

64

Re: Discus

Ce valoare mai au nitritii ? E posibil sa refuze mancarea pentru ca nu le convine calitatea apei...
Inima de vita sa se gaseasca prin magazine nu am auzit, dar cred ca te pot ajuta cu cateva portii cei care au discusi si ii hranesc cu asa ceva.

Re: Discus

este undeva mai jos decat ieri, nu stiu sa-ti spun exact, insa ieri era grav! Azi este mai bine putin, insa nu stiu sa iti spun exact valorile pentru ca am teste de-alea 5 in 1 si nu pot decat sa aproximez. O sa le mai fac un schimb de apa mai mic mai incolo putin, desi a mai schimbat azi aprox 35% din apa.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

66 Editat de robertino (2010-04-20 21:35)

Re: Discus

Tot 5 in 1 folosesc si eu. Ideea e ca trebuie citit exact dupa un minut, altfel testul o sa inchida la culoare din ce in ce mai mult si nu o sa iti mai indice o valoare reala.
Masculul de betta, cel pe care l-ai gasit cu gatul rupt, era singur in acvariu ?

Re: Discus

Nu era singur, mai am o femela de betta, 3 pui de betta, 3 gurami si un pui de guppy.
Testele le citesc imediat, nu le las mult

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

68

Re: Discus

Nu e tocmai indicat sa ai femela in acelasi acvariu cu masculul...E posibil ca femela sa fi omorat masculul, mai ales daca zici ca parea perfect sanatos.

Re: Discus

Da, stiu, insa acvariul este plin de ascunzisuri, e destul de mare si nu i-am vazut niciodata batandu-se. Din contra stateau linistiti unul pe langa altul. Mai degraba gurami mi se par f agresivi. Tot timpul alearga unul din ei. Cred ca o sa ii bag la vanzare. Oricum nu ma omor dupa ei, i-am luat la pachet cu acvariul:D

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

70

Re: Discus

Nici mie nu imi plac guramii. tongue

Re: Discus

si pestii

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

si acvariul plantat, desi nu e topicul adecvat big_smile

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

si inca una

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

...

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

last one

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Discus

Am facut asa cum a zis Ciprian, si le-am pus metronidazol si sare. Apa incepe sa reintre in normal, cat de cat, ca o luase razna rau de tot, iar pestii...chiar daca nu se reped la mancare, macar nu o mai lasa pe fund.

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

77

Re: Discus

Sa nu intrerupi tratamentul chiar daca vezi ca incep sa manace si au iar fecalele nprmale! Du-l pana la capat! Nu te speria daca apa se tulbura putin! Este de la medicament si de la impuritatile din sare!