Subiect: guppy pe moarte.

salutare , am cumparat 6 guppy de la un coleg epe forum si de cand i=am luat au aceasi problema.. stau pe fundu acvariului stau asa stransi adica nu isi pun in evidenta cozile stau asa ca si cum ar murii se zbat se misca intr-un loc se unduleaza asa cu corpul... toti 6 eu mai am icna o pestoaica guppy si inca 6 pestisori micuti xipho platy moly , dar ei nu au nimica , imi poate spune cineva ce au sau cum sa-i slavez...?

Vorba dulce mult aduce.

Re: guppy pe moarte.

Tot in acvariul de 12 litri?

Re: guppy pe moarte.

nup acvariu de 80L

Vorba dulce mult aduce.

4

Re: guppy pe moarte.

Eu am tinut 13 pesti xipfo, guppy, in 45 de litri si mi se pareau al naibii de multi pentru acvariul ala. La tine 12-13 pesti in 12 litrii.............. :fcry
Pentru inceput, schimba apa zilnic si pana mai iei un acvariu, pune jumate din ei intr-un lighean sau altceva.

5 Editat de Ancistrus (2014-07-21 22:08)

Re: guppy pe moarte.

seriouscos A scris:

nup acvariu de 80L

   Pai in cazul asta da detalii, poze wink

Re: guppy pe moarte.

Este ciclat acvariul?

Re: guppy pe moarte.

da l-am cilcat timp de 2 saptamani

Vorba dulce mult aduce.

8

Re: guppy pe moarte.

Nu mai baga chimicale dupa capul tau, apuca-te si citeste aici ce si cum sa faci. Sigur nu este ciclat acvariul.

Re: guppy pe moarte.

osa mai citesc daca spui tu ca nu este cilcat bine.. deci eu ce pot face celor 6 guppy?

Vorba dulce mult aduce.

10 Editat de Ancistrus (2014-07-21 22:16)

Re: guppy pe moarte.

Pe 18 Iulie @seriouscos spunea asa:

seriouscos A scris:

mi-am achizitionat un acvariu de 80 litri , astazi chiar acum 3 ore , ala de 12 Lirti il las pentru pui sau maternitate.

   Deci pana azi 21 Iulie, a avut timp 2 saptamani sa "cicleze" acvariul:

seriouscos A scris:

da l-am cilcat timp de 2 saptamani

   Concluzie: ori pe noi ori pe pesti ii cam iei la misto wink

Re: guppy pe moarte.

acvariul il am de vre-un an sii , iar in timp ce el era la ciclat , mi-am luat unu mic sa mai pierd timpul

Vorba dulce mult aduce.

Re: guppy pe moarte.

Acvariu care pesti ciclat bazin mare ce unu mic doua saptamani. smile
Ai inteles ceva...ca nici eu n-am inteles nimic din descrierea facuta de tine, asa ca suntem chit  :sevil

Re: guppy pe moarte.

Am spus ceva asemanator, cateva luni in urma...de ce nu va plac timbrele, capacele de bere, surprize de guma...astea nu mor! Ce aveti cu bietele vietati?

14 Editat de rider (2014-07-22 01:06)

Re: guppy pe moarte.

Asa e Dane, a iesit iara guma aia turbo cu surprize.Sper ca mai stim de gluma. Ce sa faci ? Ce apa folosesti ? Cand ai luat pestii nu ai vazut ca au probleme. Inca nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar cred ca te-ai grabit mai tare ca mine.  La cat timp le schimbi apa si ce cantitate ?
Guppy sunt recomandati pentru noi incepatorii, dar din cauza incrucisarilor si ras-incrucisarilor, sistemul lor imunitar e cam varza, sunt sensibili la orice schimbare de mediu. Cumva le pui apa direct de la robinet ? La mine apa sta cel putin  4 zile sa iasa clorul. Am dat o cautare scurta si am gasit multe probleme. Asa ca dai matale o cautare GUPPY APATICI sau bolnavi si vezi care din probleme seamana cu ce ai tu.

Re: guppy pe moarte.

problema credca este ca pun apa de la robinet , dar folosesc substanta daia pentru a scoate colurl cloricid dinacela... dar poate asta o fi problema...

Vorba dulce mult aduce.

16

Re: guppy pe moarte.

Conasule nu mai pune chimicale. Pune apa in ceva , nu stiu , oale,ligheane, cratite ce ai tu pe acolo si lasa apa asa macar 24 ore, daca nu , pastreaza bani sa cumperi pesti. Vrei nu vrei trebuie sa mai asculti si ce spun altii. Ce temperatura e in acvariu si ce temperatura are apa care le-o pui ? Apa in acvariu se mai incalzeste, la robinet e foarte rece si nu e bine.

Re: guppy pe moarte.

osa las apa sa iasa cloru din ea 24-48 ore , acum nam ce sa fac doar sa sper sa nu moara nici-unul ms de ajutor:)

Vorba dulce mult aduce.

18

Re: guppy pe moarte.

Sa ai noroc. Si 24 ore sunt ok. Daca o sa mai vrei guppy, am pui din care vrei tu. Peste vreo luna si ceva pot sa-ti dau vreo 20-30 poate mai multi, gratis. Am si pui de xipfo rosii cu ochi rosii, si din aia ati dau cativa, tot gratis si pe mine m-au ajutat alti colegi de aici, asa ca fac si eu la fel. Ape limpezi  :noroc  si nu te mai grabii.

Re: guppy pe moarte.

ok multumesc frumos , astept Pm-ul tau cand vei dona , pana atunci ma voi documenta si sper sa fie totul bine , ape limpezi o seara placuta.

Vorba dulce mult aduce.

20

Re: guppy pe moarte.

Inainte de introducerea intr-un nou mediu, pestii trebuie aclimatizati, altfel risti un soc PH si iti mor toti. Tu le-ai facut aclimatizarea inainte sa-i bagi in acvariu?