1 Editat de vlad21 (2009-01-13 23:11)

Subiect: acvariul nostru

salutare

desi am inceput acum 2 ani cu un mic acvariu de 45l (cumparat din piata)... tot suntem incepatori
avand ceva prb cu acvariu.. vechi dar si din dorinta de a-l schimba....de curand am achizitionat un acvariu de 120l (kit eiheim - hornbach)... si ne-am apucat sa-l ciclam... cum am citit 2-3 sapt

acum in a 3-a zi arata asa...
http://www.romnet.ro/acvariu_13ian2009.jpg

evident ca ne intereseaza orice idei/pareri.. etc

mutumim,
adina si vlad

p.s. evident ca nu stim denumiri stiintifice.. dar ne descrucam sa cautam pe net..:)

Re: acvariul nostru

In primul rand bine ati venit printre noi, speram ca de acum inainte sa gasiti aici toate informatiile de care aveti nevoie. Acvariul in mare parte arata bine, poate ca ar trebui sa mai pui o planta in dreptul filtrului, eventual tot cabomba, cateva plantute mici in fata si poate sa pui un termometru mai estetic.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: acvariul nostru

multumim pt raspunsul promt:)
ideea de mascare a filtrului e foarte ok.. (probabil ca o sa mutam cabomba din stanga.. in dreptul filtrului) si asa am mascat plantele drepte din spate
plante care abia le-am achizitionat de la mag din dr taberei (super ok.. tocmai citisem despre el pe forum)

cat de plantele din fata.. clar sunt in plan... dar am inteles ca plante mici si gazon.. vin mai pe finalul sapt si apoi sper sa fim capabili sa le crestem

thx again
v

Re: acvariul nostru

daca esti din buc. Te asteptam duminik la 14 30 in plazza romania wink
http://www.acvariidevis.ro/forum/viewtopic.php?id=239

Re: acvariul nostru

SALUT !! big_smile In mare parte mie acvariul tau imi place cum e amenajat !! ce pot sa zic..e amenajat cu bun gust...ceea ce ma pune pe mine, pe ganduri este k nu stiu cat timp iti va fi tie limpede apa cu lemnele alea in acvariu.... Eu stiu k am avut mari probleme cu asa ceva , pana m-am suparat si le-am scos din apa pt ca nu se mai putea !! asa ca sugestie ....ti-as recomanda sa iti pui gazon in fata , mi sar parea ca da destul de bine , mai ales dk l-ai pune langa buturugi smile. Aaa..si eu sunt deacord cu Florin , in legatura cu mascarea filtrului, deoarece acvariul este un colt de natura in casa ta si trebuie sa aibe un aspect cat mai natural..!! Nu crezi ??:D ....si nu e nici o problema ca esti incepator...cu timpu ai sa le inveti pe toate !! tongue

In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !

6

Re: acvariul nostru

@ plecostonis_extra: 2 din cele 3 buturugi sunt deja ciclate in sensul ca vin din vechiul acvariu.. iar buturuga noua... e fiarta si tinuta inca 2-4 zile in galeata cu apa.. pana nu a mai lasat

tulbureala este de la pietris banuiesc.... pe care doar l-am clatit si nu l-am fiert:(....

cu filtrul clar va fi mascat.. (sper sa poata fce fata bine si mascat.. in sensul de clarificare a apei)....

si gazonul e clar "pe vine"

nu promit ca ajung la plaza.. duminica.. dar nici nu refuz invitatia..din contra multumesc pt si ot invitatie si pt tot suportul

revin cu poze cand mai avem noutati
thx
v

7

Re: acvariul nostru

vlad21 A scris:

multumim pt raspunsul promt:)
ideea de mascare a filtrului e foarte ok.. (probabil ca o sa mutam cabomba din stanga.. in dreptul filtrului) si asa am mascat plantele drepte din spate
plante care abia le-am achizitionat de la mag din dr taberei (super ok.. tocmai citisem despre el pe forum)

cat de plantele din fata.. clar sunt in plan... dar am inteles ca plante mici si gazon.. vin mai pe finalul sapt si apoi sper sa fim capabili sa le crestem

thx again
v

e frumos acvariul mie imi place asteptam sa vedem cum evolueaza spor la treaba ...apropo si ce pesti vrei sa pui in el??

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

8

Re: acvariul nostru

Ce pesti bagi in el?

9

Re: acvariul nostru

@tanno: in primul rand voi transfera neoni si rasbora.. (cdei care-i am in actualul acvariu

si o sa mai completez din neoni sa ajung probabil la cca 20 buc

Re: acvariul nostru

asteptam poze cu acvariul cu pesti in el wink

11

Re: acvariul nostru

o sa arete super acvariul cu neoni wink

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

12

Re: acvariul nostru

hello,

dupa cum am promis.. revenim cu poze si cu pesti
avem 7 neoni, 3 cory si 4 ancistrus (cu precizarea ca doar..cory e din vechiul acvariu.,,, bneonii si ancistrusii fiind achizitii de azi... de la mag din dr taberei- tricodava)

In plus sper sa reusesc sa prindem si gazonul... desi am inteles ca e de rabdare

http://www.romnet.ro/acvariu_20ian2009.jpg

p.s. am mascat si filtrul cat mai bine.. sper ca sa mai fie si eficient:D

13

Re: acvariul nostru

Arata foarte bine acvariul, felicitari smile

Re: acvariul nostru

Arata chiar foarte bine acvariul, felicitari. Daca imi permiti cred ca mai este loc de inca 10 neoni,

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariul nostru

Felicitari. acvariul arata foarte bine wink
sustin ce a spus Florin, mai e loc de 10-12 neoni.
ce gazon este?

16 Editat de vlad21 (2009-01-21 10:30)

Re: acvariul nostru

multumim mult pt tot (sfaturi si sustinere)....
mai vin inca macar 8-10 neoni si 8 -10 rasbora (din vechiul acvariu) ...
sa vedem maine ca au rezisat acestia... si e forte ok,.....

nu stiu ce gazon este exact sad
pot sa incerc sa ii fac poze mai detaliate sau sa-l vezi direct
http://www.romnet.ro/acvariu_20ian2009.jpg
in caz ca iti dai seama


inca odata thx de sustinere... si daca tot e ok.. revin maine cu poze

vlad

17

Re: acvariul nostru

si poza finala cu toti pestii

http://www.romnet.ro/acvariu_23ian2009.jpg 

v

18

Re: acvariul nostru

vlad21 A scris:

@tanno: in primul rand voi transfera neoni si rasbora.. (cdei care-i am in actualul acvariu

si o sa mai completez din neoni sa ajung probabil la cca 20 buc

O sa arate frumos! Succes!

Re: acvariul nostru

FRUMOS BAFTA
smile

20

Re: acvariul nostru

multumesc pt aprecieri
@tano: are acu cca 20 neoini in el si 8 rasbora

restul sunt 2-4 ancistrusi si 3 cory

v

p.s cat timp sa astept sa vad daca s-a prins gazonul?